By sobie uświadomić, jak bardzo to tempo rośnie, wystarczy podać kilka liczb. Przykładowo w 1999 r. wydatki Województwa Małopolskiego wyniosły na koniec roku nieco ponad 261 milionów złotych. Natomiast w rozpoczynającym się właśnie 2024 roku plan wydatków to ponad 2 miliardy 901 milionów złotych.
Europa docenia małopolską przedsiębiorczość
Warto podkreślić, że małopolska dynamika rozwoju jest doceniana na arenie międzynarodowej. Nasz region jest pierwszym w Europie, który otrzymał prestiżowe wyróżnienie w konkursie o nagrodę „Europejski Region Przedsiębiorczości”. Jest on organizowany przez Komitet Regionów we współpracy m.in. z Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim. Każdego roku są nagradzane tylko trzy regiony z całej Europy, więc dla naszego województwa to wielki sukces.
ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK „SAMORZĄDY. PODSUMOWANE KADENCJI”
Inwestycje, które łączą Małopolskę
Wspomnieć także należy o szeregu inwestycji realizowanych w Małopolsce, choćby tych drogowych – mających poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, wyprowadzając obwodnicami ruch z terenów zabudowanych, usprawnić dotarcie do miejsc pracy, pomóc w rozwoju lokalnych przedsiębiorstw, a także ułatwić podróżowanie po terenie województwa i Polski.
W ubiegłym roku zostały m.in. oddane do użytku nowe mosty i drogi. Wymieńmy choćby budowę połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie, most w ciągu drogi wojewódzkiej 969 w miejscowości Dębno w powiecie nowotarskim, otwarcie Trasy Wolbromskiej czy budowę obwodnicy trzech podhalańskich miejscowości – Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej.
Koleją lub autobusem. Rekordowa liczba pasażerów
Aktywne działania na rzecz bezpiecznego podróżowania po Małopolsce to także rozwój kolejowych usług pasażerskich w regionie. W 2023 r. operatorzy kolejowi świadczący usługi na rzecz Województwa Małopolskiego przewieźli rekordową liczbę 964 426 pasażerów. Od stycznia do października 2023 r. Koleje Małopolskie obsłużyły ponad 7,5 miliona podróżnych – o pół miliona więcej niż w całym 2022 r.
Również rozwój Autobusowych Linii Dowozowych odbywa się w niezwykle szybkim tempie. Dla porównania: w styczniu 2015 roku ALD posiadały dwa autobusy kursujące na dwóch liniach, a obecnie do dyspozycji mieszkańców jest 65 autobusów, w tym nowoczesne autobusy hybrydowe, oraz 39 linii dowozowych.
