Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłsudski i Rozwadowski

Maciej Korkuć, Naczelnik w Instytucie Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie
„Mam wrażenie ogólne, że cała akcja rozwija się korzystnie, i że co do czasu mamy korzystne warunki, tak jak je Pan Komendant przewidział” – raportował telegraficznie 15 sierpnia 1920 r. gen. Tadeusz Rozwadowski do swego zwierzchnika – Naczelnego Wodza – marsz. Józefa Piłsudskiego. Ten przejął osobiste dowodzenie nad grupą operacyjną, która miała dokonać uderzenia znad Wieprza w bok wojsk bolszewickich, nacierających na Warszawę.

Rozwadowski ma swój udział w przygotowaniu tej operacji. Był wówczas szefem sztabu Generalnego WP, głównym wykonawcą poleceń Piłsudskiego, na którym spoczywał ciężar odpowiedzialności zarówno za sukces jak i klęskę. Piłsudski z różnych możliwych wariantów operacji wybrał ten, który został zrealizowany. Rozwadowski przygotował rozkaz wykonawczy do planów wcześniej przez marszałka zatwierdzonych. Obejmując osobiste dowództwo nad grupą uderzeniową znad Wieprza, Piłsudski na bieżąco utrzymywał bezpośredni kontakt z wykonawcami jego poleceń w Warszawie. W tym przede wszystkim z gen. Rozwadowskim.

12 sierpnia ub. roku w związku z rocznicą Bitwy Warszawskiej na dziedzińcu wawelskim urządzono osobliwą uroczystość. Wystawiono banery z wizerunkami gen. Rozwadowskiego (jego pamięci była poświęcona cała celebra) i generałów Sikorskiego oraz Hallera. Broń Boże – nie Piłsudskiego. Głównym występującym gościem był Waldemar Pawlak, były premier rządu stworzonego przez postkomunistyczne SLD i PSL. Odczytano „Apel pamięci”. Zawierał on szkolne błędy ale przede wszystkim miał jedną cechę, podobnie jak cała uroczystość: żadnego pozytywnego wspomnienia o Piłsudskim. Tak jakby ten z całej tej historii bitwy – wyparował. W tym roku ma nastąpić powtórka.

Wymowna w tym kontekście jest dalsza część korespondencji z 15 sierpnia 1920 roku. Rozwadowski raportował: „zupełnie w myśl rozkazu Pana Komendanta wykonanie jest już w toku”. A odnosząc się do wcześniejszych wskazówek Piłsudskiego pisał: „Skoordynowanie akcji 4 i 3 Armii uważam za bardzo szczęśliwie pomyślane. Uzgodnienie akcji 4 Armii z 1 Armią doskonale Pan Komendant przygotował i proszę liczyć na to, że pozostając w ścisłym kontakcie, wszystko przyspieszę tak, abyśmy od siedemnastego rano byli tu gotowi do współdziałania”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska