Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Poligon na terenie po niedoszłej magistrali Krak w Grojcu
Pod koniec ub. roku jednostka OSP Kęty stała się właścicielem terenów po dawnej przepompowni w Grojcu (gm. Oświęcim), będącej częścią wielkiej magistrali wodociągowej "Krak". Inwestycja faktycznie nigdy nie doczekała się finału. Pozostały bunkry i silosy. Od 1999 roku teren stał się własnością powiatu oświęcimskiego.
- Przez kilkanaście lat nie udało się znaleźć sposobu na wykorzystanie, ani jego zbycie
- przypomina Jarosław Jurzak, radny oświęcimski, wicestarosta poprzedniej kadencji. - W tej sytuacji w 2016 roku wydzierżawiliśmy go strażakom z Kęt, którzy uznali, że będzie to idealne miejsce do prowadzenia ćwiczeń - dodaje.
Kęcka jednostka OSP zaczęła tworzyć tutaj poligon ratowniczy w oparciu o istniejące obiekty, ale forma dzierżawy nie pozwalała strażakom na zrealizowanie wszystkich swoich planów. Jak podkreśla prezes OSP Kęty Jan Wołoszyn, nowe możliwości otworzyło przed nimi odkupienie i przejęcie terenu na własność. Jesienią ub. roku Rada Powiatu w Oświęcimiu jednogłośnie zgodziła się go sprzedać jednostce z Kęt z 99-procentową bonifikatą. W ten sposób działki o łącznej wartości przeszło 1 mln 47 tys. zł kęcka OSP nabyła za 1 proc. wartości rynkowej.
Miejsce do ćwiczeń dla strażaków-ratowników z całej Polski
Plany kęckich strażaków zakładają wybudowanie na poligonie szeregu stanowisk, które będą imitować różne zagrożenia i katastrofy. Ma być on przeznaczony głównie do szkolenia grup z psami ratowniczymi, a także do szkoleń z ratownictwa wysokościowego i technicznego.
- W tej chwili w ramach pierwszego etapu powstało już gruzowisko zewnętrzne na powierzchni 13 arów, do użytku oddana została także część do ćwiczeń działań na wysokościach
- mówi Marcin Bieniek, rzecznik OSP Kęty, w ramach której już od 2003 roku działa doświadczona Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza.
Ponadto w planach jest m.in. stanowisko imitujące występujące w Małopolsce osuwiska ziemne z obiektami symulującymi zasypane budynki i samochody. - W Europie Środkowej nie ma miejsca do tego typu ćwiczeń - zaznaczają strażacy. Drugim z kolei w Europie ma być poligon gruzowiskowy pod dachem. Na poligonie do dyspozycji strażaków będą także stanowisko imitujące zawalone hale produkcyjne i inne obiekty wykonane z elementów stalowych oraz miejsce do prowadzenia ćwiczeń z psami ratowniczymi w poszukiwaniu osób zasypanych przez materiały sypkie np. na składach kruszyw czy w silosach.
- Chcemy, aby był to jeden z najnowocześniejszych w Europie poligonów ratowniczych
- dodają strażacy z Kęt.
Cały poligon ma być gotowy w 2023 roku, ale już w tym roku od lutego w Grojcu mają ćwiczyć strażacy-ratownicy z terenu Małopolski, a od kwietnia także z innych stron kraju.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto 14 liceów z naszego regionu wśród najlepszych według rankingu "Perspektyw"
- Najlepsze technika w powiatach Małopolski zachodniej w rankingu "Perspektyw" 2022 r.
- Najwyższe pensje w szpitalu powiatowym w Wadowicach. Kto zarabia tu najwięcej?
- Pierwszy recyklomat w powiecie olkuskim. Mają być takie kolejne
- Katarzyna Szklarczyk z Bukowna wygrała Top Model. Teraz bryluje na Instagramie
- Wielkie zapadlisko w Bolesławiu. ZGH zrekultywuje teren
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
