Trzy trasy prowadzą na Rynek
Orszak, w którym co roku bierze udział ponad 20 tys. osób, przeszedł przez Kraków trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, z kościoła na Dębnikach oraz z placu Matejki. W tzw. orszaku czerwonym (europejskim) wraz z wiernymi szedł na Rynek metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
W Trzech Królów wcielili się w Krakowie: Kamil Syc, nauczyciel ze szkoły Wierchy (Król Europejski), Ernesto Benicio Bumba z Angoli - wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego (Król Afrykański) oraz Wasim Ibrahim, kompozytor i dyrygent z Syrii, który wystąpił na Orszaku po raz pierwszy, jako Król Azjatycki.
Na scenie na Rynku obok Wieży Ratuszowej w roli Świętej Rodziny można było zobaczyć rodzinę Kozłowskich z Krakowa. Pani Alicja i pan Mateusz są związani z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio. Rolę Jezusa odegrał ich 9-miesięczny synek.
Uczestnicy idący w trzech świątecznych korowodach przez miasto tradycyjnie założyli przygotowane dla nich papierowe korony. W orszakach co roku idą też kolędnicy, dzieci i młodzież szkolna przebrana za rycerzy i damy dworu, muzykanci.
Orszak z dziełem charytatywnym
Orszak Trzech Króli jak co roku był też okazją do włączenia się w zbiórkę na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Tego dnia podczas przejścia orszaku oraz w wybranych kościołach kwestowało na ten cel 130 wolontariuszy z puszkami.
Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w Krakowie jest Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara. Orszak w Krakowie był w tym roku jednym z 905 takich wydarzeń, jakie zorganizowano w całej Polsce i za granicą. Odbył się po raz piętnasty.
Jak podkreślają krakowscy organizatorzy, Orszak Trzech Króli jest w kalendarzu imprez stałych w Krakowie tym wydarzeniem, które co roku zrzesza najwięcej osób.
