18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podgórzanie bronią swojego Rynku

Arkadiusz Maciejowski
Widok na Rynek Podgórski pod koniec XIX wieku
Widok na Rynek Podgórski pod koniec XIX wieku fot. UMK
Rynek Podgórski ma wkrótce przeżyć prawdziwą rewolucję. Urząd Miasta właśnie ogłosił przetarg na jego przebudowę. Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i mogą potrwać nawet trzy lata. Koszt robót wyniesie ok. 10 mln złotych. Według Urzędników z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, po przebudowie podgórski Rynek wypięknieje i będzie bardziej przyjazny dla turystów i mieszkańców.

- W ramach zaplanowanych robót wymieniona zostanie m.in. nawierzchnia placu (będzie wykonana z kostek granitowych i porfirowych), przebudowane zostaną ulice wokół Rynku i przeprojektowane miejsca parkingowe - wylicza Piotr Hamarnik z ZIKiT.
Dodatkowo na Rynku pojawią się nowe ławki z oparciem i bez oparcia, kosze, płotki otaczające trawniki, pachołki, stojaki na rowery, kraty ochronne dla drzew czy miejsce montażu bożonarodzeniowej choinki. Pojawią się również nowe drzewa i kwiaty. Zamontowane ma być zarazem nowe oświetlenie, dzięki czemu Rynek stanie się atrakcyjny również po zmierzchu.

Jedną z największych planowanych zmian będzie jednak budowa nowej fontanny. Wodotrysk stanie dokładnie w miejscu, w którym znajdował się przed wieloma laty.

- Będzie on nawiązywał swoim wyglądem do charakterystyki Podgórza i kształtem wpisywał się niejako w wejście pobliskiego kościoła - dodaje Hamarnik. Wykonany będzie m.in. z granitu i wyposażony np. w sześć dużych dysz typu szampan, tryskających w górę wodą. Dodatkowo, zdaniem urzędników miejskich, wszystkie nowe elementy, które pojawią się na Rynku, będą pasować do klimatu, historii i tradycji Podgórza.

Wielu mieszkańców i miłośników Podgórza nie podziela jednak entuzjazmu urzędników. Twierdzą, że wiele zawartych w projekcie elementów po prostu oszpeci Rynek Podgórski. Ich główne zarzuty to:

zastosowanie (ich zdaniem) naiwnego gotyckiego wzoru na projektowanej nawierzchni Rynku, który jest placem klasycystycznym,

zastosowanie rabat kwiatowych (gdzie miałyby rosnąć bratki) przynależnych uzdrowiskowym parkom, a nie miejskim placom, na dodatek również o gotyckim wzorze,

zaprojektowanie stylistycznie niepasującej fontanny, zamiast wykorzystania znakomitego projektu studni-fontanny, opracowanego dla Rynku Podgórskiego w 1859 roku i nigdy niezrealizowanego.

Dlatego też część mieszkańców Podgórza już planuje zorganizować protest. - To żart jakiś. Po co w ogóle przebudowywać Rynek Podgórski? Jest piękny! Wymaga odnowienia i tyle! Jestem za protestem - pisze na forum internetowym portalu podgorze.pl "Alina". - Ten projekt jest makabryczny - dodają inni internauci.

Warto przypomnieć jednak, że podgórzanie zorganizowali już protest w tej sprawie ponad dwa lata temu. Wtedy właśnie wprowadzane były ostatnie poprawki do projektu przebudowy. Do pospolitego ruszenia namówili mieszkańców Stowarzyszenie Podgorze.pl, rada dzielnicy oraz Międzynarodowe Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej. Wtedy nic nie udało im się jednak wskórać. Ich propozycje w projekcie nie zostały uwzględnione.

Piotr Kubisztal z portalu internetowego podgorze.pl
Dobrze, że miasto próbuje zmienić oblicze tego miejsca, ale szkoda, że robi to w taki sposób, budując np. szkaradną fontannę, przypominającą kosmodrom. Wzorem placu Nowego, placu Wolnica czy placu Bohaterów Getta, powinien być ogłoszony konkurs architektoniczny, aby wybrać najlepszy projekt przebudowy. Nic takiego jednak nie nastąpiło i przez to mnóstwo rzeczy, które mają być tu wykonane, po prostu zepsują to wyjątkowe miejsce. Pojawią się bowiem m.in. elementy neogotyckie, a przecież Rynek ma charakter klasycystyczny.

Jan Janczykowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
Trzeba powiedzieć jasno, że nie jest to rekonstrukcja pierwotnej formy Rynku, tylko po prostu uporządkowanie tego miejsca. Wszystkie zaplanowane do wykonania prace na pewno podniosą walory estetyczne Rynku i sprawią, że będzie tu po prostu ładniej. Poza tym roboty, które zostaną wykonane zgodnie z projektem, który zaakceptowałem, nie są nieodwracalne. Nic nie burzymy, nie równamy niczego z ziemią. Zawsze kiedyś w przyszłości będzie można tu znów zmienić pewne rzeczy, według nowej koncepcji.

Zygmunt Włodarczyk, przewodniczący Rady Dzielnicy XIII
Już kilka lat temu, gdy pierwszy raz zobaczyliśmy ten projekt, opiniowaliśmy go negatywnie. Pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie wzięli jednak w ogóle pod uwagę ani naszych opinii, ani sugestii mieszkańców i ostatecznie zdecydowano, aby realizować przebudowę według tego projektu. Na pewno jednak nie pozostawimy tej sprawy bez echa. Na najbliższej sesji Rady Dzielnicy, czyli jeszcze w maju, będziemy zastanawiać się, co teraz zrobić i jak wybrnąć z tej sytuacji, którą sprowokowali urzędnicy.

Miss Małopolski 2012! Zobacz zdjęcia ślicznych kandydatek i oddaj głos!

Trwa plebiscyt na Superkota! Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska