https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądeckie uzdrowiska i ich wojenna przeszłość. Budynki sanatoriów żołnierze niemieccy przerabiali na swoje siedziby. Archiwalne zdjęcia

Redakcja Nowy Sącz
Żołnierze niemieccy ze szkoły wojskowej w Żegiestowie podczas biegów narciarskich
Żołnierze niemieccy ze szkoły wojskowej w Żegiestowie podczas biegów narciarskich Narodowe Archiwum Cyfrowe
W czasie II wojny światowej Krynica-Zdrój, czyli perła polskich uzdrowisk stanowiła miejsce odpoczynku i rekonwalescencji dla niemieckich żołnierzy. Na fotografiach zebranych w Narodowym Archiwum Cyfrowym można zobaczyć hitlerowców bawiących się w uzdrowisku i korzystających z jego atrakcji. Z kolei w niedalekim Żegiestowie, w budynku sanatorium "Wiktor" mieściła się niemiecka szkoła wojskowa oraz miejsce wypoczynku. Zobaczcie galerię zdjęć dokumentujących wojenną historią sądeckich uzdrowisk.

Sądeckie uzdrowiska i ich wojenna przeszłość
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Okupacja w Krynicy-Zdroju

We wrześniu 1939 roku do Krynicy wkroczyły oddziały wojska słowackiego wspomagającego Niemców. Wkrótce zresztą zostały one zastąpione przez Wermacht, zaś Niemcy rozpoczęli proces konfiskaty całego mienia sanatoriów i pensjonatów. Od 1940 roku w uzdrowisku obowiązywał język niemiecki a okupant zamierzał przekształcić Krynicę w kurort dla niemieckich oficerów. Pod koniec wojny uzdrowisko stało się także miejscem odpoczynku i rekonwalescencji dla Niemców z bombardowanych terenów Rzeszy. Okupant opuścił Krynicę w styczniu 1945 roku, zaś miasto zajęła Armia Czerwona.

Szkoła NSDAP w Żegiestowie

Druga wojna światowa zrujnowała Żegiestów-Zdrój. Podczas niemieckiej okupacji najważniejsze budynki w uzdrowisku zmieniły swoje przeznaczenie. Dom Zdrojowym został przekształcony w ośrodek szkoleniowy dla młodzieży niemieckiej zrzeszonej w Hitlerjugend, a następnie (w latach 1941-43) w szpital wojskowy. W ostatniej fazie wojny w budynku mieściła się szkoła policyjna SS przeznaczona dla Polaków kolaborujących z okupantem niemieckim. Z kolei nowoczesne sanatorium Wiktor wykorzystano jako szkołę partyjną NDSAP oraz miejsce odpoczynku. W okresie okupacji Wiktor nazywany był Domem Goeringa.

Wojnarowa. Wojsko znów na Sądecczyźnie. Tu będzie stacjonował 21. Lekki Batalion Górski

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska