https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie straty wojenne w II wojnie światowej. 1 września 2022 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński poda kwotę reparacji

Marcin Koziestański
PAP
W Polsce trwają prace nad dokumentami ws. reparacji wojennych od Niemiec Fot. Wikimedia commons/Domena publiczna
Informacje o polskich stratach wojennych w II wojnie światowej zostaną zaprezentowane 1 września br. Liczę, że to pierwszy krok do wypłaty Polsce odszkodowań. Wiem, jaka to kwota, ale ogłosi ją prezes PiS 1 września - zapowiedział w środę Arkadiusz Mularczyk z PiS.

W połowie lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeśli dobrze pójdzie pierwsza część raportu o polskich stratach podczas II wojny światowej zostanie ogłoszona 1 września, a dalsze dwie części raportu - w ciągu kolejnych miesięcy.

W środę w TVP Info zajmujący się kwestiami reparacji poseł Mularczyk potwierdził, że "raport jest i będzie niebawem pokazany". Pytany, czy 1 września usłyszymy co jest w raporcie oraz jakie są oczekiwania rządu i PiS w tej sprawie, Mularczyk odpowiedział, że "taką decyzję podjął prezes Jarosław Kaczyński i 1 września te informacje zostaną zaprezentowane".

"Liczę, że to jest taki pierwszy poważny krok, który doprowadzi nas w przyszłości do wypłaty Polsce odszkodowań wojennych" - zaznaczył poseł PiS. Dopytywany, czy wiemy o jaką kwotę chodzi, Mularczyk odparł: "Ja wiem, ale tę kwotę ogłosi pan prezes 1 września".

"Rzetelne, takie porządne przygotowanie raportu o stratach, które Niemcy zadały Polsce podczas II wojny światowej, to nie jest proces prosty i łatwy. To jest wieloletnia, żmudna praca ekspertów z bardzo wielu dziedzin" - zaznaczył poseł PiS. Dodał, że prace spowolnił dwuletni okres pandemii.

W poprzedniej kadencji Sejmu - od września 2017 r. funkcjonował Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Zespół, którym kierował poseł Mularczyk, przygotowywał raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej i wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec.

W obecnej kadencji nie powołano zespołu ds. reparacji wojennych, ale Mularczyk zapowiadał, że sprawa reparacji będzie kontynuowana. We wrześniu 2020 r. mówił, że raport jest finalizowany, tłumaczony na języki niemiecki i angielski. Raport został zaprezentowany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pod koniec grudnia 2021 r. Jak informował wtedy Mularczyk, spotkał się on z pozytywnym odbiorem.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nikt nie pamięta, że po II Wojnie Światowej zabraliśmy Niemcom ponad 100 tys. km², na których zamieszkiwało w 1939 r. 7,1 mln Niemców, wysiedlonych po wojnie do Niemiec. Na tych terenach było kilka dużych niemieckich miast (m.in. Breslau, Stettin, Kolberg, Grünberg, Kösslin, Allenstein). Nikt też nie pamięta, że kościół katolicki w Polsce, z błogosławionym Kardynałem Stefanem Wyszyńskił na czele, zgodnie z chrześcijańską wiarą, którą wielu z nas wyznaje, przebaczył Niemcom ich winy. Dziś wielu polskich katolików klepie codziennie bezmyślenie: "i wybacz nam nasze winy, jako i my wybaczamy naszym winowajcom" a równocześnie bezrefleksyjnie przysłu[wulgaryzm]e się żydowskiej narracji, przepełnionej mściwością.

J.P.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska