Pływanie. Na początek bez szaleństw, ale w Unii Oświęcim fason został utrzymany [ZDJĘCIA]

Sebastian Ciastoń w wyścigu stylem dowolnym
Sebastian Ciastoń w wyścigu stylem dowolnym Fot. Jerzy Zaborski
Pływacy Unii Oświęcim mają za sobą pierwsze startowe przetarcie w 2018 roku. Dobrze spisali się w Grand Prix Małopolski w Bochni, plasując się w czołówkach rankingów drużynowych i indywidualnych.

W klasyfikacji medalowej Unia Oświęcim zajęła drugą lokatę, zdobywając łącznie 25 „krążków” (8 złotych, 10 srebrnych i 7 brązowych). Zwyciężyła SMS Galicja Kraków, gromadząc 29 medali (9 złotych, 10 srebrnych i 10 brązowych).

Z kolei w klasyfikacji drużynowej, w kategorii open, zwyciężył AZS AGH Kraków (372 pkt), wyprzedzając Unię Oświęcim (175) i AZS AWF Katowice (143).
W kategorii 15–16 lat bezkonkurencyjna była Unia Oświęcim, gromadząc 304 pkt. Wyprzedziła SMS Galicję Kraków (295) i Aquarius Myślenice (45).

W najmłodszej kategorii, 14-latków, zwyciężył SMS Galicja Kraków (239 pkt). Druga była Unia Oświęcim (164), a na najniższym stopniu podium uplasował się STP Nowy Sącz (70).

W indywidualnych rankingach oświęcimianie także obsadzili czołowe lokaty. Wśród dziewcząt 14-letnich i starszych na drugiej pozycji uplasowała się Marta Klimek, a miejsce na najniższym podium przypadło Justynie Pisarek.

Z kolei w kategorii 17 lat i starszych druga była Justyna Pisarek, a tuż poza podium uplasowała się Katarzyna Kołodziej. Być może niektórych zdziwi nieobecność tej drugiej w czołówkach klasyfikacji, będącej liderką oświęcimian. – Jest sprinterką, a w Bochni na jej koronnym dystansie, czyli 50 metrów, nie było wyścigów. Trudno było jej odnaleźć się w średnim dystansie, czyli 400 metrów stylem dowolnym – tłumaczy Marek Dorywalski, prezes oświęcimskich pływaków.

Wśród 15-letnich dziewcząt zwyciężyła oświęcimianka Marta Klimek. Na jej sukces złożyły się występy głównie w stylu dowolnym. Na 100 m była najszybsza (58.44), a na 400 m była druga (4.23,71), przegrywając jedynie z Dominiką Kossakowską z AZS AWF Katowice. Startowała jeszcze na 100 m stylem grzbietowym, zajmując 5. miejsce (1.10,41).

Wśród dziewcząt 14-letnich druga była Wiktoria Kowalska.

Z kolei wśród mężczyzn (14 lat i starsi) najwyżej sklasyfikowany z oświęcimian był Sebastian Ciastoń, zajmując 3. miejsce. Tuż poza podium uplasował się jego klubowy kolega Maciej Krulikowski.

Z kolei w kategorii 17 lat i starsi kolejność wśród oświęcimian była taka sama. Na pierwszych dwóch miejscach także był status quo, czyli wygrał Mateusz Wysoczyński przed Marcinem Suzinem.

Wśród chłopców w klasyfikacji na najlepszego zawodnika zawodów 2. miejsce wywalczył SEBASTIAN CIASTOŃ (1308 punktów), a 3. lokatę zajął MACIEJ KRULIKOWSKI (1305 punktów).

Popularny „Ciastek” zajął 6. miejsce na 400 metrów stylem dowolnym (4.02,68) – Na obecnym etapie przygotowań cztery minuty z „haczykiem” są niezłym wynikiem – tłumaczy Marek Dorywalski.

Znacznie lepiej mu poszło mu na 100 m stylem klasycznym. Zajął 3. miejsce (1.04,53).

Z kolei Maciej Krulikowski był na 7. pozycji na 400 metrów stylem dowolnym (4.04,76), ale 2. lokatę miał na 100 m stylem klasycznym (1.04,08). – Maturzyści trzymali poziom – podkreśla prezes Dorywalski.

Wśród 15–16 latków drugi był Bruno Gałuszka.

Dla pływaków nadszedł tru­dny okres ze względu na korektę kalendarza. Zimowe młodzieżowe mistrzostwa Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, odbywające się zwykle w marcu, zostały przesunięte na grudzień. Zatem dla zawodników celem będą dopiero letnie mistrzostwa Polski i długim basenie i – po drodze – starty w Grand Prix Polski. Najbliższe, pod koniec lutego, jeszcze na krótkim basenie, w Kozienicach. – Celem przesunięcia zimowych mistrzostw na grudzień było rozładowanie kalendarza startowego, aby zawodnicy nie musieli co kilkanaście tygodni budować szczytów formy – tłumaczy Marek Do­rywalski. – Jednak każdy kij ma dwa końce. Brak marcowej walki o medale może wprowadzić rozprężenie wśród zawodników. Na cięższe treningi przyjdzie czas dopiero w drugim tygodniu ferii zimowych.