https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wilk nad Wysową. Niedźwiedzica w Dolinie Łopacińskiego. Powiększyła się galeria rzeźb wykonanych piłą motorową przez Andrzeja Zawadzkiego

Agnieszka Nigbor-Chmura
Drugie życie drzewa to właśnie sfinalizowany projekt Nadleśnictwa Łosie. Autorem drewnianych rzeźb jest Andrzej „Andre” Zawadzki
Drugie życie drzewa to właśnie sfinalizowany projekt Nadleśnictwa Łosie. Autorem drewnianych rzeźb jest Andrzej „Andre” Zawadzki archiwum Nadleśnictwa Łosie/ Wiesław Masztalerz/Agnieszka Nigbor-Chmura
Wyjący wilk, niedźwiedź brunatny i dwa sympatyczne bobry - wszystkie odzwierciedlone w naturalnej wielkości i wykonane niezwykłą techniką, bo wyrzeźbione w pniach drzew... pilarką spalinową. Rzeźby stanęły przy ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej Drugie życie drzewa na trasie z Wysowej do Blechnarki. Nowy pomysł Nadleśnictwa Łosie na zwiększenie atrakcyjności turystycznej okolic Wysowej- Zdroju to prawdziwy hit, a galeria rzeźb właśnie się powiększyła. Na pewno warto wybrać się nią może na ostatni wakacyjny spacer.

Drugie życie drzewa to właśnie sfinalizowany projekt Nadleśnictwa Łosie. Autorem drewnianych rzeźb jest Andrzej „Andre” Zawadzki. Wizerunków najpierw niedźwiedzia brunatnego, orlika krzykliwego i sowy, a teraz wilka, kolejnego niedźwiedzia i bobrów nie wykonał jednak przy użyciu dłutka i młota. Andre rzeźbi w dość niekonwencjonalny sposób, bowiem przy użyciu piły mechanicznej. Nadaje materiałowi precyzyjne kształty przy użyciu głośnej i ciężkiej piły łańcuchowej. Z hałasu i chmury wiórów wyłoniły się figury ptaków i zwierząt - drapieżników i gryzoni.

- Drzewa z widocznymi objawami zamierania, które stanowiły potencjalne zagrożenie dla ruchu turystycznego, zinwentaryzowane wzdłuż drogi leśnej z Blechnarki do Wysowej postanowiliśmy wykorzystać jako materiał artystyczny dla Andre Rzeźba - znanego rzeźbiarza metodą z użyciem pilarki - mówi Bartłomiej Sołtys, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie.

Przekształcanie drzew, które nierzadko przeznaczono już do wycinki stało się dla Andre sposobem na życie. W taki właśnie sposób stworzył m.in. baśniowy plac zabaw na warszawskiej Ochocie. Powstały tam wyrzeźbione w drzewach podobizny Misia Uszatka, sowy, krasnoludka, ale też Pszczółki Mai i Gucia.

Andre tworzy też rzeźby i płaskorzeźby w swojej pracowni – jego mniejsze realizacje to np. herby klubów piłkarskich, szyldy czy tabliczki adresowe. Wśród osób, którzy skorzystali z usług artysty jest m.in. reżyserka Agnieszka Holland.

Dlaczego rzeźbiarz zdecydował się na używanie wyłącznie spalinowej piły?

– Piła mechaniczna daje moc, energię i adrenalinę. Ryzyko, że coś może się nie udać, choć najczęściej się udaje. Zawsze coś się może uciąć – mnie lub rzeźbie – właśnie ten dreszczyk emocji daje mi kopa – mówił dla warszawa.naszemiasto.pl Andre.

W Wysowej do powstałych majestatycznych rzeźb wystarczyło dołożyć tablice z funkcją ławki, aby odwiedzający to miejsce spacerowicze mogli zgłębić swoją wiedzę o trzech ważnych gatunkach wpisanych na Polską listę Czerwonej Księgi Zwierząt.

Już rok temu nadleśniczy Sołtys zapowiadał, że ma w głowie jeszcze kilka podobnych projektów, które być może uda się zrealizować w jubileuszu stulecia Lasów Państwowych. Udało się. W Dolinie Łopacińskiego stanęłą kolejna naturalnej wielkości rzeźba niedźwiedzia brunatnego, a na szlaku Wysowa - Blechnarka, drewniana figura wyjącego wilka. Przy bobrowych żeremiach na Ropie tuż za jej wypływającym spod Wysoty źródłem, stanęła niezwykłą ławka na której przysiadły dwa bobry.

W Wysowej do powstałych majestatycznych rzeźb dołożono tablice z funkcją ławki, aby odwiedzający to miejsce spacerowicze mogli zgłębić swoją wiedzę o ważnych gatunkach wpisanych na Polską listę Czerwonej Księgi Zwierząt.

- Zapraszam do odwiedzenia lasów Nadleśnictwa Łosie. Mówi się, że największa atrakcją Beskidu Niskiego jest brak atrakcji. Faktycznie tak jest, bo ta dzikość sama w sobie jest ogromną atrakcją. Ale to nie znaczy, że nie ma tutaj wielu wspaniałych miejsc, które można odwiedzić także z dziećmi, do których mogą dotrzeć także osoby starsze, a także osoby niepełnosprawne. Bardzo serdecznie zapraszamy, odwiedzajcie nasze lasy. Trudno o piękniejsze miejsce w Polsce, aniżeli właśnie ta część Beskidu Niskiego - dodaje nadleśniczy Sołtys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska