https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje Beskidu Niskiego. Piękna Przełęcz Małastowska to świetne miejsce wypadowe. Rośnie tu las Pamięci Jana Pawła II

Lech Klimek
Przełęcz Małastowska to dobre miejsce na start wyprawy
Przełęcz Małastowska to dobre miejsce na start wyprawy Lech Klimek
Kilkaset osób stawiło się wiosną ubiegłego roku na przełęczy Małastowskiej w Beskidzie Niskim, by uczestniczyć w akcji sadzenia drzew. Właśnie tu, w najbliższym otoczeniu cmentarza z czasów I wojny odbyła się część ogólnopolskiej akcji "Łączą nas Drzewa".

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

By wspólnie sadzić nowy las, na przełęcz przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych. Bardzo licznie reprezentowani byli harcerze i młodzież szkolna czy też przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich. Największą jednak grupę stanowili gospodarze lasów, czyli leśnicy z małopolski.

Las jako symbol

Tamto spotkanie miało też inny, bardzo symboliczny wymiar. Te nowe nasadzenia to Las Pamięci Jana Pawła II.

– To dowód, że ważne jest dla nas zarówno dziedzictwo przyrodnicze, jak i uczczenie pamięci Papieża Polaka – podkreślił wtedy Edward Siarka, ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji. - Sadzimy kolejny las w Małopolsce, która była Ojcu Świętemu szczególnie bliska. To tutaj się urodził, wychował i przeżył II wojnę światową. Akcja łączą nas drzewa powstała z mojej inicjatywy. Zastanawialiśmy się jak dotrzeć do społeczeństwa z dobrą ideą związaną z ochroną przyrody. Nasza akcja pozwala każdemu z nas podjąć indywidualne działania na rzecz przyrody - dodawał.

Na przełęczy Małastowskiej zasadzono 1400 sadzonek drzew, zarówno iglastych jak i liściastych. Po 15 miesiącach od chwili zasadzenia nowych drze każdy, kto wjedzie lub wejdzie na przełęcz, może się przekonać, że sadzonki dość dobrze zniosły czas i większość z nich spokojnie sobie rośnie.

Warto zatrzymać się na przełęczy

Przełęcz Małastowska to świetne miejsce, z którego można udać się na wycieczki, zarówno w stronę szczytu Magury jak i w przeciwnym kierunku. Duże, ogólnodostępne parkingi zachęcają do pozostania przez chwile w tym rejonie.

Las posadzono w pobliżu cmentarza wojskowego z I wojny światowej, oznaczonego nr 60. Spoczywa na nim 174 żołnierzy. Znajduję się tu również leśna ścieżka przyrodniczo historyczna, a po krótkim niespełna 100-metrowym spacerze może dotrzeć do zabytkowej XVIII-wiecznej kapliczki, którą znajduje się przy Węgierskiej Drodze na starym szlaku handlowym na Węgry właśnie na przełęczy. Odbudowali ją członkowie Koła Łowieckiego Dzik w Gorlicach wraz z Nadleśnictwem Gorlice i Łosie a poświęcenie jej z udziałem licznej rzeszy przybyłej ludności, turystów i mieszkańców odbyło się 12 lipca 1997 roku.
Spacer na szczyt Magury, z możliwością odwiedzenia zamkniętego na głucho schroniska i powrót na przełęcz to około 5 kilometrów spokojnym spacerowym tempem w czasie około 2 godzin. Po drodze nie ma wielkich górskich wyzwań, więc podejście na szczyt będą w stanie pokonać również dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska