MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pigułka „dzień po” w Polsce. Kontrowersje wokół programu pilotażowego: możliwość odmowy farmaceuty, młody wiek pacjentek i inne problemy

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 1 maja rozpoczął się w Polsce program pilotażowy, który umożliwia aptekom sprzedaż tzw. tabletki czy pigułki „dzień po” pacjentkom już od 15. roku życia. Niestety, jak do tej pory przystąpiło do niego tylko 150 aptek w kraju. Wywołuje też liczne kontrowersje i pytania o zgodność z prawem. Na jaw wychodzą również kolejne fakty wskazujące na to, że znacznych ułatwień w dostępie do antykoncepcji awaryjnej może nie być.

Spis treści

Pilotażow antykoncepcji awaryjnej 2024. Szczegóły po wprowadzeniu

Od 1 maja rozpoczął się pilotaż programu antykoncepcji awaryjnej, skierowany dla aptek.

Tabletka antykoncepcji awaryjnej na blistrze w zbliżeniu
Antykoncepcja awaryjna wydawana jest na podstawie recepty farmaceutycznej, wystawianej w aptece Lalocracio/Getty Images

Pacjentki oczekują więc, że tabletka „dzień po” będzie już do kupienia. Tymczasem apteki dopiero podpisują umowy z NFZ, na jaw wychodzą narzucone w ostatniej chwili ograniczenia ilościowe, a kontrowersje wokół spraw takich jak wiek pacjentek pozostają nierozstrzygnięte. Co więcej, nie we wszystkich województwach zgłosiły się do niego apteki.

Według stanu na czwartek 9 maja po południu, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) otrzymał tylko około 150 wniosków od aptek chcących uczestniczyć w pilotażu. Jest jednak szansa, że to się zmieni.

Sprawdź: Gdzie kupić tabletkę „dzień po”? Jest lista aptek NFZ

– Kierownicy aptek czują się pewnie. Tempo napływania wniosków rośnie. Świadczenia nie są limitowane, zapłacimy za każdą usługę farmaceutyczną zrealizowaną przez apteki mające podpisane z nami umowy. Ten program to krok w stronę tego, by wykorzystać ogromne kompetencje farmaceutów, które nie zawsze były doceniane – powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Ile kosztuje tabletka „dzień po” w Polsce?

Cena tabletki zawierającej octan uliprystalu waha się od 70 do 135 zł i wydatek ten pozostaje po stronie pacjentki.

Apteki uczestniczące w programie otrzymają od NFZ 50 zł za usługę związaną z przeprowadzeniem wywiadu z pacjentką i wystawieniem jej recepty, jednak liczba możliwych do wystawienia recept może być limitowana przez NFZ. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w czasie trwania pilotażu wyda na ten cel co najmniej 13,6 mln zł.

Czy 15-latka może kupić tabletkę „dzień po”?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów programu jest możliwość sprzedaży tabletki bez zgody i obecności opiekuna dla pacjentek poniżej 18. roku życia. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna argumentuje, że większość dziewcząt osiąga dojrzałość płciową w wieku 15 lat, co uzasadnia taką decyzję. Jednakże, samorządy aptekarskie i lekarskie wyrażają wątpliwości co do zgodności tego rozwiązania z obowiązującym prawem, wskazując na różnice w traktowaniu niepełnoletnich pacjentek w gabinetach lekarskich i aptekach.

Jak jednak powiedział prezes NFZ, farmaceuta, który odmówi wystawienia recepty na tabletkę „dzień po” osobie poniżej 18. roku życia, „z pewnością nie będzie przez Fundusz karany”. To może sprawić, że pacjentka leku nie otrzyma.

Swoje obawy wyraziła właścicielka jednej ze stołecznych aptek, Danuta Kowal, która jako pierwsza w województwie mazowieckim zawarła umowę z NFZ na udział w programie, wyraziła

– Izba (Naczelna Izba Aptekarska) ma wątpliwości, czy jest bezpieczne z punktu widzenia farmaceuty zaordynowanie tego leku osobie poniżej 18. roku życia. Na razie jej stanowisko jest takie, że w takim przypadku usługa wymaga obecności opiekuna. Będę więc wymagać obecności rodzica – powiedziała farmaceutka.

NFZ planuje regularnie aktualizować na swojej stronie internetowej listę aptek biorących udział w pilotażu, umożliwiając pacjentkom łatwiejszy dostęp do informacji.

Kontrowersje i wątpliwości prawne wokół programu pilotażowego antykoncepcji awaryjnej wskazują na potrzebę dalszej dyskusji i wyjaśnień, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort zarówno pacjentek, jak i farmaceutów uczestniczących w programie.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska