Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. To ostatnia szansa na duże dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Archiwum
Dla sporej części mieszańców Podhala kończy się czas na duże dofinansowanie do montażu pomp ciepła. Tylko do 10 czerwca górale z gminy Czorsztyn, Łapsze Niżne, gminy Nowy Targ i miasta Nowy Targ mogą uzyskać aż 60 proc. dofinansowania do zakupu i montażu pompy ciepła do ogrzewania domów.

- Ten nabór, który kończy się 10 czerwca, to kontynuacja naszego wcześniejszego programu, w którym finansowaliśmy montaż m.in. fotowoltaiki i pomp ciepła, ale do ogrzewania ciepłej wody użytkowej – mówi Marcin Kolasa, wicewójt gminy Nowy Targ. Chodzi o program, który wspólnie realizuje dziewięć gmin z Małopolski – oprócz tych podhalańskich także Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia.

- W sumie na pierwszą część tego programu uzyskaliśmy ponad 50 mln dofinansowania, ale po przetargu udało nam się to zrobić taniej. Zostało ok. 13 mln zł. Uzyskaliśmy zgodę urzędu marszałkowskiego, by wykorzystać nadwyżkę. Dlatego postanowiliśmy ogłosić dodatkowy nabór na pompy ciepła, tym razem takie, które służą do ogrzewania domów – mówi Kolasa.

Jak dodaje, zainteresowanie jest spore. - Tylko z naszej gminy mamy 120 wniosków o dofinansowanie – mówi Kolasa. A jest o co walczyć. Wsparcie to 60 proc. wartości inwestycji.

Urząd Gminy Nowy Targ, który koordynuje realizację projektu we wszystkich gminach, przed tygodniem ogłosił przetarg na firmę, która zajmie się dostawą i montażem pomp ciepła. - Zakładamy, że do jesieni część urządzeń będzie już działała. Zakończenie projektu planujemy na maj przyszłego roku – mówi wicewójt z gminy Nowy Targ.

Również w Zakopanem kończą się wolne miejsca na dofinansowanie wymiany starych pieców. Chodzi o program, w którym można uzyskać dofinansowanie na podłącz gazu, geotermii, a także na pompę ciepła. Jak informuje Alicja Olkuska-Kowalczyk z wydziału ochrony środowiska urzędu miasta, pozostało ok. 30 wolnych miejsc. Cały proces – a więc złożenie wniosku, jego akceptację, montaż urządzenia i rozliczenie, trzeba zrobić do jesieni.

Programy wymiany starych pieców pierwotnie miały za zadanie walkę ze smogiem. W obecnej jednak sytuacji na rynku paliwowym są jednak także szansę dla mieszkańców na uniezależnienie się od drogiego węgla. Dodatkowo – zgodnie z uchwałą antysmogową w Małopolsce – starych, bezklasowych pieców należy się pozbyć do końca tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska