MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Miszalski odwołuje przetargi. "Potrzeba przedyskutowania od nowa polityki związanej ze sprzedażą nieruchomości gminnych"

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Co dalej ze sprzedażą gminnych nieruchomości - o tym prezydent Aleksander Miszalski chce porozmawiać w pierwszej kolejności ze swoją zastępczynią, która odpowiada za politykę mieszkaniowa, "i z nią ustalić sposób postępowania"
Co dalej ze sprzedażą gminnych nieruchomości - o tym prezydent Aleksander Miszalski chce porozmawiać w pierwszej kolejności ze swoją zastępczynią, która odpowiada za politykę mieszkaniowa, "i z nią ustalić sposób postępowania" Wojciech Matusik
Nowy prezydent Krakowa odwołał ogłoszone jeszcze w marcu, a mające się odbyć w maju (w tym jutro, 21 maja) - przetargi ustne nieograniczone dotyczące sprzedaży gminnych nieruchomości. Pod młotek nie idzie więc m.in. kamienica przy ul. św. Gertrudy 20 oraz kilka mieszkań, w tym lokale w Nowej Hucie, Podgórzu, jak i w samym centrum, gdzie miasto planowało pozbyć się 155-metrowego mieszkania w okazałym gmachu przy Zyblikiewicza 5. Co dalej z tymi nieruchomościami?

Nie odbyły się przetargi zaplanowane na 14 maja, odwołane są też te, które miały się odbyć 21 maja. Zgodnie z informacją opublikowaną przez krakowski magistrat w poniedziałek - czyli w przeddzień przetargu - w tym drugim terminie prezydent Krakowa odwołał:

  1. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego nr 20 o powierzchni użytkowej 67,51 metra kwadratowego w budynku na os. Uroczym 4 w Nowej Hucie
  2. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego nr 35 o powierzchni użytkowej 70,01 mkw. na os. Ogrodowym 6 w Nowej Hucie
  3. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego nr 54 o powierzchni użytkowej 67,04 mkw. na os. Centrum A 1 w Nowej Hucie
  4. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego nr 49 o powierzchni użytkowej 70,50 mkw. na os. Centrum A 3 w Nowej Hucie
  5. przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż lokalu mieszkalnego nr 7 o powierzchni użytkowej 61,39 mkw. przy ul. Bolesława Limanowskiego 13 w Podgórzu.

"Powodem odwołania przetargów jest wygaśnięcie umocowania do prowadzenia czynności przetargowych na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków" - taką informację podają w ogłoszeniu urzędnicy.

Wcześniej, w przeddzień przetargów, które miały się odbyć 14 maja, odwołano m.in. przetarg, w efekcie którego można było zostać właścicielem nieruchomości nieopodal wzgórza wawelskiego. Mowa tu o działkach przy ul. św. Gertrudy, zabudowanych budynkiem mieszkalno-usługowym nr 20 (dwukondygnacyjna kamienica o powierzchni użytkowej 314,58 mkw. z nieużytkowym poddaszem) oraz budynkami użytkowymi. Cena wywoławcza wynosiła nieco ponad 5,6 mln złotych.

Zapytaliśmy w krakowskim magistracie, z jakiego powodu przetargi zostały odwołane i jakie zostaną podjęte dalsze kroki co do tych nieruchomości. Czy jednak miasto je zagospodaruje?

- Pan prezydent nie przesądza o dalszym losie tych nieruchomości, czy ostatecznie zostaną sprzedane czy nie, ale uważa, że jest potrzeba przedyskutowania od nowa polityki związanej ze sprzedażą nieruchomości gminnych: w których przypadkach miasto absolutnie nie powinno pozbywać się swojej własności, a w których taka sprzedaż mogłaby być dopuszczalna. Prezydent nie chciał takich decyzji podejmować w pierwszym dniu urzędowania, dlatego odwołał przetarg. Ponadto chce na ten temat porozmawiać w pierwszej kolejności ze swoją zastępczynią, w której pionie jest polityka mieszkaniowa i z nią ustalić sposób postępowania. Po tym zostaną ogłoszone decyzje w tej sprawie - odpowiada Joanna Krzemińska z działu prasowego magistratu.

Spędź wakacje z wojskiem

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska