Pjongczang 2018. Sven Kramer ponownie mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim. Adrian Wielgat debiutu nie będzie miło wspominał

Drugą konkurencję w łyżwiarstwie szybkim podczas igrzysk w Pjongczangu - bieg na 5000 m mężczyzn - wygrał Holender Sven Kramer. Adrian Wielgat był 22.

32-letni Kramer to najbardziej utytułowany panczenista ostatnich lat. W niedzielę w Korei Płd. zdobył swój ósmy medal olimpijski, a czwarty złoty. Bieg na 5000 m na igrzyskach wygrał po raz trzeci z rzędu, co jest ewenementem. Uzyskał czas 6.09,76 min (nowy rekord olimpijski), wyprzedzając o prawie 2 s Ted-Jana Bloemena (Kanada) i Sverre Lunde Pedersena (Norwegia). Ich z kolei dzieliło ledwie 0,002 s, na takim dystansie to nieprawdopodobna historia.

Jedyny Polak w stawce, Adrian Wielgat, w olimpijskim debiucie zajął 22., ostatnie miejsce w stawce. Uzyskał czas 6.31,71, a do przedostatniego Amerykanina Emery'ego Lehmana stracił 0,55 s.

Po dwóch konkurencjach na obiekcie w Gangneung dominuje Holandia. W inaugurującym zmagania olimpijskie biegu na 3000 m kobiet zawodniczki z tego kraju zdobyły w sobotę wszystkie medale. Dziś złoto dołożył Kramer, a przecież Holendrem jest też Bloemen, który kilka lat temu wybrał występy w barwach "Klonowego Liścia".

W poniedziałek bieg na 1500 m kobiet, z udziałem Polek.