Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Żyła gwiazdą rajdu w Wieliczce. Mistrz świata w skokach narciarskich za kierownicą w kwietniowym memoriale Kuliga i Bublewicza

OPRAC.:
Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Pora na zmianę dyscypliny. Piotr Żyła szykuje się do roli kierowcy rajdowego
Pora na zmianę dyscypliny. Piotr Żyła szykuje się do roli kierowcy rajdowego ADAM JASTRZEBOWSKI
Już tylko miesiąc pozostał do ósmej edycji Orlen Oil Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który w tym roku odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia. Choć wyniki zawodów rozgrywanych w Wieliczce i okolicznych miejscowościach nie są wliczane do żadnych klasyfikacji, co roku na starcie pojawiają się najlepsi i najbardziej znani w kraju kierowcy rajdowi i wyścigowi. Tym razem, jako gość specjalny, swój udział zapowiedział mistrz świata w skokach narciarskich Piotr Żyła.

Rajdy samochodowe są pasją Piotra Żyły nie od dziś, ale do tej pory nie miał okazji sprawdzić się za kierownicą na trasie prawdziwego rajdu. Będzie miał taką możliwość, idąc w ślady innego skoczka narciarskiego, Macieja Kota, który wystąpił jako gość specjalny w memoriale Kuliga i Bublewicza przed kilku laty.

W tym roku wstępnie jako kierowca VIP zapowiedział swój start w Wieliczce także Greg Collins, gwiazda telewizyjna, od niedawna współwłaściciel piłkarskiej drużyny Zagłębia Sosnowiec.

Tradycją ostatnich edycji memoriałów są także piątkowe spotkania z gwiazdami sportów motorowych. 12 kwietnia w Mediatece pojawi się Andrzej Dąbrowski, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych, który karierę kierowcy rajdowego rozpoczął w 1957 roku.

Węgrzce Wielkie, Brzegi, Solne Miasto i centrum Wieliczki

Sobotnie (13 kwietnia) zmagania rozpoczną się odcinkami specjalnymi rozgrywanymi na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Węgrzcach Wielkich (g. 12:23, 14:23), kulminacją dnia będą dwa przejazdy (g. 19:00, 20:30) rozgrywanego w centrum miasta nocnego Kryterium Burmistrza Wieliczki.

Niedziela (14 kwietnia) to odcinki specjalne rozgrywane tradycyjnie w Brzegach na terenie Wielickiej Strefy Ekonomicznej (g. 11:30, 12:50 i 14:10), Węgrzcach Wielkich (g. 11:45, 13:05 i 14:25) oraz na trasie, rozpoczynającej się pod Solnym Miastem (kompleks sportowy w Wieliczce) i kończącej się na ul. Daniłowicza, nieopodal głównego wejścia do Kopalni Soli (g. 12:08 i 13:28).

Pierwszego zawodnika na mecie liczącego 135,7 km (w tym 39,96 km Odcinków Specjalnych) rajdu spodziewać się można o godz. 14:45.

Baza rajdu zlokalizowana będzie w budynku Solnego Miasta w Wieliczce, zaś Park Serwisowy tradycyjnie zlokalizowany będzie na terenie Dworca Autobusowego przy ul. E. Dembowskiego.

Szybka skoda Mikołaja Marczyka

Historia wielickich Memoriałów sięga 2007, kiedy to po raz pierwszy, w zimie, rozegrano pierwsze, jeszcze jednodniowe zawody. Zwyciężyła załoga Leszek Kuzaj/Jarosław Baran (subaru impreza), Kuzaj powtórzył sukces jeszcze dwukrotnie, w 2008 i 2010. Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej stawał Rafał Grzesiński, znany z samochodowych wyścigów górskich, pilotowany przez Mateusza Tutaja.

W ubiegłym roku i dwa lata temu w Wieliczce wygrywała jeżdżąca skodą fabią rally EVO załoga Orlen Teamu Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk. W 2023 w klasie 1 zwyciężyli Rafał Kręcioch z Marcinem Szeją (peugeot 208), klasę 2 wygrali Michał Streer z Karoliną Szulęcką- Streer (peugeot 208), puchary Burmistrza Wieliczki (za sobotni odcinek nocny) i Solnego Miasta trafiły do Marczyka i Gospodarczyka.

Jedną z ubiegłorocznych gwiazd memoriałowego rajdu w Wieliczce był Miko Marczyk
Jedną z ubiegłorocznych gwiazd memoriałowego rajdu w Wieliczce był Miko Marczyk WOJCIECH MATUSIK

Memoriały od początku przyciągały gwiazdy rajdów i wyścigów – mówi Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego. - Na trasie kibice podziwiali Bryana Bouffuer (rajdowy mistrz Francji, trzykrotny mistrz Polski), Krzysztofa Hołowczyca (mistrz Europy, trzykrotny mistrz Polski), Rafała Sonika (zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii quadów), Bartka Ostałowskiego (startujący w drifcie zawodnik bez rąk) czy skoczka narciarskiego Macieja Kota, wciąż pamiętamy start w 2013 roku Kajetana Kajetanowicza, który po raz pierwszy wsiadł do wyścigowego mitsubishi lancera i zdecydowanie wygrał zawody. Przez dwa lata w rajdzie dominował Miko Marczyk udowadniając, że jest jednym z najszybszych polskich kierowców rajdowych ostatnich lat.

Powrót zapowiedział Paweł Petrys, mistrz Polski w kl. A-14 w 1988 roku, który od zakończenia kariery rajdowej w 1990 pojawił się tylko dwukrotnie na Rajdzie Żubrów.

Szczegółowe informacje o Orlen Oil 8 Rajdzie Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza dostępne będą na stronie internetowej www.superos.pl, wyniki na żywo śledzić będzie można na stronie www.wyniki-online.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska