FLESZ - Morawiecki o derusyfikacji polskiej gospodarki

Darmowe oprowadzania będą się odbywać w każdy wtorek kwietnia. Jako pierwszy - po Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym - oprowadzi dyrektor muzeum Andrzej Szczerski. Uczestnicy spotkania zobaczą ekspozycję, na której uwzględnione zostały zjawiska i tendencje artystyczne obecne w polskiej sztuce na przestrzeni ostatnich 120 lat, z plejadą najważniejszych artystów i artystek historii sztuki polskiej XX i XXI wieku - od Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, poprzez Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Alinę Szapocznikow, po Wilhelma Sasnala, Monikę Sosnowską, Wojciecha Fangora czy Jana Pamułę. Oprowadzanie po najnowszej wystawie stałej MNK odbędzie się we wtorek, 5 kwietnia o godz. 15.
Z uwagą przyglądamy się różnego rodzaju prognozom i sugerowanym rozwiązaniom związanym z działalnością wspierającą osoby, które dotarły w trakcie wojny do Polski, do Krakowa. Jesteśmy wrażliwi na te sygnały, które mówią o pewnego rodzaju nierówności w ofercie, czy też skierowaniu oferty wyłącznie do osób mówiących w języku ukraińskim, które może wywoływać rodzaj napięcia czy poczucia niesprawiedliwości wśród osób z Polski. Chcemy zaprosić do nas także tych, którzy nie są uchodźcami, ale również przeżywają ten czas, angażując się w pomoc Ukrainie, i podarować im coś, co potrafimy najlepiej - pokazać i opowiedzieć o wystawach MNK - podkreśla Agata Jabłońska z Muzeum Narodowego w Krakowie.
W kolejny wtorek, 12 kwietnia o godz. 15., odbędzie się oprowadzanie po wystawie "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku" w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim, które poprowadzi jedna z jej kuratorek - Joanna Kowalska. Na miejscu znalazło się łącznie 350 obiektów, w tym przedmioty codziennego użytku uznawane dziś za kultowe, a także wybitne dzieła polskich projektantów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego wzornictwa.
Tydzień później do Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26 zaprosi Beata Studziżba-Kubalska, natomiast 26 kwietnia o godz. 15 Janina Wilkosz opowie o mało znanej działalności Joachima Lelewela, a punktem wyjścia do opowieści będą zbiory MNK prezentowane na wystawie "Lelewel. Rytownik polski" w Galerii Sztuki XIX wieku w Sukiennicach.
Akcja jest dedykowana wszystkim pomagającym Ukrainie i Ukraińcom, niezależnie od formy działania. Ze względów organizacyjnych muzeum prosi o wcześniejszą rezerwację.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?