Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale: W niedzielę górale znów pójdą do urn

Tomasz Mateusiak
Mieszkańców czterech miejscowości z terenu Podhala i ziemi suskiej w najbliższą niedzielę znów ogarnie wyborcza gorączka. Już za dwa dni mieszkańcy gmin Bukowina Tatrzańska, Bystra Sidzina oraz miast Nowy Targ i Zakopane wybiorą radnych na miejsca, które po listopadowych wyborach opuścili obecni wójtowie i burmistrzowie.

- Górale ponownie pójdą do urn, bo w listopadowych wyborach wielu kandydatów na wójta postanowiło się zabezpieczyć - tłumaczy Maria Zięba, dyrektor nowosądeckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Startowali nie tylko w wyborach, które wyłoniły wójta czy burmistrza, ale też radnych. Tam, gdzie w niedzielę będą dodatkowe wybory, miała miejsce sytuacja, że wybrano tę samą osobę i na wójta, i na radnego. Tych drugich funkcji politycy musieli się zrzec i tak powstał wakat w radzie.

Jak mówi dyrektor, w styczniu KBW przyjmowało zgłoszenia od nowych kandydatów chętnych na zostanie radnymi. W każdym z wymienionych przypadków jest ich co najmniej dwóch. Dlatego w niedzielę w godzinach od 7 do 21 w 5 lokalach wyborczych znów staną urny.

- Prawa głosu tym razem nie dostaną jednak wszyscy - przypomina Zięba. - Udział w wyborach mogą wziąć tylko mieszkańcy wsi czy dzielnic, z których pochodził wybrany w listopadzie na nową kadencję wójt czy burmistrz.

  • W Nowym Targu głosować można w stacji Caritas (ul. Ludźmierska 17). W wyborcze szranki o jedno wolne miejsce staną tu: Mariusz Wcisło, Andrzej Fryźlewicz i Arkadiusz Pysz.
  • W Zakopanem do urn pójdą natomiast mieszkańcy dzielnicy Harenda (lokal wyborczy w miejscowej podstawówce). Tu kandydatami są Krzysztof Król Łęgowski oraz Paweł Strączek.
  • W gminie Zembrzyce dotychczas nie było radnego - reprezentanta północnej części wsi o tej samej nazwie. Lokal wyborczy będzie mieścił się w urzędzie gminy. Kandydują: Janusz Fujak i Marian Prorok.
  • W gminie Bystra Sidzina od dwóch miesięcy pusty jest fotel radnego z południowej części wsi Sidzina (lokal wyborczy w remizie OSP tej wsi). Kandydują: Jan Krupa, Marcin Maj, Jan Trzop oraz Izabela Jaromin.
  • W gminie Bukowina swego reprezentanta nie mają na razie górale ze wsi Leśnica. W niedzielę w miejscowym gimnazjum stanie urna, gdzie można wrzucać głosy na Janusza Pilnego, Edwarda Pająka czy Tomasza Staszczaka.

Wakat na jednego radnego jest też w Łapszach Niżnych. Na Spiszu wyborów w niedzielę jednak nie będzie, bo udział w nich chciał wziąć tylko jeden kandydat - Tomasz Markowicz. Jego wybór nastąpił automatycznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska