MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co po maturze? Studia marzeń, oblegane kierunki. Tak wybierali maturzyści w ostatniej rekrutacji

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tegoroczne matury już na półmetku, więc absolwenci liceów i techników są też coraz bliżej decyzji, jak dalej pokierować swoim życiem - jakie wybrać studia, które w przyszłości pozwolą się im spełniać w wymarzonym zawodzie. By pomóc tym, przed którymi rekrutacja i często niełatwy wybór, sprawdziliśmy, jakie kierunki były oblegane przez kandydatów na studia w zeszłym roku. Jakie aspiracje mieli wtedy maturzyści, jakie studia i które uczelnie najchętniej wybierali? Takie informacje prezentujemy m.in. w naszej galerii.

Trwający obecnie rok akademicki 2023/2024 rozpoczynało prawie 337 tys. osób na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Podobnie jak rok wcześniej w poprzedzającej go rekrutacji najwięcej osób ubiegało się o przyjęcie na informatykę. Tak wynika z oficjalnych, ministerialnych danych. Jakie jeszcze znajdziemy tam informacje?

Najpopularniejsze kierunki studiów - liczba kandydatów na jedno miejsce

Jeśli weźmie się pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, również informatyka okazuje się najbardziej obleganym kierunkiem w roku akademickim 2023/2024. Natomiast cała pierwsza piątka takiego zestawienia przestawia się następująco:

  1. informatyka społeczna (30,4),
  2. koreanistyka (30,1),
  3. zielone technologie (28,4),
  4. orientalistyka-koreanistyka (19,9),
  5. informatyka i systemy inteligentne (18).

Dużą popularnością cieszyły się także: komunikacja wizerunkowa, medyczna biotechnologia molekularna, filologia koreańska, filologia orientalna - japonistyka oraz reżyseria.

"W pierwszej dziesiątce nie znajdziemy już jednak sztucznej inteligencji/Artificial Intelligence czy mechaniki i projektowania maszyn. Do czołówki najchętniej wybieranych kierunków trafiła za to medyczna biotechnologia molekularna" - zwracało uwagę Ministerstwo Edukacji i Nauki, informując o wynikach naboru na studia na rok akademicki 2023/2024.

Najchętniej wybierane uczelnie publiczne

W roku akademickim 2023/2024 najchętniej wybieraną uczelnią publiczną przez kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie (w przeliczeniu na jedno miejsce) była Politechnika Gdańska. Na jedno miejsce w tej uczelni aplikowało prawie 8 kandydatów (7,9). Na podium znalazły się także: Politechnika Poznańska (7,1) oraz Politechnika Warszawska (7). Ponad 6 kandydatów ubiegało się o jedno miejsce w Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie (6,5) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (5,4).

Biorąc pod uwagę ogólną liczbę kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie, najwięcej zgłoszeń w ostatniej, zeszłorocznej rekrutacji odnotowały:

  • spośród uniwersytetów - Uniwersytet Warszawski (50 198),
  • spośród politechnik - Politechnika Warszawska (38 091),
  • spośród akademii - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (30 415),
  • spośród publicznych uczelni zawodowych - Akademia Tarnowska (1 864).

Najpopularniejsze uczelnie niepubliczne

Wśród uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wybieraną szkołą wyższą była Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie (9 219). Na kolejnych miejscach znalazły się: Uniwersytet SWPS (5 907), Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (4 279), Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu (3 729).

Top 10: najpopularniejsze kierunki studiów. Jeśli nie informatyka, to co?

Na kolejnych slajdach w naszej galerii prezentujemy natomiast pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych kierunków (studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie). W tym zestawieniu wzięto pod uwagę ogólną liczbę kandydatów na poszczególne kierunki studiów.

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska