Podporucznik Brunon Piekarski odszedł w wieku 93 lat
Brunon Piekarski urodził się w powiecie kowelskim (woj. Wołyńskie). Przed wybuchem II wojny światowej jego rodzina przeprowadziła się do powiatu olkuskiego. Podczas niemieckiej okupacji pracował na kolei. Od 1944 roku działał w podziemnej organizacji Racławice scalonej z Armią Krajową.
Po zajęciu ziemi olkuskiej przez Armię Czerwoną, został członkiem Ruchu Oporu Armii Krajowej. W 1946 roku został aresztowany pod zarzutem nielegalnego posiadania broni. Przesłuchiwano go w siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Olkuszu i więzieniu przy ulicy Montelupich w Krakowie. Został uniewinniony z braku dowodów.
W 1948 roku był jednym z założycieli organizacji niepodległościowej Armia Podziemna. Pełnił funkcję kierownika komórki propagandowej. Jej zadaniem było redagowanie ulotek. Przygotowywano je na podstawie informacji z nasłuchu Radia Londyn. Zawierały one między innymi prawdziwe informacje o zbrodni katyńskiej. Ulotki były rozprowadzane po całym kraju za pośrednictwem pociągów.
W 1950 roku Brunon Piekarski został ponownie aresztowany. Przesłuchania i tortury były prowadzone w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Olkuszu i Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego przy Placu Inwalidów w Krakowie.
Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie został skazany na 8 lat więzienia.
Przez wiele lat uczestniczył w uroczystościach patriotycznych, upamiętniających tradycje walk niepodległościowych z okresu powstania styczniowego I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. Opiekował się sztandarem wolbromskiej Armii Krajowej. Brał udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną w szkołach i instytucjach kultury oraz podczas Rajdu Pieszego Szlakami Walk Oddziału „Hardego”, przekazując młodszym pokoleniom osobiste wspomnienia i przybliżając historię działalności niepodległościowej na ziemi olkuskiej.
Był twórcą Klubu im. Żołnierzy Wyklętych przy Zespole Szkół w Wolbromiu. Uczestniczył także w pracach Powiatowej Rady do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy staroście olkuskim.
Olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w ramach swojej działalności nagrało film ze wspomnieniami Brunona Piekarskiego.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Sołtysi i przewodniczący osiedli w gm. Olkusz chcą podwyżki diety. Bo radni dostali
- Tłumy na zamku w Rabszytnie. Pogoda zachęcała do spacerów
- Przy "Mechaniku" w Olkuszu wybudują salę gimnastyczną. Umowa podpisana
- Nocny Kochanek zagrał koncert w Olkuszu. Tłumy w sali widowiskowej MOK
- Trwa wielki remont basenu na Czarnej Górze w Olkuszu. W tym roku popływamy!
- Żołnierze z Krakowa w akcji. Tak spadochroniarze trenowali na Pustyni Błędowskiej
FLESZ - Ukraina w ruinie. Straty liczone w miliardach
