Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie firmy zajmujące się robotyzacją i automatyzacją łączą siły. Będą przeciwwagą dla globalnych potentatów. Wśród nich krakowski ASTOR

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Polskie firmy zajmujące się – często od dziesięcioleci – automatyzacją i robotyzacją postanowiły wspólnie powalczyć o wart miliardy rynek przemysłu 4.0. Współpracując między sobą i integrując polskie środowisko naukowe i techniczne w ramach Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAiRP), nowego związku pracodawców, zamierzają być przeciwwagą dla globalnych gigantów i dostarczać supernowoczesne, a zarazem kompleksowe rozwiązania działającym nad Wisłą przedsiębiorcom. A ci są coraz bardziej zainteresowani robotyzacją – po pierwsze dlatego, że Polska cierpi na brak pracowników, a po drugie – za sprawą nowych ulg podatkowych, które od nowego roku mają zachęcić firmy do tego typu inwestycji. Jednym z inicjatorów i liderów nowej organizacji jest krakowski ASTOR, który wraz z partnerami, m.in. Krakowskim Parkiem Technologicznym i AGH, stworzył w stolicy Małopolski prężny ośrodek przemysłu 4.0.

FLESZ - Firmy mają problem. Dlaczego? Zobacz wyniki badania

od 16 lat

Celem FAiRP jest wspieranie cyfrowego rozwoju polskiej gospodarki poprzez automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych w firmach. Organizacja powstała z inicjatywy czternastu przedstawicieli polskiego sektora przemysłowego, w tym największych polskich przedsiębiorstw związanych z rynkiem automatyki i robotyki – integratorów, dostawców rozwiązań i usług oraz producentów maszyn. Jest wśród nich krakowski ASTOR, będący od początku jednym z filarów Forum Przedsiębiorców Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej.

Forum Automatyki i Robotyki Polskiej ma przede wszystkim wspierać cyfrowy rozwój polskiej gospodarki i wskazywać korzyści, jakie dla rozwoju konkurencyjności polskich firm przynoszą rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji. Związek powstał w wyniku dyskusji wokół ulgi na robotyzację, jaka od ok. dwóch lat toczy się wśród przedsiębiorców - inwestorów oraz dostarczających i wdrażających takie systemy w firmach produkcyjnych. Konsultantem przepisów dotyczących ulgi był Stefan Życzkowski, prezes krakowskiej firmy ASTOR. Ostatecznie ulga ta stała się częścią pakietu podatkowego Polskiego Ładu.

Robotyzacja: szansa dla polskich firm

Twórcy FAiRP są przekonani, że inwestycja w nowe technologie to krok w przyszłość - konieczny w każdej firmie produkcyjnej, by dotrzymać tempa światowym liderom. Jak podkreśla Tomasz Haiduk, współzałożyciel oraz prezes organizacji, w Polsce mamy doskonale wykształconych inżynierów i twórców rozwiązań, z ogromnym doświadczeniem i o znakomitych kompetencjach.

- W dobie, gdy globalny łańcuch powiązań gospodarczych rozsypał się, gdy nie można bazować na międzynarodowych dostawach, także komponentów do produkcji, warto skupić się na tym, co jest dostępne w promieniu 150 km od obszaru działania firmy, czy zakładu – przekonuje Tomasz Haiduk. I zachęca wszystkich przedsiębiorców i menedżerów prowadzących prowadzisz firmy produkcyjne do skorzystania z oferty polskich firm. Z pomocą przychodzi właśnie FAiRP, zrzeszające takie właśnie firmy.

- Planując inwestycję, warto sięgnąć do naszych zasobów – podkreśla prezes związku. Jest przy tym zwolennikiem współpracy i rozmów opartych na wzajemnym zaufaniu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy firmy niepotrzebnie, zbyt intensywnie, czasem zupełnie nie fair, konkurują ze sobą.

- Doświadczenia innych krajów wskazują, że na pewnym poziomie rozwoju i złożoności projektów dla przemysłu tylko szeroka współpraca większej liczby firm, wymiana wiedzy i doświadczeń, pozwala uzyskać efekt dający przewagę całemu krajowi. Po ponad trzydziestu latach od uwolnienia rynku znakomita większość firm w Polsce uzyskała dojrzałość organizacyjną, by taką dobrą dla kraju współpracę rozwinąć – mówi Stefan Życzkowski, współzałożyciel i przewodniczący Rady FAiRP-u.

Tomasz Haiduk dodaje, że o ile rynek automatyki i systemów IT dla przemysłu jest stabilny, bo ma wieloletnią historię w Polsce, to robotyka jest stosunkowo młoda. Dlatego związek tworzy przestrzeń do współpracy i uczenia się od siebie nawzajem. Tym bardziej, że rynek ów będzie się rozwijał coraz szybciej, z jednej strony pod wpływem rosnących potrzeb przedsiębiorców zmagających się z deficytem pracowników, a z drugiej za sprawą sprzyjających rozwiązań podatkowych, w tym zwłaszcza – nowej ulgi na robotyzację. Przyspieszenie inwestycji wydaje się zatem niemal pewne.

Kolejnym celem FAiRP jest łączenie środowisk naukowych, rządowych, samorządowych oraz szeroko rozumianego biznesu i jego otoczenia – bez tego nie da się bowiem efektywnie przeprowadzić procesu robotyzacji w polskich firmach. Związek będzie również inicjował i włączał się w ważne przedsięwzięcia na rzecz promowania automatyzacji i robotyzacji pracy.

Jacek Przysada, współzałożyciel oraz członek Rady FAiRP, przekonuje, że dla rozwoju polskiej gospodarki niezwykle ważne jest, by większe projekty z zakresu automatyki realizowane były siłami polskich, a nie zagranicznych firm.

Przeciwwaga dla globalnych potentatów. Wspólnie wszyscy wygrywają

- Dzięki integracji i współdziałaniu zrzeszonych w FAiRP firm możemy się podjąć realizacji większych projektów, dzieląc między spółki zakres przedsięwzięcia. Każda z firm bowiem ma swoją specjalizację w zakresie kompleksowego projektowania i budowy czy też kompletnego wyposażenia fabryk w układy, systemy, produkty automatyki wraz z liniami produkcyjnymi. Wierzę, że przyszłość automatyki i robotyki polskiej i jej rozwój będzie wprost proporcjonalny do zdolności branży do przejęcia łańcucha dostaw kompletnych wyrobów automatyki od firm zagranicznych – podkreśla Jacek Przysada.

FAiRP stawia na wspieranie działań w duchu fair oraz współpracę w oparciu o zasadę win-win (wszyscy wygrywają). Wszystko po to, by budować dobre praktyki inżynierskie i organizacyjne na rynku, promować jakość.

- Zależy nam, by członkami FAIRP były firmy, które doprowadzają projekty do końca, zapewniają mierzalne korzyści pochodzące z automatyzacji procesów. Obserwujemy, że klientem coraz częściej jest rodzimy przemysł. Są to przedsiębiorcy o ogromnych ambicjach i potencjale, potrzebujący partnera, a nie podwykonawcy. Partnera, który pomoże dobrać odpowiednie technologie z ekosystemu rozwiązań mechatroniki, sterowania, komunikacji, przemysłowych systemów IT, zapewni ich skuteczną integrację i wdrożenie. Złożoność technologiczna Przemysłu 4.0 bardzo utrudnia podjęcie decyzji klientowi, wymaga zatem więcej czasu i kompetencji. My zrzeszamy firmy, które potrafią być dla przedsiębiorców takimi sprawdzonymi i niezawodnymi partnerami – wyjaśnia Marek Gabryś, współzałożyciel i członek Rady FAiRP.

Członkiem związku może zostać wyłącznie polski przedsiębiorca, w szczególności pracodawca oraz inne podmioty, jak stowarzyszenia, związki i federacje o tożsamych lub zbliżonych celach działalności. Do FAiRP może także dołączyć producent towarów lub komponentów wykorzystywanych do tworzenia kompleksowych rozwiązań w obszarach automatyki i robotyki, nabywając status członka korporacyjnego. W szczególnych przypadkach Związek może nadawać tytuł członka honorowego.

Marcin Kowol, członek Rady FAiRP podkreśla, że zasada jest jedna: - Stawiamy na Polskę i wspieramy polskich przedsiębiorców. To przeciwwaga dla skonsolidowanych zachodnich firm z branży. Jesteśmy przekonani, że takie wspólne działanie na zasadach win-win, przyniesie korzyści wszystkim firmom, które zdecydują się zostać członkiem FAiRP – kwituje Marcin Kowol.
Szczegóły: https://fairp.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska