Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczuj apetyt na Juromanię – święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej już 16-18 września 2022

opr. Magda Smoleń
Od 16 do 18 września 2022 roku chętni powinni odwiedzić Jurę Krakowsko-Częstochowską. Będzie się działo!
Od 16 do 18 września 2022 roku chętni powinni odwiedzić Jurę Krakowsko-Częstochowską. Będzie się działo!
Piąta edycja Juromanii – święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej zbliża się wielkimi krokami. Od 16 do 18 września, w ponad 35 lokalizacjach na terenie całej jurajskiej krainy – od Krakowa, aż po Częstochowę, czeka na Was moc atrakcji – już teraz zaplanujcie swój czas i weźcie udział w tym niezwykłym wydarzeniu!

Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, jesteście ciekawi świata, rządni odkrywania nowych miejsc, legend i zagadek przeszłości, a także chętnie smakujecie lokalnych, tradycyjnych przysmaków – ta impreza jest właśnie dla Was!

Juromania 2022 - "Poczuj smak historii"

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Poczuj smak historii” - to swoista obietnica odkrycia tajemnic Jury, poznania legend, niezwykłych opowieści, ale także smaków lokalnych produktów i potraw, których receptury przekazywane były z pokolenia na pokolenie.

Malownicze otoczenie jurajskiej przyrody, głębokie doliny, gęste lasy, wapienne ostańce i średniowieczne zamki położone na szczytach skalnych wzgórz to wprost wymarzony plener do wielkiego świętowania!

Jura Krakowsko-Częstochowska to wprost wymarzony plener do wielkiego świętowania!
Jura Krakowsko-Częstochowska to wprost wymarzony plener do wielkiego świętowania!

Dzięki zaangażowaniu organizatorów: Województwa Małopolskiego i Śląskiego, koordynatora projektu – Związku Gmin Jurajskich oraz gospodarzy miejsc i organizatorów poszczególnych atrakcji, co roku, w trzeci weekend września na Jurę przyjeżdżają tysiące Juromaniaków. Biorąc udział w Juromanii nie sposób się nudzić! Co roku na mapie święta pojawiają się nowe lokalizacje oraz wyjątkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Zobacz galerię zdjęć z poprzednich edycji Juromanii:

Juromania 2022: zobacz, co będzie się działo

  • W sercu Krakowa swoje podwoje otworzy Klasztor Paulinów na Skałce. W tym roku przypada Jubileusz 550-lecia fundacji Klasztoru dlatego w ramach Juromanii będzie można wziąć udział w specjalnym programie oprowadzania, prezentującym historię i tradycję Zakonu Paulinów. Zostaną udostępnione, na co dzień zamknięte dla turystów miejsca takie jak biblioteka klasztorna, muzeum, czy ogród. Gospodarzami oprowadzania będą krakowscy przewodnicy i bracia zakonni. Ale to nie wszystko – uczestnicy otrzymają na pamiątkę, słynącą z właściwości zdrowotnych, wodę ze Źródła św. Stanisława.
  • Wielbiciele spędzania czasu na świeżym powietrzu mogą wziąć udział w sobotnim Pikniku Edukacyjnym na polanie Lea w Krakowskim Lesie Wolskim - nie zabraknie tam atrakcji dla Juromaniaków w każdym wieku.
  • Zamek Tenczyn w Rudnie zaprasza na ucztę dla ciała i dla ducha. Będzie można zwiedzać ruiny zamku z przewodnikiem (również nocą w świetle pochodni), obejrzeć pokazy teatru ognia, kina plenerowego, a także wziąć udział w jarmarku produktów regionalnych, pokazach i warsztatach dawnych technik kulinarnych. Po wizycie na Zamku Tenczyn tradycyjna kuchnia jurajska nie będzie miała przed Wami żadnych tajemnic!
  • W Korzkwi atrakcje zaplanowano nie tylko na zamku ale również Kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz Muzeum Hebla i Galerii Barwy Ziemi w nieodległych Przybysławicach. Podczas warsztatów będzie można zgłębić tajniki dawnych rzemiosł, zwiedzić zamek i Kościół z cudownym obrazem, obejrzeć rekonstrukcje i pokazy historyczne, wysłuchać koncertu. Dla aktywnych przygotowano także propozycje rywalizacji sportowych.
  • Dolina Prądnika i Zamek w Pieskowej Skale to prawdziwe centrum wydarzeń. W Pustelni bł. Salomei na Grodzisku Gospodarze przywrócą dla Was klimat dawnych dni dzięki tatarskiemu obozowisku, gdzie nauczycie się strzelać z łuku, zagracie na bębnach przy ognisku i posmakujecie potraw, które od wieków jadano w tych okolicach.
  • W słynnym Pstrągu Ojcowskim poznacie historyczne legendy i podania. Poczujecie smak historii ukryty w opowieściach, naturze i lokalnych przysmakach. A po degustacji czeka was relaks na trawie i joga.
  • Po drodze do Pieskowej Skały warto zwiedzić Kościół na wodzie w Ojcowie - perełkę architektury drewnianej posadowioną na meandrach rzeki Prądnik.
  • W samej Pieskowej Skale cofniecie się w czasie do okresu Oświecenia - czasów wielkich odkryć naukowych, nowych smaków i kosmopolityzmu. Nie zabraknie pokazów historycznych – scenek z życia XVIII w. szlachty, pokazów tańców dworskich, warsztatów kulinarnych, archeologicznych, zielarskich i rzemieślniczych.
  • Dolina Będkowska, Będkowice, Gmina Wielka Wieś zaprezentują aktywne oblicze Jury. Po degustacjach i leniwym zwiedzaniu nie może zabraknąć odpowiedniej dawki ruchu. Będzie okazja do wspinaczki skałkowej pod okiem instruktorów i podziwiania okolic w biegu podczas zawodów sportowych.
  • Wielbiciele podziemnych eskapad koniecznie muszą odwiedzić Jaskinię Nietoperzową i Wierzchowską. Każdy oprócz wycieczki z przewodnikiem będzie mógł liczyć na możliwość skosztowania lokalnych przysmaków oraz liczne gry i zabawy.
  • Stałym punktem na mapie Juromanii jest też zamek w Rabsztynie i srebrne miasto Olkusz. Podczas Festynu historycznego „Sarmaci i kozacy” organizowanego u stóp zamku, uczestnicy będą mogli poznać tradycje sarmackie i kozackie, a także wziąć udział w warsztatach, pokazach i zabawach oraz zwiedzać zamek Rabsztyn na preferencyjnych warunkach. Propozycją dla aktywnych jest tu rajd rowerowy i marsz nordic walking oraz gra terenowa "Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek". Jak przystało na srebrne miasto - Olkusz przybliży niezwykłą historię górnictwa srebra i ołowiu w Olkuszu. Lokalne muzea, w tym niezwykłe podziemia Rynku będzie można zwiedzać w cenie biletu ulgowego lub nieodpłatnie. Punktem kulminacyjnym atrakcji będzie rekonstrukcja historyczna „Szturm lisowczyków na Olkusz”.
  • Na terenie gminy Klucze Juromania rozpocznie się tradycyjnym już Rajdem Świetlika po Pustyni Błędowskiej oraz pokazem fire show. Potem atrakcje przeniosą się do podnóża ruin zamku w Bydlinie, które warto zwiedzić z przewodnikiem. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w zabawach rycerskich i plebejskich dla całych rodzin. Nie zabraknie też rekonstrukcji historycznych. Dla osób, które przebiorą się w stroje z epoki będą czekały niespodzianki!
  • Na Śląsku Juromania zawita miedzy innymi do Częstochowy, Olsztyna, Żarek, Złotego Potoku, Ogrodzieńca, Smolenia, Zawiercia, Koziegłów, Podlesic, Siewierza i innych lokalizacji. W każdej z nich moc wrażeń i pozytywnych emocji - gwarantowana!
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Poczuj smak historii”.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Poczuj smak historii”.

Już dziś zaplanujcie swoja trasę jurajskiej przygody. Szczegółowy program Juromanii i wszelkie wskazówki znajdziecie na stronie internetowej juromania.pl na profilach FB i IG Juromania. Uwaga: na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze rezerwacje!
Patronami medialnymi tegorocznej Juromanii są: Gazeta Krakowska i Radio Kraków.

Poczuj apetyt na Juromanię – święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej już 16-18 września 2022

Zobacz też, jak było w zeszłym roku na Juromanii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska