Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKS Nowy Sącz idzie pod młotek

Izabela Frączek
Dworzec autobusowy przy placu Dąbrowskiego zostanie wydzierżawiony RDA w Krakowie
Dworzec autobusowy przy placu Dąbrowskiego zostanie wydzierżawiony RDA w Krakowie Izabela Frączek
Do końca maja 2013 roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Nowym Sączu przestanie istnieć - tak zakłada plan likwidatora spółki Bohdana Rejowskiego, zatwierdzony przez Zarząd Małopolski (właściciel 85 proc. udziałów). Nie wchodzi już w grę sprzedaż całości udziałów spółki. Jak wyjaśnia Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, jest na to za późno. - Zbycie całości udziałów wymaga kilkumiesięcznych procedur, m.in. zgody sejmiku województwa, a zwłoka oznacza wzrost zadłużenia spółki - wyjaśnia Odorczuk.

Plan likwidacji przewiduje sprzedaż poszczególnych składników przedsiębiorstwa. W połowie tego roku pójdzie pod młotek część przewozowa. Autobusy będą jeździć pod szyldem zwycięzcy przetargu. Potem likwidator sprzeda prawdopodobnie bazę PKS przy ul. Wyspiańskiego. Dworzec otrzyma w dzierżawę spółka Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie, w której udziały posiada samorząd wojewódzki. - To gwarancja, że dworzec w Nowym Sączu będzie nadal funkcjonował. Chodzi o dobro mieszkańców - podkreśla rzecznik Odorczuk.

Zainteresowani przejęciem sądeckich przewozów są związki zawodowe i załoga PKS. Pod uwagę brane są też oferty firm Litwiński z Tęgoborza, Zet Transport z Nowego Sącza i hiszpańskiego konsorcjum. - Muszę się jeszcze zastanowić, czy wezmę udział w którymś z przetargów - powiedział wczoraj "Krakowskiej" Piotr Litwiński, który wydzierżawił narok stację diagnostyczną PKS.

Przejęciem całej firmy interesowały się władze gminy Chełmiec. Po wszczęciu likwidacji wójt Bernard Stawiarski wysłał do Zarządu Małopolski pytanie, czy gmina jest brana pod uwagę.

- Do dziś nie mam odpowiedzi - oburza się Stawiarski. Nie kryje jednak, że nie zamierza przejmować przewozów bez majątku.
Tymczasem komisja rewizyjna sejmiku Małopolski powołała zespół, który zbada, dlaczego doszło do ogłoszenia likwidacji nowosądeckiego przewoźnika i czy odpowiedzialni za taki finał mogą być pracownicy samorządu wojewódzkiego. W skład zespołu weszła m.in. Marta Mordarska, radna wojewódzka z Nowego Sącza.

- Dopiero zapoznajemy się z dokumentacją - zaznaczyła Mordarska. - Założyliśmy, że skończymy za dwa miesiące.

W Krynicy-Zdroju nic się nie zmieni
Przewozy PKS w uzdrowisku przejmie spółka pracownicza, której prezesem został były kierowca autobusu Henryk Jacennik. - Wstępna data rozpoczęcia działalności PKS Krynica-Zdrój sp. z.o.o. to 15 kwietnia. Przejmujemy sześć autobusów, pracę utrzyma ośmiu kierowców. Dla pasażerów nic się nie zmieni. Ceny biletów pozostaną jak dotąd, trasy tak samo. Będziemy jeździć w Krynicy i Muszynie, czyli na liniach Słotwiny - Czarny Potok, Hajduczek - Czarny Potok i Słotwiny - Szczawnik. Nowość to większa liczba kursów. Z czasem planujemy uruchomienie nowych linii, np. z Krynicy do Grybowa.

Trwa plebiscyt "Superpies, Superkot!". Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij dla niego nagrody!

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska