FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?
Bóbr europejski jest ziemnowodnym gryzoniem. Trudno zauważyć go w ciągu dnia, ponieważ aktywny jest nocą i o zmierzchu. Bóbr ma małe oczy, uszy i krótkie nogi. Biega ociężale, ale wyśmienicie pływa. Ogon służy mu za ster - jest szeroki, płaski i pokryty łuskami. Jego futro ma kolor brązowy, ciemnobrązowy, a nawet czarny. Posiada silnie rozwinięte siekacze. Dzięki nim ścina bez problemu drzewa w okolicach rzek. Warto wiedzieć, że to małe zwierzę pilnuje, aby drzewo przewróciło się w kierunku rzeki.
Bobry pod Tatrami nie są widywane często. Potrzebują bowiem do życia bardzo czystej i zimnej wody. Odpowiednie warunki mają na Spiszu. Już od kilku lat widywano je w przysiółku Katryniaki pomiędzy Jurgowem a Rzepiskami. To jednak bardzo odludne miejsce dostępne jedynie na piechotę lub samochodem terenowym.
Przyroda w czasie epidemii zaskakuje! Pod Tatrami widziano d...
Prawdziwą furorę robią więc dopiero bobry, które osiedliły się w tym roku w potoku Jurgowczyk pomiędzy Jurgowem a Czarną Górą. W ciągu zaledwie kilkunastu dni ścięły niemal wszystkie rosnące tu drzewa i krzewy i na rzeczce zbudowały żeremie (tamy z pni, gałęzi i ziemi). Dzięki nim podniosły poziom wody o kilkadziesiąt centymetrów i na jednym z pól uprawnych utworzyły sztuczny staw o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych.
Jako, że całość leży zaledwie 30 - 40 metrów od drogi krajowej w kierunku polsko-słowackiego przejścia w Jurgowie wiele osób zatrzymuje się tu i spaceruje w stronę stawu w nadziei, że zobaczy bobry. Niestety za dnia to trudne bo wówczas bobry śpią. Łatwiej jest spotkać je w wieczorem a w szczególności nad ranem.
Nasz reporter wybrał się do domu bobrów i po kilkudziesięciu minutach czekania udało nam się przez chwilę zobaczyć jednego osobnika. Zaraz jednak ponownie schował się pod wodę i już z niej nie wyszedł.
A Wy wybieracie się by zobaczyć spiskie bobry? Jeśli uda Wam się zrobić im zdjęcie prześlijcie nam je na adres [email protected]
Parki narodowe z Małopolski publikują filmy z fotopułapek. U...
