Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mieszkanka gminy Oświęcim straciła 10 tys. zł
Policjanci z komendy Oświęcimiu prowadzą postępowanie w sprawie oszusta, który podając się za pracownika banku oszukał mieszkankę gminy Oświęcim.
W piątek, 22 grudnia do 29 – letniej mieszkanki gminy Oświęcim zadzwonił mężczyzna, który oświadczył, że jest pracownikiem banku. Przekazał informację, że na jej konto włamali się hakerzy i próbują dokonać przelewów pieniędzy. Oczywiście specjaliści banku zablokowali przelewy, jednakże teraz należy pilnie blikiem przelać pieniądze na konto bezpieczne.
- 29 – latka uwierzyła w fałszywą historię. Wygenerowała kod blik udostępniając oszustowi 10 000 złotych - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Policjanci z komendy w Oświęcimiu apelują o ostrożność
Oszuści wykorzystują różne sposoby, aby dostać się do pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych. Jeśli na nasz telefon zadzwoni osoba podająca się za pracownika banku i poinformuje że nasze konto zostało przejęte przez hakerów, każdą taką wiadomość należy traktować jako próbę oszustwa. - W takiej sytuacji najlepiej rozłączyć się i samemu zadzwonić na infolinię banku lub pojechać do placówki bankowej, w celu powiadomienia o otrzymanej informacji. Wtedy upewnimy się, że oszczędności nie są zagrożone - radzi policjantka.
Pamiętać należy, że hakerzy używają również specjalnego oprogramowania, za pomocą którego podszywają się pod dowolny numer lub nazwę instytucji czy osoby.
- Wystarczy wiedza o sposobach, którymi posługują się oszuści, aby uniknąć kradzieży pieniędzy z konta. Każda osoba świadoma zagrożenia może pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać ostrzeżenie swojej rodzinie i znajomym, dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy - apelują policjanci.
Cyberprzestępcy na popularnych portalach
Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego. Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do rodziny oraz znajomych prosząc o mniejszą lub większą kwotę pożyczki. Osoby, które otrzymały fałszywą wiadomość są przekonane, że korespondują z członkiem rodziny lub znajomym, więc deklarują pomoc i przelewają pieniądze lub dokonują płatności. W konsekwencji pieniądze trafiają do oszusta.
- W ubiegłym tygodniu, poszkodowanymi takim właśnie przestępstwem zostały dwie mieszkanki powiatu oświęcimskiego. 51 – letnia mieszkanka Brzeszcz sądziła, że pieniądze w kwocie 4 000 złotych przekazuje swojej córce. Z kolei 31 – letnia mieszkanka Kęt sądziła, że pieniądze w kwocie 1500 złotych pożycza swojej siostrze - informuje Małgorzata Jurecka.
Policjanci ostrzegają: Jeśli członek rodziny lub znajomy na Messengerze lub innym komunikatorze poprosi Cię o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo!
- Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Weryfikujmy wiadomości otrzymane od rodziny i znajomych, w których proszą oni o pożyczenie pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się z tą osobą i upewnijmy się, czy faktycznie to ona potrzebuje wsparcia finansowego. W takich przypadkach zawsze kierujmy się rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania - zaznaczają policjanci.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Z Oświęcimia pociągiem nad morze? Tak, już w najbliższe wakacje
- Obwodnica Oświęcimia do drogi S1 na prawie 40 procent
- 18-letnia Zuzanna Balonek z Zatora została IV-vice Miss Tourism World 2023 China!
- Szopka betlejemska w Kętach z ruchomymi figurami imponuje rozmachem
- „Bijemy rekordy” w Oświęcimiu, czyli święto pływania. WIDEO, ZDJĘCIA
- Nowy sztandar dla Szkoły Podstawowej nr 8 w Oświęcimiu. WIDEO, ZDJĘCIA
