Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijesz – na pewno nie na zdrowie. Alkohol to pożywka dla nowotworów!

OPRAC.: DMA
Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych ESPAD wskazują, że po alkohol sięga ponad 92 proc. 15- i 16-latków oraz 96 proc. 17- i 18-latków
Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych ESPAD wskazują, że po alkohol sięga ponad 92 proc. 15- i 16-latków oraz 96 proc. 17- i 18-latków 123rf
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia alkohol plasuje się na podium w niechlubnym zestawieniu najistotniejszych czynników ryzyka dla naszego zdrowia. Bardziej niebezpieczne jest jedynie palenie papierosów i nadciśnienie tętnicze. Mimo to Polacy coraz chętniej i częściej zaglądają do kieliszka.

Z danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w 2019 r. statystyczny Polak wypił niemal 10 litrów czystego alkoholu. To najwyższy wynik od 1993 r., kiedy ruszyło sporządzanie statystyk.

Polacy piją coraz więcej i w coraz młodszym wieku po raz pierwszy zaglądają do kieliszka. Alkohol to jedna z najbardziej powszechnie stosowanych substancji psychoaktywnych wśród młodzieży. Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych ESPAD (Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków), wskazują, że po alkohol sięga ponad 92 proc. 15- i 16-latków oraz 96 proc. 17- i 18-latków.

Alkohol skraca życie. Jest też trucizną!

Po „procenty” sięgamy oczekując, że:

  • poprawią nam nastrój,
  • dodadzą odwagi,
  • ułatwią nawiązywanie kontaktów towarzyskich,
  • pomogą w zredukowaniu stresu czy zrelaksowaniu się.

Choć alkohol jest trucizną, w większości przypadków okazjonalne spożywanie niewielkich dawek nie powoduje szkód w naszym organizmie. Jego nadużywanie może jednak wpływać na rozwój ponad 200 rodzajów różnych schorzeń i skracać życie aż o 16 lat!

Szacuje się, że 2-4 proc. wszystkich chorób onkologicznych jest bezpośrednio lub pośrednio związane ze spożywaniem alkoholu.

Regularne sięganie po trunki zwiększa ryzyko konieczności zmierzenia się z:

  • rakiem jamy ustnej,
  • rakiem gardła,
  • rakiem przełyku,
  • rakiem krtani,
  • rakiem wątroby,
  • rakiem jelita grubego
  • rakiem piersi.

Zabójczo groźne może być łączenie alkoholu z papierosami. Pierwsza z tych używek ułatwia szkodliwym substancjom zawartym w dymie tytoniowym przenikanie do naszego organizmu. W efekcie ryzyko rozwoju nowotworu diametralnie rośnie. Eksperci wskazują, że rozstanie z oboma nałogami pozwala ograniczyć ryzyko raka jamy ustnej aż o 83 proc.

Starcie z alkoholem to olbrzymie wyzwanie dla wątroby, gdzie jest on rozkładany. Nadużywanie trunków uszkadza jej komórki i prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń. A zdecydowana większość pacjentów, u których onkolodzy rozpoznają nowotwór tego narządu, cierpi również na jego marskość. Działanie tej używki może także prowadzić do uszkodzeń żołądka, układu krążenia, nerek czy układu hormonalnego. Alkohol wpływa na osłabienie systemu odpornościowego, niedobory witamin i kondycję psychiczną, sprzyja także ryzykownym zachowaniom.

Eksperci nie mają wątpliwości, że klucz do profilaktyki uzależnień od „procentów” i ich zdrowotnych konsekwencji to przede wszystkim edukacja prowadzona od najmłodszych lat. W kształtowaniu postaw wobec alkoholu ogromną rolę odgrywają m.in. rodzice i przykład jaki dają swoim pociechom. Badania wskazują, że dzieci wychowywane w domach, w których spożywa się alkohol w nadmiarze, są cztery razy bardziej narażone na rozwój choroby alkoholowej.

„Środa z Profilaktyką” w internecie

15 kwietnia całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Trzeźwości, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. To okazja, by zwrócić uwagę na problem alkoholizmu i zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania „procentów”.

Konsekwencjom zbyt częstego sięgania po trunki jest również poświęcona kolejna edycja „Środy z Profilaktyką” w internecie. Materiały edukacyjne, broszury, porady ekspertów można znaleźć na stronie Akademii NFZ w zakładce „Środa z Profilaktyką” oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pijesz – na pewno nie na zdrowie. Alkohol to pożywka dla nowotworów! - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska