https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcieli zarobić na akcjach Baltic Pipe, dali się oszukać. Sądeczanin stracił ponad 266 tys. złotych

Alicja Fałek
Opracowanie:
Oszuści wykorzystują różne sposoby, by dobrać się do internetowego konta ofiary. Dlatego należy być bardzo ostrożnym
Oszuści wykorzystują różne sposoby, by dobrać się do internetowego konta ofiary. Dlatego należy być bardzo ostrożnym KMP Nowy Sącz
Do sądeckich policjantów w ostatnim czasie napływają zgłoszenia od mieszkańców regionu, którzy zostali oszukani na różne kwoty. Jeden z sądeczan stracił ponad 266 tys. zł. Wszyscy zostali zachęceni przez przestępców do inwestowania w akcje gazociągu Baltic Pipe i zainstalowali na swoich komputerach złośliwą aplikację.

Oszuści wymyślają coraz to nowsze metody, by wyłudzić pieniądze. W ostatnim czasie funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu otrzymali kilka zgłoszeń od mieszkańców całego regionu, którzy zachęceni do inwestowania w akcje gazociągu Baltic Pipe, dali się oszukać. Schemat działania przestępców za każdym razem wyglądał bardzo podobnie. Najpierw mieszkańcy Sądecczyzny serfując w internecie, trafiali na ogłoszenia ze zdjęciami znanych polityków, z których wynikało, że inwestując w akcje gazociągu Baltic Pipe, można szybko osiągnąć spore zyski.

- Skuszeni ofertą wypełniali formularz, wpisując swoje dane, w tym numer telefonu. Następnie oddzwaniała do nich osoba, która zachęcała do inwestowania i zlecała dokonanie wpłaty około 1 tysiąca złotych, co miało umożliwić rozpoczęcie inwestycji - informuje Aneta Izworska z Zespółu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Wkrótce dzwonił również „opiekun klienta”, prosząc o zainstalowanie na komputerze lub telefonie aplikacji umożliwiających zdalną obsługę pulpitu, po czym polecał, by zalogować się do bankowości mobilnej. Dzięki temu oszuści bardzo łatwo uzyskiwali dostęp do danych pozwalających im na przelewanie pieniędzy z kont bankowych swoich ofiar, w tym również środków pozyskanych poprzez zaciągnięcie kredytów.

W taki właśnie sposób jeden z oszukanych mieszkańców Sądecczyzny stracił ponad 266 tys. złotych. Teraz policjanci pracują nad ustaleniem sprawców tych oszustw.

Policja apeluje o ostrożność i radzą, jak nie dać się oszukać w podobny sposób:

  • Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi, ogranicz swoje zaufanie szczególnie do nowo poznanych osób w Internecie czy podczas rozmowy telefonicznej.
  • Nie wierz w możliwość łatwego i szybkiego zarobku dużych pieniędzy.
  • Nie instaluj dodatkowych programów i aplikacji na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta czy innego doradcę inwestycyjnego.
  • Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej, po tym, jak zainstalowałeś program lub aplikację do zdalnego zarządzania pulpitem i przekazałeś do niej kod osobie trzeciej.
  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
  • Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez Internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
  • Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom Policję.

Stadion Sandecji Nowy Sącz nabiera kształtów. Elewacja, nowy chodnik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska