Będzie schronisko na Lubaniu
W Gorcach powstanie schronisko turystyczne na Lubaniu. Już jakiś czas temu udało się uregulować własności gruntów, zaś Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zajmie się realizacją inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie po myśli władz Towarzystwa to w przyszłym roku może ruszyć budowa nowego schroniska na Lubaniu. Najpewniej konkurs, który wyłoni wykonawcę zostanie ogłoszony w trzecim kwartale tego roku.
- Będzie realizowany projekt systemowy z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach tego programu na głównym szlaku beskidzkim jest planowana budowa schroniska na Lubaniu i rekonstrukcja schroniska na Magórze Małostowskiej. Środki na budowę są zabezpieczone - mówi "Gazecie Krakowskiej" Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Obiekt ze względu na usytuowanie nie będzie duży. W obiekcie planowane jest 30 miejsc noclegowych, miałaby powstać obok miejsca, gdzie kiedyś mieściło się już schronisko.
Schronisko na Lubaniu spłonęło dwa razy
Jeszcze w 2021r. udało się wyłonić projekt koncepcji modelowego schroniska górskiego na Lubaniu. Pojawiały się głosy sprzeciwu, bo obiekt według niektórych był zbyt nowoczesny i nie pasował do górskiego krajobrazu. Pomysłodawcy nie zrezygnowali z tego pomysłu, wprowadzono tylko drobne korekty.
Schronisko na Lubaniu ma być ważnym elementem infrastruktury turystycznej, chociaż przebiega tamtędy Główny Szlak Beskidzki oznaczony kolorem czerwonym, na trasie od Krościenka nad Dunajcem do Turbacza (ok. 11 godzin marszu), nie ma obiektów stałych pozwalających na nocleg, wypoczynek czy też schronienie. Na Lubaniu były już dwa schroniska, ale ich historia kończyła się tak samo.
Pierwszy obiekt noclegowy na Lubaniu został zorganizowany w 1934 roku przez Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Tarnowie w prywatnym budynku. Oddział PTT planował utworzenie tu pełnowartościowego schroniska, ale ze względu na budowę obiektu na Turbaczu plany nie zostały przez nich zrealizowane. Temat podchwyciło Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy, które za pomocą Polskiego Związku Narciarskiego wybudowało w 1937 roku schronisko.

Budynek był potężny na aż 100 miejsc noclegowych. Schronisko istniało do 1944 roku, bo zostało spalone przez Niemców, ponieważ w czasie wojny istniał tam ważny punkt działalności partyzanckiej. 25 września 1944 r. obiekt został otoczony i podpalony. Ze znajdujących się wówczas w budynku ośmiorga partyzantów trzem udało się uciec, dwóch zostało zabitych, a pozostałych ujęto. Do dzisiaj pozostały ślady po obiekcie.
Odział PPTK w Krościenku po blisko 30. latach od pożaru postanowił odbudować schronisko. Prace rozpoczęto w maju 1973 roku na polanie Wyrobki. Obiekt oddano do użytku w grudniu 1975 roku.

Drewniany budynek posiadał 16 miejsc noclegowych, kuchnię turystyczną i bufet. Po niespełna dwóch latach 8 stycznia 1978 roku spłonął.
Schronisko na Magurze Małastowskiej czeka na ratunek

- Oto piękne i nietypowe pojazdy Kordiana, gwiazdy disco polo spod Nowego Sącza
- Sławomir i Kajra tak wyglądali zanim zyskali sławę
- Co hodują sądeczanie? Pytony, boa, pająki. Piękne i niebezpieczne zwierzęta
- Niektóre mają mroczną historię. Te budynki mają nawet po 100 lat i nadal zachwycają
- 18-letnia Martyna pokazała wielką formę w Hiszpanii! Ma srebro MŚ w bikini fitness
- Ma niezwykły talent. Emilia Dubiel ze Starego Sącza znów mistrzynią!