Piknik białoruski w Krakowie: muzyka, tańce i jarmark na kopcu Kraka

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W sobotę 26 czerwca na kopcu Kraka wielki piknik białoruski
W sobotę 26 czerwca na kopcu Kraka wielki piknik białoruski Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Wykłady, koncerty, tańce białoruskie, jarmark, aktywności dla dzieci, art-terapia, joga to tylko niektóre z aktywności zaplanowanych na integracyjny piknik białoruski na kopcu Kraka. Poznajmy się, żeby móc tworzyć wielokulturową wspólnotę miasta.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

- Jesteśmy otwartą i zgraną grupą, gdzie każdy uczestnik jest unikalny i ważny, a razem tworzymy historię Białorusinów w Krakowie. Pracujemy na wielu płaszczyznach. Są one związane z pomocą Białorusinom i reprezentacją interesów naszej diaspory w Polsce, współpracą z Białorusinami na całym świecie. Nasza społeczność zajmuje się organizowaniem różnorodnych wydarzeń, począwszy od wieczorów muzycznych, pikników po wycieczki śladami kultury białoruskiej w Krakowie i wystawy rodzimej sztuki. Chcielibyśmy podzielić się naszą kulturą z wszelkimi innymi mniejszościami i grupami etnicznymi - mówi Volha Kavalskaya, Białorusinka, która mieszka w Krakowie.

w programie pikniku znalazły się także strefa wiedzy, czyli "konferencja nienaukowa pod otwartym niebem - wykłady i dyskusje na przeróżne tematy w nieformalnej atmosferze", strefa zero-waste, gdzie można się dowiedzieć więcej o świadomej konsumpcji, dać rzeczom drugie życie na swap-imprezie; strefa sportu, gdzie będzie okazja oddać się aktywnościom fizycznym: jodze, ćwiczeniom fitness czy siatkówce.

Piknik białoruski odbędzie się 26 czerwca w godz.11.00 - 19.00 na kopcu Kraka.

A już wkrótce białoruscy aktywiści mieszkający w Krakowie planują aukcję obrazów. Środki pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na pomoc artystom, uchodźcom, a także będą wsparciem dla krakowskiej społeczności Białorusinów.

"Wystawa sztuki białoruskiej “Before/After/2020. Belarus” to rodzaj artystycznej kroniki dramatycznych wydarzeń z sierpnia 2020 roku, które miały miejsce na Białorusi po wyborach prezydenckich: jest prawdziwa w swoim przedstawieniu, szczera w przekazywaniu emocji i uczuć, bo wydarzenia są prawdziwe. Prezentowane na wystawie dzieła malarstwa, grafiki, rzeźby są refleksjami, wyrazem obywatelskiej postawy 10 białoruskich artystów. Łączy ich zbiorowy ból, złość, bezsilność, strach, rozpacz, które przekształciły się w formy plastyczne" - pisała o wystawie jej kuratorka Ksyeniya Zhukowskaya.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie