https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po protestach mieszkańców będzie całkowity zakaz palenia węglem

Marcin Karkosza
Żałobny marsz antysmogowy przeszedł ulicami Krakowa 25 października.
Żałobny marsz antysmogowy przeszedł ulicami Krakowa 25 października. Andrzej Banaś
Zarząd Małopolski przedstawi Sejmikowi projekt uchwały całkowicie zakazującej używania w Krakowie paliw stałych: węgla, drewna i ciężkiego oleju opałowego do ogrzewania mieszkań i domów.

Kraków: będzie zakaz palenia paliwami stałymi [WIDEO]

Debata nad uchwałą odbędzie się w Sejmiku już 25 listopada. Stanowisko Zarządu zostało ogłoszone po przeanalizowaniu uwag mieszkańców, które nadesłano przez internet w ramach konsultacji społecznych.

Za całkowitym zakazem palenia paliwami stałymi w piecach, w tym węglem, opowiedziało się 2267 osób z 2,5 tys. osób, które wzięły udział w konsultacjach (ilu z nich jest krakowianami - nie wiadomo).

- Wnioski składane przez osoby, które pisały indywidualne uwagi, w większości odnosiły się do zakazu stosowania węgla, część osób zaznaczała także, że chce zakazu używania wszystkich paliw stałych - mówił marszałek Marek Sowa w trakcie wczorajszej konferencji prasowej. Za całkowitym zakazem ogrzewania paliwami stałymi na terenie Krakowa w trakcie konsultacji opowiedziało się 90 proc. uczestników, tym kilkanaście organizacji.

Do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej dopuszczone będą więc: gaz ziemny, olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych. Te rodzaje paliw charakteryzują się niską emisją zanieczyszczeń do powietrza.

Za zakazem palenia węglem jest także prezydent Jacek Majchrowski i radni miejscy, którzy mają już gotowy program osłonowy w postaci dopłat do rachunków za ekologiczne ogrzewanie. Przypomnijmy, w październiku zarząd województwa przygotował projekt uchwały, w której nie zakazał, lecz jedynie ograniczył palenie węglem w piecach, w których emisja pyłu nie przekracza 40 miligramów na metr sześcienny.

To wywołało burzę wśród aktywistów ekologicznych. Nie wiadomo jeszcze czy uchwała w obecnym kształcie będzie przyjęta przez radnych. - Najpierw chcemy zobaczyć wszystkie ostateczne zapisy uchwały i choć nie zamierzamy jej blokować to warto, by działania na rzecz ograniczenia smogu nie zakończyły się na zakazie palenia węglem w piecach - mówi Grzegorz Biedroń, szef klubu PiS w Sejmiku. Uchwale chcą przyjrzeć się także radni wojewódzcy z koalicji.

- Propozycje są słuszne, jednak diabeł tkwi w szczegółach - mówi Leszek Zegzda, szef klubu PO w Sejmiku. - Na pewno odbędziemy nad uchwałą poważną debatę - zapowiada Zegzda.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 61

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krakowianka
Powinien obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem , miałem i innymi śmieciami i karać bezwzględnie osoby nie stosujące się do zaleceń, a w prywatnych posesjach jak kogoś nie stać na podłączenie się do instalacji gazowej zmuszac do sprzedaży posiadłości i wyprowadzka do bloku.
K
Ktoś inny
A gdzie można poprzeć zakaz?
K
Krakus
I co z tego jak zakaża na terenie miasta krakowa Palić jak poza granicami krakowa w okolicznych Wsiach które są wyżej niż kraków ludzie nadal będą palić śmieciami- a cały syf opadał w Krakowie- ludzie trochę logiki!
S
Spostrzegawczy
Czy tylko ja widzę sprzeczność w tych dwóch zdaniach "artykułu"?

- Wnioski składane przez osoby, które pisały indywidualne uwagi, w większości odnosiły się do zakazu stosowania węgla, część osób zaznaczała także, że chce zakazu używania wszystkich paliw stałych - mówił marszałek Marek Sowa w trakcie wczorajszej konferencji prasowej. Za całkowitym zakazem ogrzewania paliwami stałymi na terenie Krakowa w trakcie konsultacji opowiedziało się 90 proc. uczestników, tym kilkanaście organizacji.

Skoro tylko część wniosków indywidualnych dotyczyła zakazu paliw innych niż węgiel to znaczy, że 90% opinii żądających całkowitego zakazu używania paliw stałych została "masowo" wygenerowana przez pewne organizacje. Dla mnie taka ankieta miałaby wątpliwą wartość. Ale pan Marszałek widać ma inne zdanie. Może tylko potrzebował takiej podkładki???
w
wiesiek
Najdziwniejsze jest to że w lecie nie pali się w piecach a powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż w zimie!!!
Mieszkanie ogrzewane mam z elektrociepłowni,ale jestem przeciwnikiem zakazu palenia węglem!!!
Powinno być referendum w tej sprawie...
b
bobi
Popieram w każdym słowie kolegę i dodam jeszcze że MPEC nie pozwoli sobie na to by przyszli potencjalni klienci na ciepło wytwarzane przez tą miejską spółkę mu nagle uciekło montując sobie eco instalację CO. :))
j
jagi
jednym z nich jest poprawa czystości powietrza, którym Darku też oddychasz. A na marginesie, czy wiesz kto wymyślił ten epitet (ż-k), kiedy go używał i w jakim celu? - wiesz kto to byli naziści i jaki mieli program?
D
Darek
Ja nie wiem czym oni myślą, na czele z Majchrowskim żydo-komunistą. Skąd niby chcą wziąć pieniądze na te dopłaty. Od Nas wszystkich podatników, więc będziemy płacić dwa razy, raz za gaz dwa, podatki od np. gruntu do podwyżek których już sie majcher przymierza. Potem bilety mpk i co jeszcze nie wiem , ale wiem że dostane po d**** tak czy tak.

(Ja dwa sezony temu zadłużyłem sie na jeszcze wtedy ekologiczną instalację grzewczą na ekogroszek).
m
maska
Niech miasto zamiast groszowych dopłat dla mieszkańców na wymianę pieców, przeznaczy konkretne pieniądze m.innymi z funduszu ochrony środowiska na rozbudowę sieci ciepłowniczej. Powinna pokryć swoim zasięgiem również osiedla domów jednorodzinnych. Wówczas przyniesie to wymierne efekty w skali całego miasta.
K
KRako
Kretynizm nie uchwała.
Może by sie zabrać za tych co śmieci palą? Ostatnio próbowałem zgłosic na straż miejska to sie rozłączyli a potem nie odbierali....
Prosze nie podejmować decyzji na podstawie odsetka osób niewiadomo czy z krakowa w ogóle.
Dodatkowo bardzo prosze wszystkich dziennikarzy o dokładne informowanie czytelników "Zakaz palenia WĘGLEM, DREWNEM I EKOGROSZKIEM " bo tego dotyczy ustawa, nie samego węgla tylko wszystkicg paliw stałych!
d
drugi krakus
tak się składa, że większośc ludzi, których znam ma takie same zdanie jak krakus.... podpisuję się pod tym
K
Krakus
A może by tak przeprowadzić w tej sprawie referendum? Przydzielić po jednym głosie dla każdego właściciela nieruchomości w Krakowie i wtedy okaże się jakie jest zdanie ludzi w tej sprawie? Konsultacje internetowe przy udziale 2500 ludzi w mieście które ma około 800 tyś. mieszkańców - kpina czy robienie z nas idiotów?
Mógłbym jeszcze zrozumieć zakaz/ ograniczenie palenia węglem ale drewno? Drewno jako klasyczny przykład biomasy jest zaliczane do Odnawialnych Źródeł Energii ( Ustawa Prawo Energetyczne Art.1 pkt 20). Mikroinstalacje OZE o mocy elektrycznej do 40kW lub cieplnej do mocy 120kW będące w posiadaniu osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami uzyskały w ostatniej nowelizacji tej ustawy szczególną ochronę prawną i ułatwienia w podpinaniu do sieci. Ponieważ ustawa jest aktem prawnym wyższej rangi niż uchwały władz samorządowych to mam nadzieję że " radosna twórczość" naszych dyletanckich władz miejskich zostanie (jeśli ktoś wcześniej nie przerwie tego szaleństwa) łatwo obalona na drodze sądowej. Jak już bywało wcześniej w przypadku innych uchwał.
Teraz kilka uwag techniczno ekonomicznych. Należałoby osobno analizować obszary położone w zasięgu miejskiej sieci ciepłowniczej oraz peryferyjne osiedla krakowskie. Tam gdzie nie sięga sieć ciepłownicza ludzi (w myśl proponowanych przepisów) postawi się przed wyborem - gaz albo ogrzewanie elektryczne. W przypadku gazu to nie tylko wymiana pieca ale również modernizacja ciągów kominowych (niższa temperatura spalin, wykraplanie się kwasów wypłukujących zaprawy wapienne). Czyli koszty rosną i to znacznie!
Państwowa polityka energetyczna (jeśli coś takiego istnieje - bo mam duże wątpliwości) opiera się na dywersyfikacji źródeł energii. A dla obwateli wręcz odwrotnie: prąd - monopolista, gaz - monopolista, ciepło miejskie - monopolista (o wodzie, ściekach i śmieciach nawet nie chcę mówić). Dzisiaj mami się nas dopłatami do wymiany instalacji na bardziej "ekologiczne", ale co będzie za kilka lat z cenami nośników energii do tych instalacji. Już raz przechodziliśmy akcję wymiany kotłowni węglowych na gazowe. Było dofinansowanie i niezłe (wtedy) ceny gazu. Potem ceny gazu poszybowały i "szczęśliwcy" płaczą i płacą. Może by ich zapytać jak się zapatrują na tą akcję z perspektywy kilku lat? Czy oprócz niewątpliwego ułatwienia obsługi urządzeń grzewczych (automatyczne sterowanie) są również zadowoleni z aspektów ekonomicznych?
e
ewa
Wiadomo że biedni ludzie będą palić węglem, drewnem..dostaną potężne kary których nie będą potrafili zapłacić...więc zostanie im odsiadka w więzieniu.
o
olo
Szkoda mi tylko chwil spędzonych przy kominku...
m
mm
Od lat niewiele robiono aby sytuację powietrza poprawić: dogęszczanie miasta poprzez gęstą zabudowę korytarzy powietrznych, ogromny ruch samochodowy przez miasto aż wreszcie poprzez znikomą likwidację palenisk na węgiel. Jestem za tym aby ograniczyć spalanie weglem w mieście ale nie zdziwie się jak pozostanie to na papierze a tych których nie będzie stać na nic innego będzie nadal palić węglem. Cieszę się natomiast z tego, że pod naporem opinii publicznej udało się wpłynąć na decyzję rządzących miastem. W końcu o marszu antysmogowym mówiono w głównyc serwisach informacyjnych a to już jest skaza na wizerunku miasta.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska