https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: zabytkowy dworzec PKP przestał straszyć

Jerzy Cebula
Ponadstuletni gmach kolejowy nie przypomina ruiny, która w ostatnich latach stała przy ulicy Kolejowej w Nowym Sączu. Wymieniono m.in. dach, okna, drzwi i kompletnie odnowiono elewację
Ponadstuletni gmach kolejowy nie przypomina ruiny, która w ostatnich latach stała przy ulicy Kolejowej w Nowym Sączu. Wymieniono m.in. dach, okna, drzwi i kompletnie odnowiono elewację Jerzy Cebula
Ponad dziewięć milionów złotych kosztowało przywrócenie dawnej świetności dworca PKP w Nowym Sączu. Ponad 100-letni gmach wymaga jednak zagospodarowania, żeby nie stał pusty.

Po ponadrocznej przerwie podróżni mogą znów korzystać z dworca kolejowego w Nowym Sączu. Gruntowny remont zabytkowego gmachu nieco się przedłużył, ponieważ konserwator zabytków nakazał dodatkowe roboty. One też zwiększyły koszty całej inwestycji z 8,3 do ponad 9 mln zł.

W trakcie remontu odnowiono wnętrze i elewację budynku z lat 1908-9. Wymieniono m.in. dach, instalacje, okna, drzwi, położono nowe tynki i posadzkę. Po wyburzeniu antresoli cała poczekalnia jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na ściany powróciły cztery duże i sześć mniejszych obrazów przedstawiających górskie pejzaże. Wszystkie przeszły renowację. Namalował je przed laty sądecki artysta i pracownik kolei Edmund Cieczkiewicz, uczeń Jacka Malczewskiego. Jego dzieła dawniej stanowiły największą atrakcję dworca w Nowym Sączu.

Wiele osób specjalnie przychodziło podziwiać ogromne malowidła na ścianach. - Bardzo się cieszę, że nasz dworzec odzyskał swój blask - mówi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. - Miasto ma wspaniałą wizytówkę na miarę Europy, za co PKP należą się słowa podziękowania. Na pewno sądeczanie mogą być dumni z tego budynku.
W skromnym rozkładzie jazdy znalazło się kilka dodatkowych pociągów przejeżdżających przez Nowy Sącz. Przewozy Regionalne uruchomiły połączenie z Krynicy-Zdroju do Tarnowa.

Nowe kursy wprowadziła też spółka InterCity, która umożliwia teraz podróż do Gdyni i Warszawy. - Ten piękny budynek trzeba koniecznie wykorzystać - podkreśla Anna Wideł z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. - Jest sporo pomysłów. Od wystaw pokazujących np. galicyjskie dworce, po twórczość Cieczkiewicza, wystawy fotografii czy kolejową majówkę.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sądeczanin
Nie da się tu kupić biletu (styczeń 2018)!!! Co z tego, że jest ta kasa biletowa na dworcu, jak nie można kupić tam biletu! Mało sympatyczny gość odesłał mnie po bilet do Tarnowa albo Krakowa bo „on na takie pociągi nie sprzedaje”. Jak to jest, że w Tarnowie i innych miastach się da, a w Sączu nie? Lepiej tą kolej w Sączu zaorać a nasze podatki na lepsze cele przeznaczyć!
g
garf
Ze niby ile to kosztowalo :?D
N
Ns
Jakość i staranność wykończenia pzoostawia wiele do życzenia, kto mógł tak spieprzyć robotę .
g
gg
aż 2 zdjęcia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska