https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska Misja Medyczna chce stworzyć szpital polowy na Ukrainie. Ma zacząć działać za dwa miesiące

Patrycja Dziadosz
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne dariusz bloch/polska press
Krakowskie stowarzyszenie Polska Misja Medyczna chce utworzyć szpital polowy w Ukrainie. Placówka – o ile wojna w tym kraju nie zakończy się – mogłaby powstać w ciągu dwóch miesięcy. Koszt jej powstania to około 1,5 mln dolarów.

FLESZ - Dwa tygodnie wojny w Ukrainie RAPORT

od 16 lat

Dokładna lokalizacja, w której miałby funkcjonować szpital, nie jest na razie znana.

- Jesteśmy w trakcie rozmów z amerykańskim partnerem, z którym wspólnie będziemy realizować ten projekt. Szacujemy, że nie będzie to jednak dalej niż godzinę drogi od polskiej granicy. Chodzi o to, aby w razie zagrożenia była możliwa natychmiastowa ewakuacja personelu, jak i pacjentów. Zobaczymy, jaka będzie sytuacja, jeśli chodzi o bezpieczeństwo za dwa miesiące. Może będzie już zawieszenie broni, może porozumienie pokojowe – mówi Wioletta Węgorowska-Mosz, koordynatorka zespołu Polskiej Misji Medycznej.

Koszt uruchomienia szpitala polowego z podstawowym wyposażeniem (sprzęt niemedyczny, szafki, leżaki) to ok. 700 tys. dolarów. Drugie tyle to koszt sprzętu medycznego. Na początku w szpitalu byłoby miejsce dla najpilniejszych przypadków i sale chirurgiczne. Personel w dużej części miałby składać się z medyków ukraińskich. Z Polski dojeżdżaliby koordynatorzy wspierający pracę zespołu.

– Zbierając informacje od kilkudziesięciu ukraińskich szpitali, z którymi jesteśmy w kontakcie, widzimy, jak wielkie są potrzeby związane z leczeniem ran odnoszonych przez mieszkańców kraju, którzy są codziennie narażeni na ataki. Szpital polowy zapewni dodatkowe miejsca dla pacjentów, niezbędne w przypadku konfliktu zbrojnego i zwiększonego zapotrzebowania na pomoc medyczną. To bardzo ważne narzędzie i natychmiastowa odpowiedź na sytuację naszych sąsiadów, która realnie pomoże ratować życia – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Polska Misja Medyczna w pomoc Ukrainie angażuje się od początku wojny. Do tej pory udało się jej wysłać 12 konwojów z potrzebnymi środkami do tamtejszych szpitali. Ponadto stowarzyszenie także w ciągu najbliższych dni chce uruchomić pięć punktów pomocowych na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, w których miałyby stacjonować zespoły ratownictwa medycznego udzielające pomocy medycznej uchodźcom przekraczającym Polską granicę.

We wszystkich działaniach dotyczących pomocy Ukrainie PMM współpracuje z Vasco Electronics, światowym liderem w produkcji elektronicznych tłumaczy mowy, i to właśnie z tą firmą tworzą zespół ratownictwa medycznego szybkiego reagowania.

Działania Polskiej Misji Medycznej można wesprzeć przekazując darowiznę dokonując wpłat na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem "UKRAINA".

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska