https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co po maturze? Studia marzeń, oblegane kierunki. Tak wybierali maturzyści w ostatniej rekrutacji

Małgorzata Mrowiec
Tegoroczne matury już na półmetku, więc absolwenci liceów i techników są też coraz bliżej decyzji, jak dalej pokierować swoim życiem - jakie wybrać studia, które w przyszłości pozwolą się im spełniać w wymarzonym zawodzie. By pomóc tym, przed którymi rekrutacja i często niełatwy wybór, sprawdziliśmy, jakie kierunki były oblegane przez kandydatów na studia w zeszłym roku. Jakie aspiracje mieli wtedy maturzyści, jakie studia i które uczelnie najchętniej wybierali? Takie informacje prezentujemy m.in. w naszej galerii.

Trwający obecnie rok akademicki 2023/2024 rozpoczynało prawie 337 tys. osób na studiach pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Podobnie jak rok wcześniej w poprzedzającej go rekrutacji najwięcej osób ubiegało się o przyjęcie na informatykę. Tak wynika z oficjalnych, ministerialnych danych. Jakie jeszcze znajdziemy tam informacje?

Najpopularniejsze kierunki studiów - liczba kandydatów na jedno miejsce

Jeśli weźmie się pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, również informatyka okazuje się najbardziej obleganym kierunkiem w roku akademickim 2023/2024. Natomiast cała pierwsza piątka takiego zestawienia przestawia się następująco:

  1. informatyka społeczna (30,4),
  2. koreanistyka (30,1),
  3. zielone technologie (28,4),
  4. orientalistyka-koreanistyka (19,9),
  5. informatyka i systemy inteligentne (18).

Dużą popularnością cieszyły się także: komunikacja wizerunkowa, medyczna biotechnologia molekularna, filologia koreańska, filologia orientalna - japonistyka oraz reżyseria.

"W pierwszej dziesiątce nie znajdziemy już jednak sztucznej inteligencji/Artificial Intelligence czy mechaniki i projektowania maszyn. Do czołówki najchętniej wybieranych kierunków trafiła za to medyczna biotechnologia molekularna" - zwracało uwagę Ministerstwo Edukacji i Nauki, informując o wynikach naboru na studia na rok akademicki 2023/2024.

Najchętniej wybierane uczelnie publiczne

W roku akademickim 2023/2024 najchętniej wybieraną uczelnią publiczną przez kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie (w przeliczeniu na jedno miejsce) była Politechnika Gdańska. Na jedno miejsce w tej uczelni aplikowało prawie 8 kandydatów (7,9). Na podium znalazły się także: Politechnika Poznańska (7,1) oraz Politechnika Warszawska (7). Ponad 6 kandydatów ubiegało się o jedno miejsce w Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie (6,5) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (5,4).

Biorąc pod uwagę ogólną liczbę kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie, najwięcej zgłoszeń w ostatniej, zeszłorocznej rekrutacji odnotowały:

  • spośród uniwersytetów - Uniwersytet Warszawski (50 198),
  • spośród politechnik - Politechnika Warszawska (38 091),
  • spośród akademii - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (30 415),
  • spośród publicznych uczelni zawodowych - Akademia Tarnowska (1 864).

Najpopularniejsze uczelnie niepubliczne

Wśród uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wybieraną szkołą wyższą była Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie (9 219). Na kolejnych miejscach znalazły się: Uniwersytet SWPS (5 907), Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (4 279), Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu (3 729).

Top 10: najpopularniejsze kierunki studiów. Jeśli nie informatyka, to co?

Na kolejnych slajdach w naszej galerii prezentujemy natomiast pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych kierunków (studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie). W tym zestawieniu wzięto pod uwagę ogólną liczbę kandydatów na poszczególne kierunki studiów.

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska