Przypomnijmy, że 1 lipca 2023 r. zaczęła obowiązywać uchwała Rady Miasta Krakowa, dotycząca ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży detalicznej alkoholu (w sklepach). Zakaz obowiązuje między północą a godz. 5.30, na terenie całego Krakowa, z wyłączeniem lokali gastronomicznych, m. in. restauracji i barów.
Ze statystyk, jakimi dysponuje urząd, wynika, że w godzinach obowiązywania uchwały o ograniczeniu sprzedaży nastąpił znaczący spadek interwencji policji: w lipcu o 40,77 proc., w sierpniu o 63,71 proc., we wrześniu o 49,37 proc., w październiku o 43,14 proc., w listopadzie o 35,56 proc., w grudniu o 37,50 proc. Łącznie w miesiącach lipiec-grudzień 2023 roku odnotowano spadek o 47,25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy uchwała nie obowiązywała.
Nastąpił także znaczący spadek interwencji policji w ciągu całego dnia na terenie Krakowa: w miesiącach lipiec-grudzień 2023 r. o 28,68 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Zauważono także spadek interwencji podejmowanych przez funkcjonariuszy straży miejskiej w godzinach obowiązywania uchwały o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. W tym przypadku łącznie w miesiącach lipiec-grudzień 2023 roku odnotowano spadek zgłoszeń przyjętych przez straż miejską o 28,84 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy uchwała nie obowiązywała. Liczba wykroczeń ujawnionych przez straż miejską łącznie w miesiącach lipiec-grudzień 2023 r. zmalała o 39,86 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Nowy system zaczął w Krakowie wyłapywać kierowców przejeżdża...
Zanotowano także niewielki spadek liczby osób nietrzeźwych kierowanych do działu opieki Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. Łącznie w miesiącach lipiec-grudzień 2023 roku wyniósł o 9,30 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy uchwała dotycząca zakazu nocnej sprzedaży alkoholu nie obowiązywała.
Przypomnijmy, że zakaz nocnej sprzedaży alkoholu wprowadzono na podstawie uchwały Rada Miasta Krakowa. Od 1 lipca zakaz sprzedaży napojów alkoholowych obowiązuje o wyznaczonej porze w sklepach spożywczych, supermarketach, hipermarketach, na stacjach benzynowych, w sklepach monopolowych, sklepach z produktami specjalistycznymi, np. winiarskich, domach handlowych, sklepach dyskontowych, punktach sprzedaży detalicznej przy hurtowniach.
Naruszenie zakazu stanowi przestępstwo i podlega przepisom karnym ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wprowadziły też m.in. Katowice, Poznań, Wrocław, Zakopane, Skawina. W miastach, w których wprowadzono ograniczenia, potwierdzono pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz spadek liczby interwencji, przykładowo w Katowicach spadła liczba interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych (o 45 proc.) oraz liczba interwencji wobec osób nietrzeźwych (o 46,4 proc.).
Ograniczenia w godzinach sprzedaży napojów alkoholowych obowiązują w wielu krajach europejskich m.in. w Irlandii, Portugalii, Litwie, Słowenii, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwie oraz Norwegii.
Polski smog najbardziej truje

- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach