Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w historii polskiego amp futbolu zgrupowanie dziewcząt. Dwie Małopolanki wśród trenujących [ZDJĘCIA i FILMIK]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
2-3.04.2022, Warszawa: pierwsze w historii polskiego amp futbolu zgrupowanie kobiet
2-3.04.2022, Warszawa: pierwsze w historii polskiego amp futbolu zgrupowanie kobiet Cyfrasport
W weekend, 2-3 kwietnia 2022 roku w Hali Piłkarskiej Bemowo w Warszawie odbyło się pierwsze w historii polskiego amp futbolu zgrupowanie dziewcząt. Wzięło w nim udział osiem pań, w tym dwie Małopolanki - Monika Kukla z Niepołomic i Justyna Bzdela z Krakowa.

Zajęcia z udziałem trzech bramkarek i pięciu zawodniczek w polu - które prowadził były wieloletni członek sztabu naszej męskiej reprezentacji w amp futbolu Grzegorz Skrzeczek - trwały po około półtorej godziny; w sobotę dodatkowo odbyło się odprawa z piłkarkami. W gronie trenujących były dwie Małopolanki - pochodząca z Niepołomic 26-letnia Monika Kukla oraz 33-letnia Justyna Bzdela z Krakowa.

Ta pierwsze, obecnie mieszkająca w Zabierzowie Bocheńskim, jest niezwykle wszechstronną sportsmenką, uprawia(ła) kilka dyscyplin, uczestniczyła w Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie (zajęła jedenaste miejsce w biathlonie i biegu sztafetowym). Ma też już za sobą występy w ampfutbolowej drużynie Warty Poznań, w której w ekstraklasie zadebiutowała w 2021 roku.

- Zgrupowanie przeszło nasze oczekiwania. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Dziewczyny chcą się uczyć i rozwijać, mocno się angażowały na zajęciach, choć widać było, że są zestresowane, iż coś może się nie udać. Podczas zajęć padały bramki; tę pierwszą w historii naszego kobiecego amp futbolu strzeliła Monika Kukla - mówi Łukasz Matusik, koordynator sekcji kobiecej Amp Futbol Polska.

I dodaje: - W sobotę podczas kolacji odśpiewaliśmy „Sto lat" i wręczyliśmy kwiat słonecznik - taki też obyczaj ustaliliśmy na przyszłość - obchodzącej dwa dni wcześniej urodziny Monice Kukli, a także mającym w tym tygodniu urodziny Justynie Bzdeli i innej zawodniczce, 21-letniej Aleksandrze Matczak oraz 25-letniemu kierownikowi naszej męskiej reprezentacji Arturowi Kurzawie.

Bardzo znacząca dla nas była data tego zgrupowania: 2 kwietnia, czyli rocznica śmierci Jana Pawła II - odprawa odbywała się między innymi o godzinie 21.37 - i 3 kwietnia, czyli dzień, w którym minęło równo 95 lat od rozegrania pierwszej kolejki polskiej ligi piłkarskiej. Teraz my piszemy nową kartkę w historii amp futbolu, kobiecą historię. Jako pierwsi w Europie! - Łukasz Matusik

Żeński amp futbol rozwija się też w takich krajach jak: Dominikana, Haiti, Kolumbia, Kamerun, Liberia i Sierra Leone. Ostatnio dołączyły do nich Indie. Niewykluczone, że już w przyszłym roku odbędą się pierwsze w historii mistrzostwa świata kobiet. W Polsce nie ma jeszcze żeńskich drużyn, ale tworzy się kadra dziewcząt. Nowe kandydatki do niej są bardzo mile widziane.

Następne zgrupowanie zaplanowano na weekend 14-15 maja, także w Warszawie. Z kolei w lipcu ampfutbolistki mają gościć w Niepołomicach. Inicjatywa zorganizowania piłkarskiego obozu dla nich właśnie tam wyszła od Marka Bartoszka, byłego spikera Puszczy i Cracovii, dziś reprezentacji Polski i prezesa zarządu miejskiej spółki Niepołomicki Sport sp. z o.o., a prywatnie... szwagra Moniki Kukli.

- Spotkaliśmy się podczas turnieju eliminacyjnego o awans do mistrzostw Europy U-17, którego mecze odbywał się między innymi w Niepołomicach. I Marek zasugerował, żeby tam odbyło się kolejne zgrupowanie - mówi Matusik, który nie ukrywa, że m.in. takie inicjatywy przyczynią się do zwiększenia zainteresowania amp futbolem dziewcząt z amputacjami lub innymi wadami kończyn.

Matusik urodził się w Sokołowie Podlaskim, mieszka w Węgrowie (obie miejscowości znajdują się w woj. mazowieckim). Był piłkarzem Czarnych Węgrów i Miedzanki Miedzna. W 2015 roku trener bramkarzy Lamparta Warszawa Bartosz Gąsior zapytał go, czy przyjechałby na turniej ekstraklasy amp futbolu w roli spikera. Ponieważ lubi pomagać innym, z wielką chęcią wybrał się do stolicy.

- Spodziewałem się, że amp futbol będzie parodią piłki nożnej 11-osobowej. Gdy jednak zobaczyłem jego zawodników w akcji, zakochałem się w amp futbolu. Bo jest jeszcze piękniejszą dyscypliną niż piłka nożna w zwykłym wydaniu. Bo nie ma w niej nic poza chęcią wygrywania, ampfutboliści nie są zmanierowani pieniędzmi, kontraktami. To skradło miej serce - wyznaje Matusik.

Matusik początkowo był tylko spikerem, potem został działaczem, członkiem ligowej komisji, komentatorem meczów. Podczas mistrzostw Europy, które odbyły się we wrześniu 2021 roku w Krakowie (następne ME zaplanowano w 2024 roku w Limerick w Irlandii), spotkał się z pochodzącym z USA, a mieszkającym w Haiti (założył tam drużynę) propagatorem kobiecego amp futbolu na świecie Fredem Soreellsem, który wraz z prezesem Amp Futbol Polska Mateuszem Widłakiem zainspirował go do stworzenia polskiej reprezentacji. Na jej rzecz działa społecznie, łącząc swoją pasję z pracą zawodową w innej dziedzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska