https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Juromania 2024. W krainie baśni i legend! Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej będzie trwać do 15 września

Marek Długopolski
Juromaniacy szykujcie się na niezapomniane wrażenia. Od krakowskiej Skałki, aż po Jasną Górę w Częstochowie. W Małopolsce i na Śląsku
Juromaniacy szykujcie się na niezapomniane wrażenia. Od krakowskiej Skałki, aż po Jasną Górę w Częstochowie. W Małopolsce i na Śląsku Juromania
Gdzie mistrz Twardowski będzie igrał z diabłem? Czy świetliki biorą udział w rajdach? W jaki sposób zabłądzić na Pustyni Błędowskiej, by się nie zgubić? Jak złowić smoka? Czy pstrąg ojcowski może być spełniającą życzenia złotą rybką? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy VII już edycji Juromanii. Podczas trzydniowego Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które rozpocznie się 13 września, zanurzymy się „W krainie baśni i legend!”.

Spis treści

Juromaniacy szykujcie się na niezapomniane wrażenia. Od krakowskiej Skałki, aż po Jasną Górę w Częstochowie. W Małopolsce i na Śląsku. Do wyboru będzie aż 50 miejsc, po których oprowadzać będą... mistrz Twardowski, tajemnicze świetliki, białe damy i czarni rycerze, czarty oraz czarownice, duchy zamieszkujące zamkowe kazamaty, a kto będzie miał szczęście zostanie gościem królewskiej pary – z grupy rekonstrukcyjnej „Czarny Rycerz” - dzierżącej władzę nad krainą jurajskich ostańców. To wszystko od piątkowego poranka aż do niedzielnego popołudnia.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Juromania

Organizatorem Juromanii są Województwo Małopolskie oraz Województwo Śląskie, a całość koordynuje Związek Gmin Jurajskich.

- To świetna okazja, by poznać nieco mniej znane, baśniowe oblicze Jury – tak do udziału w Juromanii zachęcała na krakowskiej Skałce, Iwona Gibas z zarządu
- To świetna okazja, by poznać nieco mniej znane, baśniowe oblicze Jury – tak do udziału w Juromanii zachęcała na krakowskiej Skałce, Iwona Gibas z zarządu Województwa Małopolskiego Juromania

Juromania 2024 – czas cudownej przygody

- Juromania to świetna okazja, by poznać nieco mniej znane, baśniowe oblicze Jury. Na jurajskich ścieżkach znajduje się tyle wspaniałych legend i opowieści, że na pewno zostaną nimi obdarowani wszyscy przybyli na to wspaniałe święto. To również doskonała okazja, by choć na chwilę przenieść się w bajkowy wymiar tej uroczej krainy, zafundować sobie podróż w czasie i przestrzeni. Jestem pewna, że jeśli dacie się Państwo wciągnąć w wir licznych atrakcji, będziecie częściej powracali na Jurę – tak do udziału w Juromanii zachęcała na krakowskiej Skałce, Iwona Gibas z zarządu Województwa Małopolskiego.

I to właśnie w tym mistycznym miejscu można rozpocząć swoją przygodę ze Świętem Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

- Skałka to miejsce bardzo ważne dla Paulinów, Krakowa oraz Polski. Skałka to dopełnienie Wawelu – przypomniał ojciec Mariusz Tabulski, przeor klasztoru Paulinów na Skałce. Dziedzictwo to ujrzą wszyscy, którzy wybiorą się na zwiedzanie wiekowego opactwa. Ale będzie też można usłyszeć opowieści – te prawdziwe, ale i wyolbrzymione, które niosą legendy - o męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława.

Skałka to również urocza oaza zieleni w sercu Krakowa, tajemniczy ogród, rozległe i zadbane błonia, unikatowa biblioteka, skarbiec, Park Archeologiczny, duchowe serce kraju, Panteon Narodowy, ale także opowieści o wodzie, która leczy... - Tu jest prawdziwa historia uzdrowienia – zaznaczył ojciec Mariusz Tabulski, wskazując na papirus, który trzymał w ręce. Wszystkie te skarby Paulini oczywiście odkryją przed Juromaniakami.

- Na Skałce odnajdziemy nie tylko piękno natury, wspaniałe dzieła rąk ludzkich, ale także siłę ducha – zapewnił przeor klasztoru.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Juromania

Juromania rozpięta między krakowską Skałką a Jasną Górą w Częstochowie

- Juromania stała się nie tylko marką, ale także motorem napędowym dla turystyki dziejącej się na Jurze – zauważył Robert Nieroda, dyrektor Związku Gmin Jurajskich. - Cieszę, że Juromania obejmuje całą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Małopolskę i Śląsk. Przypomnę tylko, że w tym roku mamy ponad 50 lokalizacji, a niezwykłą klamrą spinającą całość są Paulini na krakowskiej Skałce i na Jasnej Górze w Częstochowie.

W 2023 roku Juromanię odwiedziło ponad 54 tysiące gości. Jak będzie w tym roku? - Chcemy zbliżyć się do tej liczby – nie ukrywa dyrektor Robert Nieroda. Wszystko jednak będzie zależało od pogody.

Juromaniacy w tym roku mogą pokusić się o zdobycie warowni w Rabsztynie, Bydlinie, Pieskowej Skale, Rudnie, Babicach i Korzkwi. Jednak nie muszą ich dobywać zbrojnie, gdyż ich bramy będą szeroko otwarte, a skarby łatwo dostępne. Gościom podczas tych niezwykłych dni ukażą się błędni rycerze, białe i czarne damy, być może otworzą się też bramy podziemnych skarbców. Kto lubi mroczne ścieżki może wybrać się do Jaskini Nietoperzowej lub Jaskini Wierzchowskiej, a kto otwarte przestrzenie zawsze może się wybrać na Polanę Lea w Lesie Wolskim w Krakowie, gdzie odbędzie się Jurajski Piknik Edukacyjny.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Juromania

Czy Pstrąg Ojcowski może być złotą rybką?

Dolina Prądnika, jedna z najpiękniejszych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, świat cudownych wapiennych ostańców, tajemniczych jaskiń i bijących z głębin ziemi zdrojów, zamieni się w imponującą scenę, na której zagrają zamek w Pieskowej Skale, Pustelnia błogosławionej Salomei na Grodzisku, Kaplicę „Na wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika oraz stawy hodowlane Pstrąga Ojcowskiego.

- W każdym z tych czterech miejsc będziemy odkrywali tajemnice, te sprzed wieków, i te nieco nam bliższe – mówi tajemniczo Barbara Nowakowska-Mosór, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia oraz dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania „Nad Białą Przemszą”. - Zapraszamy m.in. na specjały „Magicznej kuchni małopolskiej Jury”, ognisko aż do gwiazd, fireshow na Grodzisku, odkrywanie tajemnic, które kryją się w kaplicy i kryptach Zamku w Pieskowej Skale.

Podczas Juromanii dowiemy się nie tylko kto i dlaczego zbudował słynną Kaplicę „Na wodzie”, ale także dlaczego tak dobrze czują się tutaj pstrągi. - Być może w Ojcowie pojawi się również spełanijąca marzenia złota rybka – dodała tajemniczo Barbara Nowakowska-Mosór.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Juromania

Czarcie żarcie, błądzenie i nocny rajd po Pustyni Błędowskiej

Gdy już poznamy najlepsze smaki Jury, wypadałoby spalić nieco kalorii. Idealnym do tego miejscem będzie Pustynia Błędowska. To tutaj odbędzie się nocne „błądzenie”, któremu towarzyszyć będą tajemnicze świetliki. Olbrzymia łacha piachu stanie się również miejscem zaciętego pojedynku pomiędzy czartem a Panem Twardowskim, którego stawką będzie dusza tego ostatniego.

- Na „Pana Twardowskiego Igraszki z diabłem” zapraszamy w piątek. Na gości czekać będzie również wysmagane piekielnym ogniem „czarcie żarcie” oraz nocne błądzenie - z mistrzem Twardowskim, jego zwodniczym przeciwnikiem oraz świetlikami - po pustyni – przypomina Ramona Czyżykowska-Liber, prezes zarządu Stowarzyszenia „Otwórz się na więcej”. - W juromaniacy przeniosą się na zamek w Bydlinie. To tam odbędą się pokazy czerpania papieru i kaligrafii, a także zacięte pojedynki łuczników oraz toporników. Na pewno będzie gwarno, olśniewająco i malowniczy, a dzień zakończy się tajemnicze pożegnanie ze smokiem.

Kto będzie miał odpowiednią dawkę sił, zawsze może wybrać się na rajd rowerowy między zamkami w Bydlinie i Rabsztynie, oczywiście i z powrotem.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Juromania

Czy zamek w Rabsztynie znowu zostanie zdobyty?

Na zamku w Rabsztynie również będzie hucznie. Wszystko za sprawą Szwedów, którzy znowu zamierzają wedrzeć się do jurajskiej warowni, by wykraść jej legendarne skarby. Szczególnie zadowoleni będą wszyscy, którzy lubią huk artylerii, snujący się malowniczo dym, wystrzały z broni czarnoprochowej, bitewny zgiełk… Dla bardziej pokojowo nastawionych przygotowano staropolski piknik, na którym zaprezentują się m.in. damy w najmodniejszych kreacjach sprzed paru wieków.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Juromania

Łowcy smoków na zamku Tenczyn w Rudnie

Na zamku Tenczyn w Rudnie również będzie działa się magia. W dawnej warowni dowiemy się nie tylko, co znaczy „Dać dzioba”, ale także poznamy tajemnice łowców smoków. Na finał odbędzie się zaś wielka bitwa, w której wezmą udział rekonstruktorzy i udzestnicy spotkania. Może więc być gorąco.

- Bajkowy wehikuł czasu zabierze wszystkich do krainy baśni oraz licznych legend związanych z zamkiem Tenczyn. W warowni na pewno pojawi się pewno Baba Jaga, Czech, Lech i Rus, a także Pan Twardowski. Będą też smocze warsztaty – zdradza tajemnice spotkania Anna Łukasik, prezes Stowarzyszenia „Nasz Tenczynek”.
I nie można zapomnieć o specjalnej baśniowej aplikacji na telefon.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Juromania

Czy z Olkusza można dostrzec Pana Twardowskiego?

Czy ma Księżycu wciąż zasiada Pan Twardowski? Dowiedzą się tego wszyscy, którzy stawią się w Olkuszu. Za pomocą potężnej lunety będzie można sprawdzić czy poszukiwacz m.in. kamienia filozoficznego wciąż gości na Srebrnym Globie.

Olkusz kusi również barwnym plenerowym widowiskiem, wyjątkowymi organami w Bazylice św. Andrzeja, które stworzył Hans Hummel, a także mrocznym światem elegancko zagospodarowanych podziemi.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Juromania

W dawnej warowni biskupów i w Muzeum Hebla

Na zamku Lipowiec, dawnej warowni biskupów krakowskich, będącej też niegdyś niezbyt przyjemnym miejscem odosobnienia, będzie można obejrzeć nie tylko zmagania rycerzy i pokazy drapieżnych ptaków, ale także zanurzyć się nocny świat mrocznych opowieści oraz przeżyć noc z ogniem. Kto lubi nieco bardziej aktywnie spędzać czas zawsze może, oczywiście za dnia wybrać się na niespieszny spacer wokół zamku.

