Tarnowskie Azoty dostały nagrodę Eksportera Roku 2011
Największe wrażenie podczas piątkowego, uroczystego otwarcia nowej siedziby muzeum robiła interaktywna łąka.
- Pod szklaną podłogą odtworzyliśmy typowe dla Pogórza siedliska gadów i płazów na specjalnie zaaranżowanym kawałku łąki, z charakterystycznymi dla okolic Ciężkowic roślinami - wyjaśnia Wojciech Samek, kierownik muzeum.
Z umieszczonych wokół ekranów dotykowych, każdy może dowiedzieć się wszystkiego na temat tego, co widać pod szybą, a czego normalnie, chodząc po Skamieniałym Mieście, nie dostrzegamy.
Jeżeli kogoś interesują większe zwierzęta, to może przyjrzeć się dokładnie np. spreparowanym okazom żubra, czy łosia w tak zwanym lesie pierwotnym, w którym "zamieszkały" największe polskie ssaki. W muzeum zobaczyć można w sumie aż dwieście eksponatów przyrodniczych.
- Atrakcją jest sala do prowadzenia lekcji przyrody. Zapraszamy szkoły do skorzystania z naszej oferty i odwiedzenia muzeum - mówi Sanek.
Budowa muzeum i jego adaptacja kosztowała ponad 4,5 miliona złotych, z czego 3,5 mln pochodziło z dotacji unijnych. Za pieniądze te wykonano także szereg prac w samym Skamieniałym Mieście - wybudowano parking, miejsce do imprez plenerowych, poprawiono szlaki turystyczne.
- Ciężkowice urosły tym samym do rangi wyjątkowego miejsca na mapie Małopolski. Turyści przyjeżdżający do Krakowa czy Wieliczki koniecznie powinni też wybrać się 80 kilometrów dalej na wschód i zobaczyć to, co tutaj dla nich przygotowano. Na pewno nie zawiodą się - mówi Roman Ciepiela, wicemarszałek Małopolski.
Wiosną Ciężkowice zyskają jeszcze amfiteatr letni. Obiekt wybudowano nieopodal muzeum z myślą o koncertach i imprezach plenerowych.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!