Pijalnia Główna zbudowana od nowa
Jak podaje krynica.pl zaczątkiem uzdrowiska był zbudowany w 1794 r. „Mały Domek”, który od 1804 r. pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe. W 1807 r. Krynica została nazwana urzędowo zdrojem kąpielowym i zaczął tu wkrótce ordynować pierwszy stały lekarz.
Wielką erę Krynicy jako uzdrowiska rozpoczęła w 1856 r. działalność Józefa Dietla – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego uznawanego za ojca polskiej balneologii. Już od 1858 r. stosowano tu kąpiele borowinowe, a kontynuatorzy dzieła Dietla przyczynili się do rozwoju technicznego uzdrowiska.
W tym okresie powstały takie obiekty uzdrowiskowe jak: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i teatr modrzewiowy. Do rozwoju uzdrowiska przyczyniło się również wybudowanie w 1876 r. linii kolejowej do Muszyny, przedłużonej w 1911 r. do Krynicy.
W końcu XIX w. Krynica była modnym i elitarnym miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków (bywali tu m. in. J. Matejko, A. Grottger, H. Sienkiewicz, J.I.Kraszewski). W okresie międzywojennym przebywali tu również: L. Solski, H. Modrzejewska, W. Reymont, J. Tuwim, K.I.Gałczyński, J. Kiepura (miał tu własną willę „Patria”). Do częstych pobytów Kiepury w Krynicy nawiązują organizowane obecnie festiwale nazwane jego imieniem. W teatrze modrzewiowym (który niestety spalił się w 1943 r.) występowali L. Solski i H. Modrzejewska.
Nowy budynek pijalni stanął w miejscu pijalni „Słotwinka”. Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju jest największym tego typu obiektem w Europie - ma aż 4,5 tys. mkw. powierzchni podaje portal Bryla.pl.
Nowa pijalnię dla kuracjuszy wybudowano w 1971 r, była nowoczesna z wieloma przeszkleniami. Powierzchnia ogólna pomieszczeń nowej Pijalni Głównej wynosi 4.540 m2 (dla porównania powierzchnia starej Głównej Pijalni wynosiła 756 m2).
Pijalnia Główna ma metalową konstrukcję, na początku z całkowicie przeszkolonymi ruchomymi ścianami, które można było otwierać latem na całej długości fasady. Po remoncie, który przeprowadzono w latach 2013-2014 budynek został rozebrany niemalże do zera. Jak podaje portal Bryla.pl pijalnia z zewnątrz wygląda niemal tak samo, ale po remoncie ściana kurtynowa nie jest już otwierana, przez co pozbawiono budynek naturalnego wietrzenia i ochrony przed przegrzaniem w czasie upału.
Zmniejszono oranżerię, powstała sala wielofunkcyjna mogąca pomieścić nawet i ponad tysiąc osób, tę przestrzeń wykorzystują podczas koncertów.
- Jej głosem i urodą zachwycał się Piotr Cugowski. Izabela Szafrańska wyszła za mąż!
- W takich luksusach wypoczywali uczestnicy "Sanatorium miłości".Wnętrza robią wrażenie
- Zakwitł ogród św. Rity przy sanktuarium w Nowym Sączu. Wygląda teraz zjawiskowo
- Kultowy basen w Krynicy kiedyś ściągał tłumy. Teraz to ruina, ale z szansą na remont!
- To najmłodsza sądecka milionerka! Wiedzie bajeczne życie