Korzkiew również kusi pełną gamą atrakcji. Tutaj poznamy sekretne życie nietoperzy, odbędziemy „spacer” z Eleonorą Wodzicką, a można też zajrzeć do Muzeum Hebla i Galerii Barw Ziemi. Na zamkowym wzgórzu dowiemy się m.in. czy każda warownia ma swoją legendę, odbędziemy spacer z duchami i strachani. A kameralny dziedziniec zamieni się w miejsce rywalizacji rycerskiej braci. Nieco mniej utytułowani będą mogli zmierzyć się w konkursie wbijania gwoździ w pień.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Juromania

Juromania – idealny pomysł na weekend

Wapienne ostańce, urocze lasy, malownicze doliny, tworzą bajkową przestrzeń, idealnie nadająca się na scenę osnutą mrocznymi opowieściami sprzed wieków. Juromania to nie tylko świetny pomysł na odkrycie tajemnic, które kryją się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ale także na aktywny wypoczynek.

Świetnie bawić się mogą tutaj zarówno dzieci jak i nieco starsi. Juromania to nie tylko barwna historia, bajkowe opowieści, niezwykłe postaci, ale także rajdy, biegi, strzelanie z łuku, kursy tańca oraz degustacje wybornych tradycyjnych potraw, a może też próba sił podczas wspinaczki skałkowej, oczywiście ubezpieczanej przez fachowców.

- To już ostatni moment, aby zaplanować swoje aktywności podczas Juromanii, wybierając intersujące nas atrakcje. Mamy nadzieję, że nasi goście rozkochają się w Jurze – mówi Robert Nieroda, dyrektor Związku Gmin Jurajskich.

Juromania 2024 – od Jasnej Góry po Żarki

Jasna Góra, Częstochowa, Żarki, Lelów, Koziegłowy, Zawiercie – to z kolei miejscowości, które również mogą stać się ekscytującymi przystankami na trasie juromaniaków, którzy wybiora się do Województwa Śląskiego. Na ich trasie wyrosną wtedy warownie w Olszynie i Siewierzu, a także Ogrodzieniec w Podzamczu oraz Pilcza w Smoleniu.

Do wszystkich atrakcji można oczywiście dojechać samochodem, ale także rowerem, a do wielu dojść na piechotę. Warto starannie zaplanować swój udział w Juromanii, ponieważ niektóre atrakcje wymagają wcześniejszej rejestracji. Oby tylko pogoda nie pokrzyżowała planów organizatorów Juromanii.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Marek Długopolski

Juromania 2024 - program

  • Kraków, klasztor Paulinów na Skałce
    14-15 września (sobota, niedziela),
    godz. 10-16
    Historia św. Stanisława – prawda i legendy… Oprowadzanie po miejscu jego męczeńskiej śmierci, z legendami i tradycją o życiu Świętego. Zwiedzanie Parku archeologicznego, w którym znajdują się najnowsze średniowieczne znaleziska.
    Woda, którą można leczyć…? Historie związane z cudownym źródełkiem św. Stanisława.
    Wszystko o Paulinach! Zwiedzanie seminarium, biblioteki i opowieść o życiu zakonników w białych habitach.
  • Kraków, Las Wolski, Polana Lea
    14 września (sobota),
    godz. 10-16,
    Jurajski Piknik Edukacyjny
  • Korzkiew, Zakątek Kultura Korzkiew
    14 września (sobota),
    godz. 10-12 - Warsztaty i prelekcja: Sekretne życie nietoperzy,
    godz. 12-13 - Quest z Eleonorą Wodzicką – spacer po Korzkwi.
  • Korzkiew, Muzeum Hebla i Galeria Barw Ziemi
    14 września (sobota),
    godz. 10-17 - Warsztaty „Glina i drewno”,
    godz. 19 - Koncert muzyczny,
    15 września (niedziela),
    godz. 10-17 - Warsztaty „Glina i drewno”
  • Zamek Korzkiew
    15 września (niedziela),
    godz. 10–15.30 - Zwiedzanie zamku z przewodnikiem,
    godz. 11-16 - Plener malarski „Każdy zamek ma legendę - motyw fantastyczny w pejzażu”,
    godz. 11-15.30 - Potyczki rycerskie na dziedzińcu,
    godz. 16-16.45 - Zabawna rycerska inscenizacja,
    godz. 17.45 - Koncert Schola Acanthis,
    godz. 19.30-21 - Z duchami i strachami spacer po zamku
  • Park pod zamkiem Korzkiew
    15 września (niedziela).
    godz. 11-16 - Obóz rycerski (warsztaty i konkurencje tematyczne),
    godz. 11-16 - Stanowisko archeologiczne „Skarby Przeszłości”,
    godz. 11-11.45 - Konkurs na wbijanie gwoździ w pień,
    godz. 12-13 - V Jurajski Bieg w różnych kategoriach wiekowych,
    godz. 13.30 - Rycerska moda i śpiew w wykonaniu kl.2b i klubu wolontariatu SP w Przybysławicach,
    godz. 13.50 - Występ Koła Przyjaciół Brzozówki,
    godz. 14 - Rekonstrukcja bitwy rycerskiej,
    godz. 14.45 - Występ chóru Bez Batuty i uczniów SP w Woli Zachariaszowskiej,
    godz. 15:10 - Turniej piłki średniowiecznej, konkurs na najdalszy rzut czapką
  • Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi
    15 września (niedziela),
    Zwiedzanie kościoła przed i po mszach świętych
  • Zamek Tenczyn w Rudnie
    13 września (piątek)
    godz. 18-20.40 - Wieczorne zwiedzanie Zamku z przewodnikiem,
    godz. 20.45-21 - Legendy i Baśnie - Pokaz szermierczy,
    godz. 21-21.15 - Pokaz fireshow,
    godz. 21.15- 22.45 - Kino plenerowe.
    14 września (sobota),
    godz. 10-19 - Zwiedzanie zamku z przewodnikiem (co godzinę),
    godz. 10-18 - Spotkania z postaciami Polskich Legend i Baśni - rodzinne zabawy i zdobywanie sprawności łowców smoków,
    godz. 10- 18 - Stanowiska edukacyjne, promocja lokalnych produktów i warsztaty,
    godz. 12.40- 13.40 - Warsztaty szermiercze łowców smoków,
    godz. 14-16 - Turniej szermierczy,
    godz. 16-16.45 - Występ teatralny "Daj dzioba",
    godz. 17-17.15 - Historia Pana Twardowskiego,
    godz. 18-18.20 - Finałowa Wielka Bitwa.
  • Gmina Jerzmanowice-Przeginia, Jaskinia Nietoperzowa
    13 września (piątek),
    godz. 18-22 - Nocne zwiedzanie jaskini.
    Rejestracja tel. 12 389 51 97.
    Wystawa fotografii, degustacje lokalnych potraw, jaskiniowa fotobudka.
  • Gmina Wielka Wieś, Jaskinia Wierzchowska Górna
    13 września (piątek),
    godz. 18-22 - Nocne zwiedzanie jaskini.
    Rejestracja tel. 12 419 19 21.
    Wystawa fotografii, degustacje lokalnych potraw, jaskiniowa fotobudka.
  • Dolina Będkowska
    15 września (niedziela),
    godz. 10-15 - Dzień z Grupą Jurajską GOPR.
    W programie m.in.: nauka podstaw wspinaczki dla dzieci i dorosłych,
    obsługa sprzętu ratowniczego oraz zasady pierwszej pomocy na Jurze.
    Rejestracja tel. 693 340 181
    15 września (niedziela),
    godz. 10-14 - Bieg po Dolinie Będkowskiej.
    Obowiązuje rejestracja elektroniczna: www.imprezyjurajskie.pl
  • Dolina Prądnika - Pustelnia bł. Salomei w Grodzisku
    14 września (sobota),
    godz. 10-17 - Zwiedzanie Kościółka i kompleksu pustelni bł. Salomei,
    godz. 17-20 - Przeprowadzenie pokazu kulinarnego „Magiczna Kuchnia Małopolskiej Jury”,
    godz. 19-20.30 - Ognisko aż do gwiazd,
    godz. 20- 20.30 - Bajeczne fireshow w duchu średniowiecza.
    15 września (niedziela).
    godz. 10-12, 13-17 - Zwiedzanie Kościółka i kompleksu pustelni bł. Salomei.
  • Dolina Prądnika - Stawy hodowlane Pstrąga Ojcowskiego
    14 września (sobota),
    godz. 11-18 - Animacje dla najmłodszych,
    godz. 13-14.30 - Przedstawienie w wykonaniu Teatru Kukiełka,
    godz. 12-14 - Warsztaty geologiczne „Mikroświaty”,
    godz. 12-15 - Warsztaty ekologiczne z zakresu ochrony ryb,
    godz. 15-16 - Degustacja produktów lokalnych,
    15 września (niedziela),
    godz. 11-18 - Animacje dla najmłodszych,
    godz. 12-14 - Warsztaty geologiczne „Mikroświaty”,
    godz. 12-15 - Warsztaty ekologiczne z zakresu ochrony ryb,
    godz. 15-16 - Degustacja produktów lokalnych.
  • Dolina Prądnika - Kaplica „Na wodzie” pw. św. Józefa Robotnika
    14 września (sobota),
    godz. 10-18 - Zwiedzanie Kaplicy "Na wodzie" z przewodnikiem.
    15 września (niedziela),
    godz. 9-10, 11-18 - Zwiedzanie Kaplicy "Na wodzie" z przewodnikiem.
  • Zamek Pieskowa Skała
    13 września (piątek),
    godz. 19-20 - Nocne zwiedzanie wystawy stałej "Kultura Staropolska" wraz z kryptą i kaplicą,
    godz. 20.30-21.30 - Spektakl teatralno-taneczny "Pan Twardowski",
    14-15 września (sobota, niedziela),
    godz. 11-18
    Teatrzyk zamkowy - robimy kukiełki do zamkowych legend,
    Baśniowa szafa - czyli jak się zrobić na księżniczkę,
    Kot w Butach i zamkowe Myszki - warsztaty plastyczne dla dzieci,
    Zabawy sprawnościowe dla najmłodszych,
    godz. 11.30-12.15, 13-13.45, 14.45-15.30, 16.15-17 - Między młynem a zamkiem - „Kot w butach" - spektakl w dwóch aktach,
    godz. 12.30-13, 14-14.30, 15.45-16.15 - Kluseczka Szara Myszka - degustacja.
  • Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie - Zamek Lipowiec
    14 września (sobota),
    godz. 14-18 - Przeżyj dzień w średniowieczu – piknik rycerski na zamku Lipowiec,
    godz. 18-21 - Tropem zamkowych legend – wieczorne oprowadzanie po zamku Lipowiec z atrakcjami,
    godz. 21.10–21.30 - Lipowiecka noc z ogniem – pokaz tańca z ogniem na zamku Lipowiec,
    15 września (niedziela),
    godz. 14-18 - Ptaki z baśni i legend – warsztaty edukacyjne na zamku Lipowiec z udziałem ptaków drapieżnych, m.in. sów,
    godz. 18-20 - Lipowiec - jak z baśni – wernisaż wystawy fotograficznej połączony z koncertem muzyki na harfie na zamku Lipowiec,
    godz. 20–20.10 - Zakończenie Juromanii w gminie Babice.
  • Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie - Rezerwat
    13 września (piątek),
    godz. 16-18 - Opowieści baśniowego lasu - spacer przyrodniczo-historyczny połączony z degustacją niecodziennego dania/napoju z wykorzystaniem "darów" rezerwatu Lipowiec.
  • Olkusz - Rynek, Bazylika św. Andrzeja,
    Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu,
    Podziemny Olkusz

    13 września (piątek),
    godz. 16–18.30 - Sesja popularnonaukowa „Zamki na Szlaku Orlich Gniazd - historia, ochrona zabytków, turystyka” (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu),
    godz. 19–20.30 - Nocne zwiedzanie Bazyliki św. Andrzeja z przewodnikiem,
    godz. 20.30–21.30 - Nocne obserwacje księżyca (Rynek),
    14 września (sobota),
    godz. 17.45–18, 18.45–19, 19.45–20 - „Legendy Srebrnego Grodu” – etiuda teatralna (Rynek 4),
    godz. 18–19.30, 19–20.30, 20–21.30 - „Nocne tajemnice Podziemnego Olkusza” – zwiedzanie z przewodnikiem (bilety).
  • Rabsztyn - Zamek w Rabsztynie, Rezerwat Przyrody Pazurek
    14 września (sobota),
    godz. 10–16 - „Szwedzi w Rabsztynie” – rekonstrukcja historyczna w zamku (bilety),
    15 września (niedziela),
    godz. 10–18 - Zwiedzanie zamku Rabsztyn (bilety ulgowe),
    godz. 10–17 - Prezentacja strojów staropolskich,
    godz. 10–17 - Stoiska organizatorów i stowarzyszeń pod zamkiem,
    godz. 10–15 - Gra terenowa „Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek",
    godz. 10.30–11 - Rozpoczęcie festynu „Rabsztyn po staropolsku”,
    godz. 11–12.30 = Marsz nordic walking „Śladami Antoniego Kocjana",
    godz. 11–11.30 - Pokaz artylerii i broni czarnoprochowej,
    godz. 11.30–14 - Rodzinny rajd rowerowy,
    godz. 12–13, 15–15.30 - Pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej,
    godz. 13–13.30, 14.30–15 - Pokaz mody historycznej,
    godz. 13.30–14, 15.30–16 - Scenki szlacheckie z udziałem publiczności,
    godz. 14–14.30 - Potyczka na moście,
    godz. 16–16.30 - Sztuka „Walka o tron po śmierci Batorego”,
    godz. 16.30–17 - Bitwa o zamek.
  • Zamek Rabsztyn, cała Jura KrakowskoCzęstochowska - Questy, gry terenowe
    13-14 września (piątek, sobota),
    godz. 6–22 - Jurajskie Wyprawy Odkrywców – gry terenowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej,
    Szczegóły: www.questy.org.pl
    15 września (niedziela),
    godz. 6–22 - Jurajskie Wyprawy Odkrywców – gry terenowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej,
    Szczegóły: www.questy.org.pl
    godz. 10–16 - Akademia Początkującego Questowicza na Zamku w Rabsztynie.
  • Klucze, Pustynia Błędowska – „Róża Wiatrów”
    13 września (piątek),
    godz. 17-22 - Wydarzenie „Juromania na Pustyni Błędowskiej czyli Pana Twardowskiego igraszki z diabłem”,
    godz. 17-18 - Rejestracja uczestników, wydawanie pakietów startowych i certyfikatów,
    godz. 18-20 - Nocny rajd po Pustyni Błędowskiej w towarzystwie diabła i Pana Twardowskiego,
    godz. 20-22 - Występy teatralno-artystyczne oraz pokaz ognia.
  • Zamek w Bydlinie
    14 września (sobota),
    godz. 10-13 - Rajd rowerowy „Między Zamkami” Bydlin - Rabsztyn - Bydlin,
    godz. 13.30-13.50 - Powitanie Rycerskie uczestników,
    godz. 13.50-14.30 - Przejście Korowodu na ruiny zamku i przedstawienie widowiska "Prawdziwa legenda o Smoku i Księżniczce",
    godz. 14.30–17 - Animacje, warsztaty, konkursy, kaligrafia, czerpanie papieru, turniej toporników i łuczników; konkursy: malarski, strojów itp.),
    godz. 14-17 - Zwiedzanie zamku - wejścia na zamek w Bydlinie z przewodnikiem,
    godz. 16-17 - Turnieje i pokazy w obozowisku rycerskim,
    godz. 16-16.45 - Zawody sportowe - bieg i marsz nordic walking wokół ruin zamku w Bydlinie,
    godz. 17-17.30 - Ogłoszenie wyników konkursów,
    godz. 17.30-18 - Tajemnicze pożegnanie ze Smokiem

Szczegółowy program oraz aktualności na stronie juromania.pl oraz profilach Juromanii na Facebooku i Instagramie. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Juromania 2024 - W krainie baśni i legend!
Marek Długopolski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska