Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Dawne przejście graniczne na Łysej Polanie do rozbiórki [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tatrzański Park Narodowy zamierza rozebrać budynki dawnego przejścia granicznego między Polską i Słowacją - na Łysej Polanie. W ich miejsce mają powstać dodatkowe miejsca parkingowe. Budynki mają zniknąć jeszcze przed wakacjami.

Tatrzański Park Narodowy ogłosił właśnie przetarg na firmę, która zajmie się rozbiórką budynków dawnego przejścia granicznego. To od 2007 roku nie działa, a od 2008 roku zostało decyzją wojewody małopolskiego przekazane przyrodnikom.

Budynki do wyburzenia

Dawne przejście graniczne między Polską a Słowacją - po wejściu Polski do strefy Schengen - jest obecnie jedynie magazynem przyrodników.

Wokół przejścia z kolei powstał duży parking samochodowy, który jest uzupełnieniem dla postoju na Palenicy Białczańskiej (gdzie zaczyna się szlak do Morskiego Oka w Tatrach).

Początkowo, gdy TPN przejął budynki na Łysej Polanie, zrodził się pomysł, by stworzyć tam centrum dla wolontariuszy, którzy wspomagają działalność przyrodników w Tatrach. W budynku miała powstać m.in. baza noclegowa dla wolontariuszy.

Potem był pomysł nowoczesnego, transgranicznego centrum edukacyjnego dla turystów. Udało się jedynie zorganizować parking...

Ostatecznie zapadła decyzja, że budynki zostaną rozebrane. Park chce uporządkować ten teren i powiększyć przestrzeń parkingową.

Przyrodnicy uznali, że rejon ten jest w szczycie sezonu turystycznego i tak bardzo mocno obciążony ruchem. I nie ma sensu budować nowej bazy dla turystów, bo ta jeszcze bardziej zwiększyłaby natężenie ruchu. A to z pewnością oznaczałoby jeszcze większe kłopoty na dla kierowców.

- Centrum wolontariatu najprawdopodobniej powstanie w rejonie Palenicy Białczańskiej, w miejscu dawnej strażnicy - zdradza Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- W związku z obsługą ruchu turystycznego w tym miejscu powstaną obiekty nie tylko edukacyjne, ale także sanitarne, gastronomiczne, administracyjne oraz kwatery wolontariuszy - zapowiadają przyrodnicy. Na Palenicy docelowo mają zostać wybudowane trzy budynki.

Rozbiórka przed wakacjami

TPN chce pozbyć się budynków do końca czerwca. To oznacza, że prace mogą być prowadzone w czasie długiego weekendu majowego. Jeśli pogoda dopisze, w kierunku Morskiego Oka w czasie majówki będą zmierzać tłumy. A to może oznaczać wzmożony ruch samochodowy w rejonie Łysej Polany.

- Parking najprawdopodobniej częściowo zostanie wyłączony z użytkowania - zapowiada Paulina Kołodziejska z TPN. - Zdecydowana większość prac odbędzie się jednak poza sezonem wysokim, więc nie powinno to być utrudnieniem dla turystów.

Roboty też w Kościeliskiej

To jednak dopiero początek inwestycyjnego rozmachu TPN. Park chce wybudować centrum edukacji także przy wejściu do Doliny Kościeliskiej.

- W 2018 roku podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na budowę takiego obiektu w Kirach. Łączna wartość projektu to 10,2 mln zł - informują przyrodnicy.

Projekt zakończy się pod koniec 2019 roku. Centrum ma opowiadać odwiedzającym przede wszystkim o tatrzańskich jaskiniach, które można zwiedzać w rejonie Doliny Kościeliskiej. Co ciekawe, główna część budynku i cała ekspozycja znajdą się pod ziemią.

- Część naziemna i otoczenie budynku stanowić będą przestrzeń do odpoczynku dla turystów - dodaje Paulina Kołodziejska. W strefie wejściowej do części podziemnej zaplanowano zaplecze do obsługi turystów: recepcję, poczekalnię, sanitariaty i szatnię.

Dalszą część będzie stanowić wystawa, prezentująca charakterystyczne dla Tatr Zachodnich środowisko jaskiń krasowych. TPN ma już pozwolenie na budowę tego centrum. Równocześnie przygotowuje budowę podobnego centrum na Palenicy Białczańskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: Rolnicy mają dość. “Stop syfowi z zagranicy”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska