- Przed wami najnowsza historia Polski, opowiedziana czynami waszych babć, dziadków i wujków. Za każdym z nich stoi fragment naszych dziejów - tymi słowy zwrócił się do młodzieży Edward Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności.
Na jego wniosek, a także na wnioski innych organizacji o opozycyjnym rodowodzie, Kapituła Medalu „Dziękujemy za Wolność” przyznała 40 odznaczeń. Członkowie kapituły podkreślali m.in. że ich celem jest nie tylko uhonorowanie tych, którzy walczyli o wolną Polskę, ale także przekazanie następnym pokoleniom wiedzy o ich czynach.
Edward Nowak przedstawiał historię dokonań każdej z uhonorowanych osób. Wśród nich byli też nieżyjący już bohaterowie. Medal dla zmarłej przed 6-laty Danuty Suchorowskiej - Śliwińskiej odebrała jej siostra. Odznaczona pośmiertnie była postacią nietuzinkową.
Z jednej strony aktywnie organizowała prace podziemnej Solidarności, równolegle docierając do żołnierzy wyklętych lub ich rodzin, uwieczniając zdobyte informacje w książkach wydawanych w drugim obiegu.
Córka zmarłego przed 4 laty Wiesława Ciołkiewicza, współtwórcy podziemnego radia „Solidarność”, odbierając medal dla swego ojca nie kryła wzruszenia. - Tata do końca swych dni żył solidarnością i jej sprawami - mówiła. Ciołkiewicz skonstruował nadajniki do transmisji, które samodzielnie umieszczał w różnych punktach miasta.
Kapituła wskazała też na niezależne harcerstwo i jego rolę w budowaniu struktur niezależnego państwa. Pośmiertnie odznaczony został zmarły w Krakowie przed 9 laty legendarny dominikanin Adam Studziński, kapelan w armii generała Andersa, uczestnik bitwy pod Monte Cassino. W latach 80. stał się jednym z pierwszych, którzy odrodzili duszpasterstwo harcerskie.
W sumie uhonorowanych zostało 13 harcerzy. Najstarszy z nich to 95-letni Władysław Zawiślak, żołnierz AK, autor książki „Na jej zew”.

Biznes
Medale otrzymali też autorzy, drukarze i kolporterzy wydawnictw opozycyjnych, m.in. Anna Wierzbicka, Ksawery Bogacz i Piotr Zawiślak (syn Władysława). Kapituła uhonorowała dwóch byłych „klawiszy” aresztu na Mogilskiej oraz więzienia na Montelupich, którzy w stanie wojennym pomagali więzionym tam działaczom. Wśród odznaczonych jest też nasza redakcyjna koleżanka Dorota Stec-Fus.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski