Drobny, czyli bezzałogowe statki powietrzne, wykorzystywane są przez policjantów podczas różnego rodzaju działań. Drogówka przy użyciu tych urządzeń ujawnia wykroczenia, które są najczęstszą przyczyną wypadków. Dzięki temu narzędziu można dodatkowo wpływać na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Policjanci z Bochni używają drona do walki z wykroczeniami kierowców
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni już dwukrotnie w tym roku użyli drona, wypożyczonego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Śledzili z jego pomocą zachowanie kierowców na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 967 z drogą powiatową 2085 K w Gierczycach. Wielokrotnie dochodziło tam do zdarzeń drogowych, spowodowanych nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu. Najtragiczniejszy jak dotąd wypadek miał miejsce w sierpniu 2023 roku. W zderzeniu z ciężarówką zginęli wtedy 77-letni kierowca hondy oraz pasażerka w tym samym wieku.
Ostatnia akcja policjantów z użyciem drona miała tam miejsce 10 maja, a jej efektem było ujawnienie 24 wykroczeń. Wcześniej, 8 kwietnia, dron zarejestrował 35 wykroczeń. Kierowcy głównie nie stosowali się do znaku B-20 „Stop”, bywały również przypadki niekorzystania z pasów bezpieczeństwa, a nawet ostrzeganie innych kierowców światłami. Dron jest w stanie wychwycić nawet korzystanie przez kierowcę z telefonu komórkowego w czasie jazdy, takich wykroczeń jednak nie ujawniono.
- Głównym celem działań przeprowadzonych przez bocheńskich policjantów była poprawa bezpieczeństwa w miejscu działań, jak również zwiększenie świadomości kierujących związanym z niebezpieczeństwami wynikającymi z niestosowania się do znaków i przepisów ruchu drogowego obowiązujących w tym miejscu - mówi asp. Michał Bajda, oficer prasowy policji w Bochni.
Będą kolejne kontrole z użyciem drona
Bocheńscy policjanci planują kolejne patrole z użyciem drona na feralnym skrzyżowaniu w Gierczycach.
- To skrzyżowanie jest newralgiczne i było oznaczone na mapie zagrożeń. Będziemy tam kontynuować działania - zapowiada kom. Grzegorz Matura, naczelnik wydziału ruchu drogowego bocheńskiej komendy.
Za każdym razem oprócz drona konieczna jest również obecność operatora, który przybywa z komendy wojewódzkiej w Krakowie lub innej jednostki w regionie.
Niewykluczone są też kontrole w innych miejscach, gdzie kierowcy naruszają przepisy ruchu drogowego. 14 lipca 2023 roku drona użyto podczas patrolowania przejazdu kolejowego w Rzezawie, gdzie kierowcy często nie stosują się do sygnalizatorów i przejeżdżają na czerwonym świetle.
W powiecie brzeskim policja jak na razie nie korzystała z drona w działaniach prewencyjnych na drogach. Tarnowska policja ma na własność dwa drony, ale jak na razie brakuje funkcjonariuszy, którzy mogliby je obsługiwać. Trwają szkolenia policjantów.
- Galeria Leśna koło Brzeska, jedyna taka w Polsce. Tworzy ją Janusz Mytkowicz. Wideo
- Komornik w gminie Rzezawa, gmina zalega mu 1,4 mln zł z odsetkami
- Wieża widokowa na Bocheńcu przeżywała najazd turystów przed zmianą aury. Zdjęcia
- Galeria Rondo w Bochni wprowadza opłaty za parkowanie. Zobacz zdjęcia i wideo
- Proces Czesława K. o zabójstwo żony przedłuży się, jest nowy wniosek obrony
- Spore utrudnienia na ulicy Partyzantów w Bochni. Wkrótce nowy asfalt. Zobacz wideo
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
Bądź na bieżąco i obserwuj
