Nasza Loteria

Po raz 16. w Krakowie rozbrzmiewa Festiwal Muzyki Polskiej [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wielkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Józefa Kozłowskiego, psalmy Mikołaja Gomółki, muzyka fortepianowa czasów Chopina oraz pierwsze wykonanie źródłowej wersji opery „Jadwiga, królowa polska” Karola Kurpińskiego – rozbrzmiewać będą podczas 16. edycji Festiwalu Muzyki Polskiej.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W piątek, 7 sierpnia w kościele ewangelicko-augsburskim św. Marcina w wyjątkowym wykonaniu zabrzmią „Melodie na Psałterz Polski” Mikołaja Gomółki. Wyjątkowym, ponieważ słynne psalmy w przekładzie Jana Kochanowskiego zaprezentuje kontratenor Sławomir Bronk, któremu towarzyszyć będzie na pozytywie szkatulnym i wirginale Marcin Armański. Dzieło, na które składa się 150 czterogłosowych psalmów, wydano drukiem w krakowskiej oficynie w 1580 roku. Wybrane psalmy przeplatane będą improwizacjami instrumentalnymi oraz tańcami z polskich tabulatur.

„Polscy romantycy. Tempo di Polacca – Tempo di Mazourka” to tytuł koncertu, który odbędzie się w sobotę, 8 sierpnia w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Za tym tytułem kryją się miniatury fortepianowe nie tylko Fryderyka Chopina, ale całej plejady polskich kompozytorów preromantycznych i romantycznych takich jak Michał Kleofas Ogiński, Karol Kurpiński, Maria Szymanowska, Józef Elsner, Ignacy Feliks Dobrzyński czy Karol Mikuli. Z recitalem wystąpi jeden z najwszechstronniejszych pianistów swojej generacji, pochodzący z Niemiec Tobias Koch. W 2018 roku pianista był jednym z jurorów I Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Na zakończenie festiwalu w niedzielę, 9 sierpnia w kościele św. Katarzyny, zaprezentowana zostanie zapomniana opera historyczna Karola Kurpińskiego „Jadwiga, królowa polska”. Dzieło powstało w czasach Kongresu Wiedeńskiego do słów Juliana Ursyna Niemcewicza. Opera przedstawia historię Jadwigi Andegaweńskiej, której los każe wybierać między szczęściem własnym a szczęściem narodu. Obok królowej w dziele występuje troje kandydatów do jej ręki – arcyksiążę Wilhelm, wielki książę Litewski Jagiełło i książę Ziemowit oraz wielki mistrz krzyżacki – Konrad. Jadwiga doczekała się w I połowie XIX w. ponad trzydziestu przedstawień, po II wojnie światowej operę wystawiono w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1985 roku.

Na festiwalu operę Kurpińskiego usłyszymy w wersji koncertowej, będzie to jednocześnie pierwsze wykonanie w oryginalnej wersji źródłowej. Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową poprowadzi Rafał Jacek Delekta. W roli tytułowej usłyszymy cenioną sopranistkę Edytę Piasecką (Jadwiga), a w pozostałych rolach m.in. Wojciecha Parchema (Wilhelm), Sylwestra Smulczyńskiego (Ziemowit), Wojciecha Rasiaka (Spytko z Melsztyna) i Krzysztofa Szumańskiego (Konrad, wielki mistrz krzyżacki).

W sobotę, 8 sierpnia organizatorzy zapraszają do udziału w muzycznym spacerze po Krakowie. Gdzie przebiegało życie muzyczne w XIX i XX wieku, jacy kompozytorzy i wirtuozi gościli kiedyś pod Wawelem, jakie instytucje kształtowały muzyczny krajobraz miasta, a do tego ciekawostki i anegdoty – tego dowiemy się podczas bezpłatnego oprowadzania.

Spacer po muzycznym Krakowie rozpocznie się w miejscu, w którym muzyczne serce po II wojnie światowej zabiło ponownie, czyli od Filharmonii Krakowskiej. Następnym punktem będzie plac Szczepański i gmach Starego Teatru, gdzie w okresie międzywojennym mieściło się konserwatorium i odbywały się koncerty. W programie również Hotel Saski, gdzie koncertowali słynni wirtuozi XIX wieku oraz miejsca związane z nauczaniem muzyki (Akademia Muzyczna) i polską muzykologią (Pałac Pusłowskich). Spacer zakończy się pod Teatrem im. J. Słowackiego, który przez dziesiątki lat dzielił scenę z teatrem operowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska