Nowy most gotowy
Robotnicy zakończyli właśnie prace przy budowie nowej przeprawy na potoku Poroniec w Poroninie. Od poniedziałku na tymczasowy most został skierowany ruch z zakopianki - zarówno w kierunku w stronę Zakopanego, jak Nowego Targu.
To konieczne, bo obecny most na krajówce będzie wyburzony, a w jego miejsce powstanie zupełnie nowy.
- Dodatkowo zamknięty został dojazd do centrum wsi Poronin z drogi krajowej, który znajduje się tuż za burzonym mostem - mówi Jan Majerczyk z urzędu gminy w Poroninie. Odcięty zostanie także dojazd do samego urzędu, jak i do dużego parkingu przy Gminnym Ośrodku Kultury. W miejscu, gdzie łączy się trasa prowadząca do centrum Poronina z drogą krajową, ma powstać podziemny tunel pod zakopianką i linią kolejową.
To znacząco usprawni ruch samochodowy, bo kierowcy z drogi wojewódzkiej będą mogli płynnie włączyć się do ruchu na krajówce.
Będą długie objazdy
W związku ze zmianą organizacji ruchu, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, prowadzący inwestycję w Poroninie, przygotował specjalne objazdy. Nie będą one łatwe, zwłaszcza dla kierowców samochodów dostawczych i autokarów.
Oficjalnie objazd dla jadących z Zakopanego zostanie poprowadzony przez Murzasichle (na mapie kolor zielony, w sumie zamiast 7 km, do przejechania będzie 17 km). Kierowcy z centrum Zakopanego będą musieli jechać przez Cyrhlę w stronę Łysej Polany, potem skręcić w stronę Murzasichla i do Poronina.
- Z kolei dla jadących od strony Krakowa tablice informacyjne o objeździe pojawią się już w Nowym Targu. To właśnie w stolicy Podhala trzeba będzie skręcić w stronę Nowego Sącza, a dalej zmierzać w stronę Białki i Bukowiny Tatrzańskiej, potem przez Stasikówkę do Poronina - wyjaśnia Jan Majerczyk (na mapie kolor niebieski).
Dotyczyć to będzie także mieszkańców Poronina z ul. Za Torem, Kasprowicza czy Frączkówki. Choć ich domy są położone dwa kilometry w prostej linii od urzędu, czy kościoła, również będą musieli korzystać z 17-kilometrowego objazdu.
Do Poronina będzie można dojechać także ulicą Piłsudskiego od strony Białego Dunajca. Z uwagi jednak na protesty mieszkańców, nie prowadzi tamtędy oficjalny objazd. - Będą mogły tak poruszać się samochody do 15 ton. Ciężkie pojazdy będą musiały korzystać z objazdów przez Zakopanego lub Białkę i Bukowinę Tatrzańską - dodaje Majerczyk.
Kolej z przestojem
Skutki robót odczują też pasażerowie pociągów. W ramach prac wyłączona z ruchu zostanie linia kolejowa między Krakowem a Zakopane. Wszystkie utrudnienia potrwają niecały miesiąc.
- Od 15 maja wyłączona z ruchu zostanie trasa kolejowa Kraków-Sucha Beskidzka-Zakopane. Pociągi Intercity będą dojeżdżały do Krakowa, a pociągi TLK i Przewozy Regionalne do Chabówki i potem pasażerowie zostaną dowiezieni autobusami. Linia będzie zamknięta do 4 czerwca 2017 roku - mówi Majerczyk.
Zobacz też: Dlaczego warto dbać o środowisko?
Źródło: Dzień Dobry TVN