Niepołomice. Pola Chwały 2024
W sobotę i niedzielę Niepołomice to dobry kierunek dla tych, którzy chcieliby kibicować walkom rycerskim, spotkać szlachcica albo husarza czy dać się zakuć w dyby. Rozmaite grupy rekonstrukcyjne przedstawiają tam także broń, umundurowanie, pojazdy i sztukę wojenną od antyku aż po czasy współczesne. Na terenach zielonych wokół niepołomickiego Rynku i zamku rozłożyły swoje obozy, które można zwiedzać przez cały czas trwania imprezy.
Wiodącemu tematowi tegorocznych Pól Chwały, czyli późnemu średniowieczu, są poświęcone liczne prezentacje na dziedzińcu zamkowym, podczas których można poznać wiele ciekawostek o kulturze tego okresu, heraldyce i medycynie. Pośród zaplanowanych atrakcji znalazły się pokazy i warsztaty średniowiecznych tańców dworskich i plebejskich, warsztaty wikliniarskie i średniowiecznej kaligrafii. Natomiast w okolicach zamku i na Błoniach można być świadkiem rekonstrukcji potyczek średniowiecznego rycerstwa. Powstało tam także średniowieczne obozowisko, gdzie na poszczególnych stanowiskach prezentowana jest sztuka, rzemiosło, zwyczaje i broń tego okresu.
Niepołomice. Wydarzenia w sobotę i niedzielę
Podczas 18. Pól Chwały dziedziniec Zamku Królewskiego staje się wszechnicą wiedzy o historii Niepołomic i kulturze późnego średniowiecza. Przygotowano m.in. prezentacje o dziejach niepołomickiego zamku i kościoła oraz ważnego portu solnego, który tutaj funkcjonował w XVIII i XIX wieku.
Z kolei w niedawno otwartej Piekarni Sztuki - w zaadoptowanym i powiększonym budynku dawnej piekarni - prowadzone są warsztaty wikliniarskie i malarskie dla dzieci oraz warsztaty średniowiecznej kaligrafii. W niedzielę będzie można tu zobaczyć wystawę pamiątek po policji państwowej okresu międzywojennego. Na scenie przed budynkiem zarówno w sobotę, jak i niedzielę odbywają się pokazy taneczne.
Pola Chwały 2024. Program imprezy
W programie na dzisiejszy (sobota) wieczór są przewidziane takie atrakcje jak:
- godz. 19-19.45 - Koncert Chóru AGRICOLA "Z pieśnią przez wieki" (Zamek, dziedziniec)
- godz. 19.45-20 - "Powstańczy Zryw" - film o powstaniu Styczniowym (Park)
- godz. 20-22 - Bogowie Wojny - Jubileusz 10 lat (Zamek, parter)
- godz. 20-22.30 - Epokowy Bal (Zamek, dziedziniec)
Natomiast program na jutro (niedziela, 29 września) przedstawia się następująco:
- godz. 10 - Rycerska Msza Polowa (Kościół parafialny przy Rynku)
- godz. 10-16 - Punkt promocyjny Wojska Polskiego, MBOT, WCR (Błonia)
- godz. 10-16 - Punkt promocyjny Kopalni soli w Wieliczce (Zamek, okolice)
- godz. 10-16 - Arsenał Maksa - akcja charytatywna (Zamek, okolice)
- godz. 10-16 - Zamek Pełen Pasji (Zamek, piwnice, parter i piętro)
- godz. 10-16 - Dwór Pamięci i Piekarnia Sztuki (Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa Piekarnia Sztuki)
- godz. 10-16 - Jarmark Historyczny i Kulinarny (Rynek, Park)
- godz. 10-16 - Dziecięce Pola Chwały (Zamek i okolice)
- godz. 11-11.20 - Defilada grup rekonstrukcyjnych (Centrum Niepołomic)
- godz. 11.20-12 - Okazowanie Wojska Wszelakiego (Parkur pod Zamkiem)
- godz. 12-16 - Rekonstrukcyjna Podróż przez epoki (okolice Zamku)
- godz. 12-16 - Dziedziniec Sztuki (Zamek, dziedziniec)
- godz. 16 - Podsumowanie edycji 2024 (Zamek, dziedziniec).
Historia Pól Chwały
Pola Chwały - jak podkreślają organizatorzy - od początku są dziełem miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.
- Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na dwa dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach - wskazują organizatorzy wydarzenia.
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
