FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

W trakcie interwencji mundurowi znaleźli przy wspomnianych kierowcach marihuanę i amfetaminę. Teraz za popełnione czyny grożą im surowe kary. Policja przypomina, że za kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających grożą takie same kary, jak za jazdę po alkoholu. W zależności od poziomu stężenia narkotyku we krwi wspomniane czyny mogą być uznane za wykroczenie lub przestępstwo.
Sądecka policja w trosce o bezpieczeństwo na drogach regionu niemal codziennie eliminuje z ruchu nietrzeźwych kierowców. Niestety pomimo tego, że funkcjonariusze apelują o przestrzeganie przepisów nadal nie brakuje osób je łamiących.
4 czerwca po godzinie 1 w nocy zatrzymano do kontroli drogowej citroena, którego styl jazdy wskazywał, że kierowca może być nietrzeźwy. Jakież było zdziwienie policjantów, gdy okazało się, że kierujący nie jest nietrzeźwy, ale znajduje się w stanie po spożyciu substancji psychoaktywnych.
– Policjanci wyczuli silną woń marihuany, a kierowca miał rozszerzone źrenice i nielogicznie się wypowiadał, dlatego zbadali próbkę jego śliny urządzeniem AquilaScan, wykrywającym substancje psychoaktywne. Podejrzenia mundurowych potwierdziły się , a test dał wynik pozytywny na obecność metamfetaminy. Ponadto podczas dalszych czynności okazało się, że mężczyzna ma zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdami” – informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu kom. Justyna Basiaga.
Nie był to niestety koniec niespodzianek, bowiem tego samego dnia zatrzymano do kontroli kierującego fiatem, u którego po badaniach stwierdzono obecność amfetaminy i marihuany. Zatrzymano mu prawo jazdy.
Kolejni dwaj kierowcy byli trzeźwi, ale zachowywali się nerwowo i w trakcie kontroli byli bardzo pobudzeni, co zwróciło uwagę policjantów. Kierujący bmw nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, miał przy sobie zwitek z amfetaminą i marihuaną. Kierowca audi zachowywał się podczas interwencji irracjonalnie, miał orzeczony przez sąd zakaz kierowania pojazdami.
Kierowców poddano badaniom toksykologicznym krwi, których wyniki określą stężenie substancji psychoaktywnych, a tym samym pozwolą zakwalifikować ich zachowanie jako wykroczenie bądź przestępstwo. Będzie to miało spory wpływ na wysokość kary.
Jakie kary?
Jeśli będzie to wykroczenie sprawcy grozi kara finansowa w wysokości od 2,5 tys do nawet 30 tys zł. Może też trafić do aresztu na 30 dni, otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz 10 punktów karnych.
Za przestępstwo kierowca może m.in. otrzymać grzywnę w stawkach dziennych uzależnioną od dochodu lub karę ograniczenia wolności bądź karę pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat). W tym przypadku zakaz prowadzenia pojazdów może sięgnąć nawet 15 lat. Winowajca może również zostać zmuszony do zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys do 60 tys zł. Jeśli kierowca kierując pojazdem pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata (maksymalnie na 12 lat), a kara nie będzie mogła być zawieszona. Dodatkowo sąd może orzec w takim przypadku dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Finalistki konkursu piękności promują Krynicę-Zdrój. Najnowsze zdjęcia
- TOP 10 restauracji w Nowym Sączu według TripAdvisor
- Tatry jak na dłoni. Tak prezentują się z Żegiestowa
- Tłumy turystów na otwarciu kolei na Górę Parkową. Działo się!
- Bajeczne widoki z Jaworzyny Krynickiej. Takie widoki tylko przy wschodzie słońca