Rajdy samochodowe są pasją Piotra Żyły nie od dziś, ale do tej pory nie miał okazji sprawdzić się za kierownicą na trasie prawdziwego rajdu. Będzie miał taką możliwość, idąc w ślady innego skoczka narciarskiego, Macieja Kota, który wystąpił jako gość specjalny w memoriale Kuliga i Bublewicza przed kilku laty.
W tym roku wstępnie jako kierowca VIP zapowiedział swój start w Wieliczce także Greg Collins, gwiazda telewizyjna, od niedawna współwłaściciel piłkarskiej drużyny Zagłębia Sosnowiec.
Tradycją ostatnich edycji memoriałów są także piątkowe spotkania z gwiazdami sportów motorowych. 12 kwietnia w Mediatece pojawi się Andrzej Dąbrowski, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych, który karierę kierowcy rajdowego rozpoczął w 1957 roku.
Węgrzce Wielkie, Brzegi, Solne Miasto i centrum Wieliczki
Sobotnie (13 kwietnia) zmagania rozpoczną się odcinkami specjalnymi rozgrywanymi na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Węgrzcach Wielkich (g. 12:23, 14:23), kulminacją dnia będą dwa przejazdy (g. 19:00, 20:30) rozgrywanego w centrum miasta nocnego Kryterium Burmistrza Wieliczki.
Niedziela (14 kwietnia) to odcinki specjalne rozgrywane tradycyjnie w Brzegach na terenie Wielickiej Strefy Ekonomicznej (g. 11:30, 12:50 i 14:10), Węgrzcach Wielkich (g. 11:45, 13:05 i 14:25) oraz na trasie, rozpoczynającej się pod Solnym Miastem (kompleks sportowy w Wieliczce) i kończącej się na ul. Daniłowicza, nieopodal głównego wejścia do Kopalni Soli (g. 12:08 i 13:28).
Pierwszego zawodnika na mecie liczącego 135,7 km (w tym 39,96 km Odcinków Specjalnych) rajdu spodziewać się można o godz. 14:45.
Baza rajdu zlokalizowana będzie w budynku Solnego Miasta w Wieliczce, zaś Park Serwisowy tradycyjnie zlokalizowany będzie na terenie Dworca Autobusowego przy ul. E. Dembowskiego.
Szybka skoda Mikołaja Marczyka
Historia wielickich Memoriałów sięga 2007, kiedy to po raz pierwszy, w zimie, rozegrano pierwsze, jeszcze jednodniowe zawody. Zwyciężyła załoga Leszek Kuzaj/Jarosław Baran (subaru impreza), Kuzaj powtórzył sukces jeszcze dwukrotnie, w 2008 i 2010. Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej stawał Rafał Grzesiński, znany z samochodowych wyścigów górskich, pilotowany przez Mateusza Tutaja.
W ubiegłym roku i dwa lata temu w Wieliczce wygrywała jeżdżąca skodą fabią rally EVO załoga Orlen Teamu Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk. W 2023 w klasie 1 zwyciężyli Rafał Kręcioch z Marcinem Szeją (peugeot 208), klasę 2 wygrali Michał Streer z Karoliną Szulęcką- Streer (peugeot 208), puchary Burmistrza Wieliczki (za sobotni odcinek nocny) i Solnego Miasta trafiły do Marczyka i Gospodarczyka.

Memoriały od początku przyciągały gwiazdy rajdów i wyścigów – mówi Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego. - Na trasie kibice podziwiali Bryana Bouffuer (rajdowy mistrz Francji, trzykrotny mistrz Polski), Krzysztofa Hołowczyca (mistrz Europy, trzykrotny mistrz Polski), Rafała Sonika (zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii quadów), Bartka Ostałowskiego (startujący w drifcie zawodnik bez rąk) czy skoczka narciarskiego Macieja Kota, wciąż pamiętamy start w 2013 roku Kajetana Kajetanowicza, który po raz pierwszy wsiadł do wyścigowego mitsubishi lancera i zdecydowanie wygrał zawody. Przez dwa lata w rajdzie dominował Miko Marczyk udowadniając, że jest jednym z najszybszych polskich kierowców rajdowych ostatnich lat.
Powrót zapowiedział Paweł Petrys, mistrz Polski w kl. A-14 w 1988 roku, który od zakończenia kariery rajdowej w 1990 pojawił się tylko dwukrotnie na Rajdzie Żubrów.
Szczegółowe informacje o Orlen Oil 8 Rajdzie Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza dostępne będą na stronie internetowej www.superos.pl, wyniki na żywo śledzić będzie można na stronie www.wyniki-online.pl.
