Pierwszą część z 1000 cebulek członkowie koła naukowego wraz z opiekunami z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK posadzili w połowie tego miesiąca, a pomagały im dzieci z sąsiadującej z uczelnią Katolickiej Szkoły im. Świętej Rodziny w Krakowie. W poniedziałek (30.10), znów przy wsparciu małych ogrodników z sąsiedztwa, dokończyli sadzenie. W tym roku studenci PK skupiają się na naszych rodzimych roślinach cebulowych, takich jak: szafran wiosenny, cebulica dwulistna, śnieżyczka przebiśnieg oraz śniedek zwisły.
Z kolei na kampusie głównym Politechniki w poniedziałek rozpoczęto tworzenie drugiej łąki kwietnej na tej uczelni. Każdy chętny mógł wziąć udział w akcji i nauczyć się, jak zasadzić łąkę w swoim otoczeniu.
- Oprócz tego, że taka łąka pełna kwiatów upiększa przestrzeń, daje też inne korzyści. Łąki są odporne na suszę, absorbują więcej wody niż trawnik, działają jak filtr glebowy, są też naturalnym filtrem powietrza i regulują temperaturę. To też prawdziwe hotspoty bioróżnorodności - dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów (pszczół, motyli, trzmieli), ptaków i małych ssaków. Im więcej gatunków roślin w nich, tym większa różnorodność zwierząt, którym służą. Siejąc łąki kwietne, można przywracać naturze całe ekosystemy - podkreśla Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK.
Pierwsza łąka kwietna powstała na PK w czerwcu tego roku. W końcu października wciąż jest pełna kwiatów. Studenci przez cały czas śledzili jej ewolucję, dokumentowali na zdjęciach jej przemianę. Z pustej przestrzeni stopniowo wyłoniły się zielone pędy, a potem kwiaty, tworząc efektowny krajobraz. Łąka - jak wskazuje uczelnia - stała się laboratorium, w którym można obserwować różnorodność roślin i ich cykle życia.
Dwa poniedziałkowe wydarzenia były ostatnimi akcentami jesiennych zielonych akcji organizowanych przez studentów z Koła Naukowego Krajobrazy "Landscapes" na kampusie głównym PK. Przed kilkoma dniami studenci architektury krajobrazu stworzyli tam też glebarium - ekologiczną przestrzeń w centrum miasta, przeznaczoną do dekompozycji biomasy, kompostowania. Wszystkie projekty realizują dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!
Sezon grzybowy trwa!
