Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki cen prądu będą niższe niż przewidywano. Analitycy mają dobre wieści

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Rachunki za prąd wzrosną w przyszłym roku o około 10 procent
Rachunki za prąd wzrosną w przyszłym roku o około 10 procent Anna Kaczmarz / Polska Press
Analitycy CitiBanku Handlowego opublikowali raport, z którego wynika, że wysokość przyszłorocznych rachunków za energię wzrośnie średnio o 11 procent. Będzie dużo taniej niż zakładano, co może wpłynąć również na zmniejszenie inflacji.

Podwyżki cen energii nie obciążą naszych portfeli tak bardzo, jak wcześniej przewidywano. W zeszłym tygodniu rząd przedstawił plan wdrożenia limitu cen prądu dla gospodarstw domowych na poziomie 693 zł za MWh, a także 785 zł/MWh dla odbiorców wrażliwych, samorządów oraz małych i średnich firm.

Niższe rachunki za prąd

W przypadku gospodarstw domowych podwyżka cen wyniesie około 70 proc., lecz nasze rachunki wzrosną o mniej więcej 10 procent. Niewielki wzrost kosztów będzie wynikał z planowanego na przyszły rok zamrożenia cen energii. Jak podkreślają analitycy CitiBanku, ponad 51 proc. gospodarstw nie przekracza limitu 2 MWh rocznego zużycia energii. Pozostałe osoby zapłacą więcej za prąd dopiero po przekroczeniu wyznaczonego progu.

Jeżeli nasze szacunki się potwierdzą, skala podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych będzie zaskakująco niewielka. Pomimo niespotykanie silnego szoku energetycznego, wzrost rachunków za prąd w podobnej skali odnotowano w przeszłości kilkukrotnie. W takiej sytuacji bodziec do ograniczania zużycia energii wydaje się relatywnie niewielki dla większości gospodarstw domowych. Staje się on istotny dopiero dla domów/mieszkań o bardzo wysokiej konsumpcji prądu - oceniają autorzy raportu.

Zdaniem analityków CitiBanku niższy wzrost cen energii może sprawić, że inflacja wzrośnie zaledwie o 0,5 pp., co przyczyni się do ukształtowania tego wskaźnika na poziomie 12,4 proc (średnia w 2023 r.)., czyli mniej o 1 pp. w porównaniu do wcześniejszych prognoz.

W podobnym kierunku działać może ograniczenie skali podwyżek cen energii dla małych i średnich firm, co powinno zmniejszyć presję na przenoszenie kosztów na konsumentów. Niemniej ryzyka dla inflacji są wciąż niesymetryczne i wskazują na możliwość wysokich odczytów - dodają analitycy.

Proponowane rozwiązania sprawią, że większość z nas nie odczuje wzrostu cen energii. Najwięcej zapłacą osoby ogrzewające dom lub mieszkanie prądem, choć w tym przypadku pomóc ma dodatek elektryczny wynoszący od 1000 do 1500 złotych.

Całościowy rachunek za obniżenie cen energii może wynieść nawet 100 mld złotych. W jego skład wejdą koszty dodatku węglowego, przedłużenia tarczy antyinflacyjnej, mrożenia cen prądu, limitu cen prądu oraz limitu podwyżek cen ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki cen prądu będą niższe niż przewidywano. Analitycy mają dobre wieści - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska