Wiele z takich obiektów jak przeprawy mostowe czy drogi przetrwało powódź, jednak uległo różnego typu uszkodzeniom, których skalę trzeba teraz profesjonalnie ocenić. "Po to, by dalej mogły bezpiecznie służyć ludziom, często będą wymagać napraw, wzmocnień, dodatkowych zabezpieczeń" - wskazuje uczelnia i informuje, że swoje obiekty do oceny zgłaszają już samorządy m.in. Kłodzka, Brzegu, Głubczyc, Kędzierzyna-Koźla, Krosnowic, Krapkowic i innych miejscowości, które ucierpiały w powodzi. Właśnie tam wyruszą specjaliści IBDiM i Politechniki.
Jako pierwsi w pomoc włączyli się eksperci z Wydziału Inżynierii Lądowej PK: z Katedry Geotechniki i Wytrzymałości Materiałów (prof. Elżbieta Pilecka), Katedry Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych (dr inż. Marek Pańtak) oraz Katedry Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu (dr inż. Piotr Zieliński). Wkrótce mogą dołączyć do nich kolejne osoby.
W związku z powodzią swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się też bardzo aktywnie w ostatnich dniach specjaliści z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, m.in. hydrolodzy, eksperci z zakresu gospodarki i inżynierii wodnej, systemów kanalizacji i oczyszczania wody.
"Wierzymy, że politechniczna pomoc pomoże szybko i mądrze rozwiązywać inżynierskie wyzwania na terenach, które tak boleśnie dotknęła powódź" - podkreśla Politechnika Krakowska.
Niemcy najwięcej wpłacają do UE. Polska największym beneficjentem
