Czytaj także:
Dzielny mundurowy został awansowany ze stopnia starszego sierżanta na młodszego aspiranta. - Przemysław Kaliciecki wykazał się szczególną odwagą, może stanowić wzór dla kolegów. Musiał pokonać własny strach, by zrobić to, co należało uczynić - podkreślał zastępca komendanta wojewódzkiego policji, mł. inspektor Paweł Dzierżak, który wręczył sądeckiemu policjantowi list gratulacyjny.
Przemysław Kaliciecki właśnie opuścił szpital. Na uroczystość przyszedł podpierając się kulą. - Drugi raz postąpiłbym tak samo. Zagrożenia są wpisane w mój zawód - mówi Przemysław Kaliciecki. - Awans jest dla mnie zaskoczeniem, nie spodziewałem się takiego wyróżnienia, ale to na pewno motywuje do tego, by po powrocie do pracy działać z jeszcze większym zapałem - dodaje nowosądecki policjant.
Niestety do służby prędko nie wróci. Czeka go jeszcze długie leczenie i rehabilitacja. Będzie musiał jeździć do Zakopanego na zabiegi na uszkodzony kręgosłup. - Teraz jest czas, by zadbać o siebie i zapomnieć o tym, co się wydarzyło - mówi policjant.
Kolega z patrolu Przemysława Kalicieckiego, który feralnego dnia ruszył mu na pomoc, zajeżdżając drogę przestępcy, dostał nagrodę pieniężną.
- Ubolewam nad tym, że coraz mniej szanuje się mundur. Podnosząc rękę na policjanta, podnosi się ją na państwo - podkreśla mł. inspektor Paweł Dzierżak. - Nie może tak być, że policjant naraża życie, a nie ma wystarczającej ochrony prawnej.
W ten sposób odniósł się do decyzji prokuratury w Gorlicach, która po przesłuchaniu pijanego kierowcy postawiła mu zarzut czynnej napaści na policjanta, ale o areszt już nie wniosła.
Nagrody motywacyjne od przełożonych otrzymali także policjanci, którzy doprowadzili do ujęcia 20-letniego mieszkańca gminy Stary Sącz, ściganego 8 listami gończymi. Jeden z funkcjonariuszy podczas zatrzymania mężczyzny został przez niego uderzony w twarz butelką po wódce. Przestępca odpowie za zmuszanie przemocą funkcjonariusza do zaniechania czynności służbowych.
Wśród największych miast Polski w 2013 r. Nowy Sącz zajął 7 lokatę w kategorii wykrywalności przestępstw. Wzrosła też liczba ujawnianych wykroczeń z 3672 w 2012 r. do 33 534 w 2013 r.
Napisz do autorki:
[email protected]
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+