- Fontanny poza walorami estetycznymi, będą również oczyszczały oraz napowietrzały wodę w zalewie - informują urzędnicy z ZIKiT. I dodają, że fontanny będą „pływające oraz podświetlone”. Wysokość wypływającego z nich strumienia wody sięgać ma blisko czterech metrów.
Badania wody w Zalewie
- Dokładny wygląd fontann będzie zależał od wykonawcy - podkreślają w ZIKiT. Pracownicy tej jednostki miejskiej, która w listopadzie ma zostać zlikwidowana (w jej miejsce powstanie m.in. Zarząd Dróg) ogłosili właśnie przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca inwestycji. Urzędnicy tradycyjnie podkreślają, że jej koszt znany będzie dopiero po otwarciu ofert złożonych przez firmy zainteresowane jej realizacją (oferty można składać do 10 września).
Fontanny mają pojawić się w Zalewie Nowohuckim jeszcze w tym roku - najpóźniej do 30 listopada.
Od kilku lat wiele emocji wzbudza stan Zalewu Nowohuckiego. Krakowianie wiele razy skarżyli się na brudną, cuchnąca wodę i pływające po powierzchni śmieci. Już w 2016 roku przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska podkreślali, że kluczową sprawą jest wykonanie badań czystości wody i przede wszystkim ustalenie źródeł zanieczyszczenia Dłubni, która zasila zalew. - Stwierdziliśmy, że staw ulega spłyceniu, pojawia się w nim coraz więcej zawiesiny - mówił w listopadzie 2016 roku Ryszard Listwan, zastępca Małopolskiego Inspektora Ochrony Środowiska. - Porównaliśmy jakość wody z Zalewu Zesławickiego z tą z Nowohuckiego i doszliśmy do wniosku, że woda jest zanieczyszczana po drodze, w rzece między jednym zalewem a drugim - tłumaczył. Już wtedy pojawił się pomysł zamontowania w Zalewie Nowohuckim specjalnych fontann, posiadających też funkcje oczyszczania i napowietrzania wody. Urządzenia zostaną zamontowane jednak dopiero w tym roku. - Zarząd nad Zalewem Nowohuckim sprawuje Zarząd Zieleni Miejskiej. Jednostka jest w trakcie wykonywania serii badań dotyczących czystości wody. Dwa z pięciu juz wykonanych badań wykazały m.in., że stan wody w zalewie jest lepszy od tego w rzekach dopływających - podkreślają urzędnicy z ZIKiT.
Poznaj historię Zalewu
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w czwartek, 30 sierpnia, o godz. 10.30, dzieci w wieku 6-10 lat na spacer dookoła Zalewu Nowohuckiego w ramach akcji „Lato w Muzeum”. Zbiórka przed budynkiem oddziału MHK „Dzieje Nowej Huty” na os. Słonecznym 16. Podczas spaceru uczestnicy poznają historię powstania zbiornika wodnego, a także dowiedzą się jak dawniej i obecnie można spędzać tam czas wolny. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z dokonaną rezerwacją. Warunkiem przeprowadzenia zajęć edukacyjnych jest udział co najmniej pięciu osób.
Więcej informacji na stronie internetowej mhk.pl.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: