Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
By wspólnie sadzić nowy las, na przełęcz przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych. Bardzo licznie reprezentowani byli harcerze i młodzież szkolna czy też przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich. Największą jednak grupę stanowili gospodarze lasów, czyli leśnicy z małopolski.
Las jako symbol
Tamto spotkanie miało też inny, bardzo symboliczny wymiar. Te nowe nasadzenia to Las Pamięci Jana Pawła II.
– To dowód, że ważne jest dla nas zarówno dziedzictwo przyrodnicze, jak i uczczenie pamięci Papieża Polaka – podkreślił wtedy Edward Siarka, ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji. - Sadzimy kolejny las w Małopolsce, która była Ojcu Świętemu szczególnie bliska. To tutaj się urodził, wychował i przeżył II wojnę światową. Akcja łączą nas drzewa powstała z mojej inicjatywy. Zastanawialiśmy się jak dotrzeć do społeczeństwa z dobrą ideą związaną z ochroną przyrody. Nasza akcja pozwala każdemu z nas podjąć indywidualne działania na rzecz przyrody - dodawał.
Na przełęczy Małastowskiej zasadzono 1400 sadzonek drzew, zarówno iglastych jak i liściastych. Po 15 miesiącach od chwili zasadzenia nowych drze każdy, kto wjedzie lub wejdzie na przełęcz, może się przekonać, że sadzonki dość dobrze zniosły czas i większość z nich spokojnie sobie rośnie.
Warto zatrzymać się na przełęczy
Przełęcz Małastowska to świetne miejsce, z którego można udać się na wycieczki, zarówno w stronę szczytu Magury jak i w przeciwnym kierunku. Duże, ogólnodostępne parkingi zachęcają do pozostania przez chwile w tym rejonie.
Las posadzono w pobliżu cmentarza wojskowego z I wojny światowej, oznaczonego nr 60. Spoczywa na nim 174 żołnierzy. Znajduję się tu również leśna ścieżka przyrodniczo historyczna, a po krótkim niespełna 100-metrowym spacerze może dotrzeć do zabytkowej XVIII-wiecznej kapliczki, którą znajduje się przy Węgierskiej Drodze na starym szlaku handlowym na Węgry właśnie na przełęczy. Odbudowali ją członkowie Koła Łowieckiego Dzik w Gorlicach wraz z Nadleśnictwem Gorlice i Łosie a poświęcenie jej z udziałem licznej rzeszy przybyłej ludności, turystów i mieszkańców odbyło się 12 lipca 1997 roku.
Spacer na szczyt Magury, z możliwością odwiedzenia zamkniętego na głucho schroniska i powrót na przełęcz to około 5 kilometrów spokojnym spacerowym tempem w czasie około 2 godzin. Po drodze nie ma wielkich górskich wyzwań, więc podejście na szczyt będą w stanie pokonać również dzieci.
