18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Polsce operacje z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia do leczenia raka żołądka czy jelita grubego

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Pierwsza w Polsce operacja zaawansowanego nowotworu z rozsiewem do otrzewnej z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS.
Pierwsza w Polsce operacja zaawansowanego nowotworu z rozsiewem do otrzewnej z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS. Jacek Katos
W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze odbyły się pierwsze w Polsce operacje zaawansowanych nowotworów z rozsiewem do otrzewnej z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS+. Dzięki nowemu urządzeniu po przeprowadzonej operacji usunięcia guzów, do brzucha pacjenta pompowany jest chemioterapeutyk. Pod wpływem dwutlenku węgla lek jest lepiej rozprowadzany.

Szpital Uniwersytecki teraz jako pierwszy w kraju dysponuje nowoczesnym urządzeniem. W Polsce jest co prawda kilka podobnych, ale starej generacji. System Hipec stosuje się u pacjentów z zaawansowanym rakiem żołądka, jelita grubego czy jajników. We wtorek w zielonogórskim szpitalu wykonano dwie pierwsze operacje z wykorzystaniem urządzenia, które przyjechało do nas z Hiszpanii. Środa to dwa kolejne zabiegi. Szpital planuje, że będzie ich wykonywał rocznie około 20-30.

Pierwsza w Polsce operacja zaawansowanego nowotworu z rozsiewem do otrzewnej z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS.

Pierwsze w Polsce operacje z wykorzystaniem nowoczesnego urz...

Rozpoczęliśmy tym samym nową erę w przypadku leczenia nowotworów zaawansowanych

– Dzięki nowatorskiemu zastosowaniu dwutlenku węgla, lek jest lepiej rozprowadzany i lepiej penetruje wnętrze brzucha, co umożliwia zniszczenie komórek rakowych, które zostały w powłokach brzusznych, a które mogłyby doprowadzić do wznowy choroby – wyjaśnia dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. UZ i kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
Te działania są możliwe, bo od roku procedury są w koszyku świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Rozpoczęliśmy tym samym nową erę w przypadku leczenia nowotworów zaawansowanych – podkreśla prof. Murawa.
Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowego urządzenia dotyczą właśnie takich pacjentów.
- To są pacjenci, u których klasyczna chemioterapia systemowa podawana dożylnie, nie zawsze się sprawdza. I ci pacjenci mogą odnieść korzyść z nowego systemu – mówi chirurg-onkolog.

Pierwsza w Polsce operacja zaawansowanego nowotworu z rozsiewem do otrzewnej z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS.
Pierwsza w Polsce operacja zaawansowanego nowotworu z rozsiewem do otrzewnej z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS. Jacek Katos

Lekarze szkolili się w Madrycie

Zanim doszło do zakupu nowoczesnego systemu, w czerwcu br. prof. Dawid Murawa, wraz z innym chirurgiem zielonogórskiego szpitala lek. Marcinem Cieciorowskim, szkolili się w Madrycie w Hospital Universitario de Fuenlabrada. W Hiszpanii system jest popularny. W samym Madrycie jest 9 takich urządzeń, a w całym państwie – 64.
W zielonogórskiej operacji wziął m.in. udział Axel Jansen – Senior International Product Manager PRS, gość z Hiszpanii, przedstawiciel producenta urządzenia. Właśnie Hiszpania jest czołowym krajem w Europie, jeśli chodzi o tą metodę leczenia
Jak pokazują badania to wielka szansa dla pacjentów, którym oferuje się już tylko leczenie paliatywne. W Hiszpanii zielonogórscy lekarze asystowali przy operacji pacjenta, któremu po raz trzeci już zastosowano leczenie z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS+. Rozwój medycyny powoduje, że pacjenci choroby onkologiczne traktuje się jak przewlekłe…
Teraz trwają prace nad wdrożeniem nowych grup leków celowanych plus immunoterapia w Systemie Hipeca. Badania są prowadzone. To kolejna nadzieja w leczeniu zaawansowanych nowotworów.
Zobacz też:

Fundacja działa drugi rok, dziękuje darczyńcom za datki

Zakup nowoczesnego sprzętu był możliwy dzięki pozyskaniu pieniędzy przez Fundację Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. Prof. Pawła Murawy.
– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu aparatu. Jako fundacja działamy drugi rok i nie myśleliśmy, że tak szybko uda nam się zebrać blisko 300 tysięcy złotych na nowatorski sprzęt do walki z rakiem – mówi Kamilla Mowczan , członek Zarządu Fundacji Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. Prof. Pawła Murawy. - Na liście darczyńców znaleźli się m,in. Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukaszewicza, eobuwie, MKK3 z Zielonej Góry, Musli Klex z Kielc, MDT Jerzy Zych z Krakowa, Arrow z Krakowa, Caldo Izolacja z Krakowa. Wpłat dokonywali również wdzięczni pacjenci i ich rodziny. Wszystkim serdecznie dziękujemy w imieniu naszych pacjentów!

Zobacz też:

Nowy sprzęt do hipoterii w karetce N zafundował sponsor. Dzięki niemu zielonogórska załoga jako pierwsza w kraju zastosowała metodę hipotermii w karetce

ZIELONA GÓRA: Pierwsi w kraju zastosowaliśmy w karetce metod...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsze w Polsce operacje z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia do leczenia raka żołądka czy jelita grubego - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska