Projektanci przygotowali studium korytarzowe dla planowanej nowej drogi krajowej. Z uwagi na fakt, że ma to być zupełnie nowa droga, w studium znalazły się proponowane warianty poprowadzenia nowej szosy. W dokumencie znalazło się pięć propozycji. Z uwagi na fakt, że droga będzie prowadziła po terenach prywatnych – GDDKiA będzie musiała przeprowadzić wykupy gruntów pod drogę – drogowcy organizują teraz konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie.
Spotkania odbędą się w dniach 14 września – godz. 16-18 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Spytkowicach, 15 września -godz. 16-18 w budynku OSP Raba Wyżna, a także 16 września - godz. 16-18 w budynku Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce. Szczegółowe informacje o proponowanych wariantach, łącznie z mapami, mieszkańcy znaleźć mogą na stronie internetowej GDDKiA.
Dopiero po wyborze wariantu, drogowcy będą w stanie podać koszty budowy nowej drogi. Ta inwestycja jest istotna nie tylko dla całego Podhala, ale także dla ruchu międzynarodowego. Szosa prowadzi bowiem do polsko-słowackiego przejścia granicznego w Chyżnem i dalej na Słowację. Codziennie trasę tę pokonuje mnóstwo tirów w ramach transportu międzynarodowego.
Nowa trasa w kierunku Chyżnego i dalej na Słowację będzie prowadzić w zupełnie nowym śladzie. GDDKiA planuje, że będzie miała klasę drogi GP, czyli będzie drogą główną ruchu przyspieszonego. Ma składać się z czterech pasów - po dwa w każdym kierunku.
Jest oczywiste, że zajmie dość sporo terenu. Każdy pas ma liczyć po 3,5 metra, do tego pas awaryjny (2,5 metra), a także pobocze (1,5 metra z każdej strony). Samochody mają poruszać się po niej z prędkością do 110 kilometrów na godzinę. Do wybudowania jest 35 kilometrów nowej szosy.
"Chyżnianka” to jedyna droga na Podhalu, która znalazła się w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
